Špatný příjem DVB-T2 - přímá viditelnost na 3 vysílače

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#31 Příspěvek od zvaty »

Colorkou myslím anténu se sym.členem, který se vnitřním drátem připojil na jeden pól antény a stínění se uplo na tom sym. Členu k té kovové destičce.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#32 Příspěvek od Hill »

Míro, tak jsem se na to trochu blíž mrknul a je to tak: s aktivní anténou máš větší šanci na zarušený signál, než na nezarušený.
Dost dělá ten vzrostlý porost kolem, ale to není to hlavní.
Terénní překážky máš ve směrech jak na Kojál, tak na Tlustou horu či Hošťálkovice. Jen přímá viditelnost na Lysou horu dává nějakou šanci, ale ta má zase o 6 dB menší výkon.
Z vysílače Praděd je přímý výhled na skály kolem PR Franz, praží to do nich ze vzdálenosti nějakých 12 km, odrazy to k tobě mají sotva 2 km apřichází na anténu s tak malou úhlovou odchylkou od azimutu na Tlustou horu, že ji spolehlivě přeřvou.
Nakonec s pasivní anténou otočenou do kopce k Pradědu (a patřičně zakloněnou, to u síta dělá hodně) mi to vychází skutečně nejlíp. Ale chce to na settopboxu zapnout info a pro anténu najít vhodné místo jak vodorovně, tak svisle. A nekoukat ani tak na sílu signálu (i když svůj význem má), ale hlavně na kvalitu. I za tu cenu, že v tom místě nebude signál nejsilnější. Úroveň můžeš dodatečně přizvednout zesilovačem na půdě, jestli to bude třeba, jako že nebude. Jen ti bude chybět MUX24, ale v něm toho zase není tolik any to člověk nedokázal oželet.
Tady to zveřejňovat nebudu, najdeš azimuty s výškopisy v mailu.

Uživatelský avatar
ohryzek36
Příspěvky: 2369
Registrován: 24 pro 2008, 01:00
Bydliště: Zlínsko

#33 Příspěvek od ohryzek36 »

S tím DVB-T2 je to docela mizérie. Já jsem po přepnutí Tlusté Hory naladil tak akorát prd, ( a to mám vysílač tak 15km), laboroval jsem různě s anténama, měřil azimuty, lozil jsem po střeše snad každý druhý den a nakonec jsem k polskému sítu (které bylo natočené na vysílač a do poslední chvíle přijímalo) a které mělo jen symetrizační člen) dokoupil od Emosu 20db zesilovač (toto) - a mám doma klid (televize je mi ukradená, ale žena si už nestěžuje).

No a popravdě většina známých z okolí (těch, co jsem se ptal) s tím měla taky nějaký problém - prostě je DVB-T2 víc citlivé na kvalitu signálu a ten přechod nebyl zas až tak velká sranda, jak to na ČT pořád opakovali :evil: .

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#34 Příspěvek od Hill »

Tak blízko u vysílače vzniká oscilační pole v důsledku odrazů, je pravděpodobné, že jsi zrovna v jednom minimu. Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jse si ještě přes 18 dB netroufl. Tedy většinou.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#35 Příspěvek od jjilek »

ohryzek36:
Já Tlustou Horu beru v Olomouci na síto se zesilovačem v perfektní kvalitě. Před asi 15 roky po přestavbě RD jsem anténu namontoval a už tam nelezu. Proč jsem ji natočil na Zlín - chtěl jsem i slovenskou TV. Ale mám anténu na střešním stožáru cca 15 m vysoko. Nic jsem nyní nemusel nastavovat kromě nového naladění kanálů.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#36 Příspěvek od jjilek »

Hill píše:Tak blízko u vysílače vzniká oscilační pole v důsledku odrazů, je pravděpodobné, že jsi zrovna v jednom minimu. Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jsem si ještě přes 18 dB netroufl. Tedy většinou.
Přímo v anténě.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#37 Příspěvek od zvaty »

Hille jaká je souvislost mezi oscilační polem a vzdáleností zesilovače od antény?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#38 Příspěvek od Hill »

Taková souvislost se vzorcem definovat nedá.
Místa minim oscilačního pole závisí na hlavně terénu, ale obecně do 10 km od vysílače jsou místa,kde ten signál prostě není, a místa, kde síla pole naopak odpovídá vzhledem ke vzdálenosti id vysílače i jedeapůlnásobku předpokládané.
Obecně - čím blíže k vysílači a místu odrazu, tím větší rozdíly. Potlačuje se to patrovými soustavanu, aby vysílač "svítil do dálky". Přesto část výkonu vysílače praží do země a terénních překážek, a odraz je ještě stále silný. Kde se to pole projeví, a jestli silným, nebo slabým signálem, je vysloveně místní záležitost, někde ta minima sledují zdeformovaný prstenec, jinde to tvoří šikmou šachovnici jde/nejde, zbývá jedině zkoušet nebo ještě lépe měřit.
Pokud jde o zesilovač, obvykle mají anténní zesilovače přebuditelnost kolem 115 - 120 dBµV, což na svorkách antény v blízkosti vysílače není problém překročit. Ke vzniku křížové modulace ale začíná docházet při úrovni podstatně menší, bohužel digitální vysílání je na ni daleko citlivější, než analog, v němž ani slabě viditelný rušivý obraz nežádaného programu ještě nerušil, nebo si divák zvykl. Jenže digitální tuner si nezvykne.
Další křížovou modulaci nemusí dělat samotný signál vysílače (hlavně ve větší vzdálenosti), ale klidně i signál mobilní sítě . mobil v blízkosti antény také komunikuje a vysílá. Předimenzovaný zesilovač v anténě může přebudit z určitého směru i ten.
Proto dávám přednost zapojení bez zesilovače v anténní krabici. Symetrizační člen transformuje napětí z antény na polovinu, další pokles způsobí dělič kabel/vstup zesilovače a útlum té délky kabelu od antény. Většinou není třeba už další zesilovač použít, ale lidi v novostavbách nemají zájem kvůli přestěhování televize do jiné místnosti kézt na půdu a přepojovat signál do potřebného kabelu, případně častěji mají těch televizí víc. A je potřeba ten signál rozbočit. To by pak nemuselo na zásuvkách stačit, v tom případě má zesilovač své místo pro vyrovnání ztrát rozbočením. Jinak ne.

Uživatelský avatar
zvaty
Příspěvky: 1160
Registrován: 08 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumperk

#39 Příspěvek od zvaty »

Tohle chápu - pod svícnem je největší tma.

Nerozumím spíše tvému dotazu, cituji:
Jak daleko od antény máš ten zesilovač? Já jse si ještě přes 18 dB netroufl.

Nemyslel jsi místo zesilovače vysílač?

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#40 Příspěvek od jjilek »

Právě jsem zesilovač přemístil. Do antény jsem dal jen symetrizační člen a cca 15 roků starý TEROZ zesilovač je na kabelu asi 5-8m od antény. Čekám, co to udělá. Anténa je na 060° (Hošťálkovice?).
Síla signálu 100%.
Kvalita signálu 100%.
Bez zesilovače "není signál".
Je modrá obloha a svítí sluníčko. :D
Naposledy upravil(a) jjilek dne 20 lis 2020, 13:10, celkem upraveno 1 x.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#41 Příspěvek od p32 »

Doufejme, že sis před obědem umyl ruky. :lol:
Tak ať ti to jede.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od jjilek »

Výsledek je poněkud překvapením. TV jsem i se set-top boxem nechal zapnutý celý den. Projevily se dva momenty, kdy se zastavil perfektní obraz, ale zvuk běžel dál. Stačilo přepnout stanice (v rámci jednoho multiplexu) tam a zpět, obraz se znovu rozjel. Není to sice ono, ale sledování programu je ve srovnání se včerejškem něco úplně jiného.
Pro doplnění:
Set-top box EMOS 190-S, TV Samsung UE32H5570
Průchozí zesilovač TEROZ ze šuplíkových zásob:
K1-K60, G=20 dB, F=5 dB, U=12V, I<50 mA

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od ZdenekHQ »

U EMOSu běžná věc. Generátor stojícího obrazu.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#44 Příspěvek od jjilek »

Kdybych to byl býval věděl :D
Ale naštěstí to v praxi moc nevadí. Asi nebudu běžně tak dlouho čumět na televizi. Hlavně, že se už nehádají vysílače. Na reklamaci to asi není.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#45 Příspěvek od Kvicala_r »

Ten zesilovač je víc spíš zašumovač. Chtělo by to vyzkoušet příležitostně něco s lepším F.. Mají i 1,5dB

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“