Nitro ředidlo nebo Aceton?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

Nitro ředidlo nebo Aceton?

#1 Příspěvek od mi-ro »

V chemii jsem úplná Lama. Pro dotaz, potřebuji rozředit lepidlo Chemopren. Kromě original ředidla který mi nabízeli (dl za asi 100,-) jsem úspěšně použil nitroředidlo neboli C6000. Měli tam ještě Aceton. Jaký je rozdíl a k čemu je lépe použít C 6000/Aceton?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Redidlo, jak už název vypovídá , je určeno k ředění barev a laků . Základem C6000 je aceton + další přísady . Čistý aceton je vhodný na odmašťování .
Pro ředění Chemoprenu je to jedno, ředí to ale dost blbě, lepší je na to toluen .

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

nebo trichlorethylen (slangově či-ku-li i když není to totéž a nevím zda se dnes vyrábí, známé čichadlo feťáků)
je nehořlavý
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Složení nitroředidla viz oblíbený Bezpečnostní list.

Stejně se pomalu žádná chemie brzy nekoupí, protože Evropský svaz se směrnicemi a bezpečnost.
Minulý týden mi odmítli přes pult prodat 100g špulku s cínem, prý Směrnice.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#5 Příspěvek od konosuke »

tak to se třeba předzásobit, takovej IPA špiritus (na čočky laserů CD mechanik) jenom v lékárně, 900ml
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
witt
Příspěvky: 501
Registrován: 01 dub 2018, 02:00

#6 Příspěvek od witt »

kanystr isopropyl alkoholu jsme ještě před koronou normálně kupoval v drogerii. Pak ale přišla epidemie a potřeba dezinfekce a cena vylítla skoro na desetinásobek, i tak se vše vyprodalo a od té doby ho nemají...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od jjilek »

Milan píše:Redidlo, jak už název vypovídá , je určeno k ředění barev a laků . Základem C6000 je aceton + další přísady . Čistý aceton je vhodný na odmašťování .
Pro ředění Chemoprenu je to jedno, ředí to ale dost blbě, lepší je na to toluen .
Je to omyl. Stručně "aceton" je chemicky dimethylketon, Základem C6000 jsou estery ethylacetát a pod. které se někdy v hantýrce chybně nazývají aceton. Pro některé účely je možná záměna, i když aceton (dimethylketon) je méně dostupný a také dražší. Na ředění emailu bych jej nedoporučoval, tam je vhodnější ředidlo C6000. Na chemopren je to asi jedno, ovšem na ředění chemoprenu jsou použity směsi, obsahující navíc benzíny a toluen.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

konosuke píše:nebo trichlorethylen (slangově či-ku-li i když není to totéž a nevím zda se dnes vyrábí, známé čichadlo feťáků)
je nehořlavý
To je perchloretylen, který si už asi 45 let říká čikuli.
S původním trichloretylenem - čikuli - to má společného jen tolik, že taky slušně odmašťuje, ale polystyrenové kryty přístrojů rozpouští pomaleji a hůře se pak spojují. A k čichání se taky asi nehodí.
Aspoň vidíš, co udělá, když jeden atom vodíku nahradíč jedním atomem chlóru...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Nitroředidlo je směs polárního acetonu a nepolárního toluenu. Octan etylnatý se používá v odlakovačích na nehty, protože neodmašťuje tak agresivně jako čistej aceton. Do barev a laků zásadně patří jen to, co doporučuje výrobce, jinak hrozí zcuckovatění - jak se povedlo kdysi velmi dávno mojí matce, když mi potajmu čmajzla "unikolky" (malý syntetický barvičky značky UNICOL) a aby se jí s tím líp malovalo co chtěla, přiředila je přímo do lahviček svým odlakovačem = skoro čistým acetonem. A já se pak divil jak Ester, kvůli čemu se mi unikolky doslova "zdrcly" jak nesvařený mlíko za bouřky ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

samponek
Příspěvky: 2772
Registrován: 11 kvě 2015, 02:00

#10 Příspěvek od samponek »

Chemoprén v plechovce každých půl roku dolívat toluenem, pak vydrží navždy.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Bať, Šampi tentokrát nebájí. Do Chemoprénu jedině toluen ....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Do Chemoprenu sa kedysi daval toluen, ale uz sa vyraba bez neho (kvoli fetakom). Takze toluen ho riedit bude dobre - ak ho zozenies.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#13 Příspěvek od mi-ro »

Toluen nemaje jsem nalil nitro, rozmíchal a nezdá se to špatně. Nehrudkuje, rozredilo se to, lepí to. Tak asi u mě dobrý. Ale dík za teorii.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#14 Příspěvek od BOBOBO »

Na odmaštění je aceton na dvě věci , per a trichloretyleny koupíš jen na specpovolení , ale ty odmašťují perfektně . Trichlorové páry jsou i výbušné . Přecejen bych asi použil to originálředidlo . Chemoprény jsou , jako vše , čím dál držší , tak bych si je chránil , pokud jsem je kupoval .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Acetonem se běžně odmašťuje před ručním lakováním nebo tam, kde není mastnoty na povrchu tlustá vrstva - prostě tam, kde je potřeba jen setřít třeba stopy po potu nebo mastný otisky prstů. V tom je výhoda acetonu, že je schopnej smejt lehčí mastnotu, která by právě v případě nátěrů dělala rotyku a hned po otření se rychle z otíranýho povrchu odpařit a hlavně - NENECHÁVAT REZIDUA. Ostatní běžný rozpouštědla jsou míň těkavý a "na omak mastnější". Zároveň z těch "rychlejch" rozpouštědel (myšleno vysoce těkavejch) je aceton relativně nejbezpečnější - na rozdíl od éteru nebo chloroformu nemá tak vysoce omamující účinky už od minimálních koncentrací a ani jeho hořlavost/výbušnost směsi jeho par se vzduchem není tak vysoká. Samozřejmě, na smejvání nánosů napálenýho vyjetýho oleje, směsi vazelíny a konzervačních vosků typu Tektil to není, na to je potřeba razantnějších rozpouštědel založenejch právě na silnejch nepolárních sloučeninách jako jsou benzen, izooktan a další, ale to už jsme někde jinde ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“