s:tlumivku Elektronika VL100

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

s:tlumivku Elektronika VL100

#1 Příspěvek od martin1pv »

Zdravím, sháním tlumivku do ruské TV VL100.Mám dva přesvitkované opravené exponáty,v jednom je přerušená úplně a v druhém si dělá co chce.Mám jednu z třetího vraku s tou je to OK.Je to ve videozesilovači šedý váleček (označen 100MK v novějších už je jiná hodnota 240MK)Kdyby někdo měl pokud možno originál 2ks z nějakých vraku.Muže být i jeden kus.Bydlím kousek od Prostějova,ale klidně i pošta.Díky předem.

Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

#2 Příspěvek od martin1pv »

Vidím ,že asi nikdo nemá žádný vrak,chtěl jsem originál ,ale když není tak poraďte aspoň vhodné provedení indukčnosti jako náhradu.Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Daj fotku. Neda sa to previnut?

Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

#4 Příspěvek od martin1pv »

Tak tady je foto ,ale je to zalakované a tvrdé to nevím jestli to půjde přemotat.
Přílohy
IMG_20201124_203105.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#5 Příspěvek od xsc »

Jestli tím myslíš L30 ve videozesilovači, tak na schématu, co mám já, píšou 100mkGn, čili 100uH. Nahradil bych ji tímhle: https://www.gme.cz/tlumivka-axialni-tl- ... cc-fastron
A když tam nedáš nic (teda kus drátu...), tak to taky nějak poběží...

Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

#6 Příspěvek od martin1pv »

A co tahle? ale proud má max. 0,04A.
Přílohy
611-189.1.jpg

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#7 Příspěvek od xsc »

Proud tam velký neteče, je to jen obrazový zesilovač. Spíš se podívej, na jaký kmitočet je to stavěné. Ta v mém odkazu má v katalogu Q měřené při 2,5MHz a uvažovanou frekvenci do 5MHz což je tak na hraně použitelnosti (obrazové frekvence jsou 0-5MHz). Ta tvoje mi přijde, že bude mít spíš horší vf vlastnosti, ale třeba hádám blbě...

Uživatelský avatar
patrikvarga
Příspěvky: 1062
Registrován: 24 dub 2007, 02:00

#8 Příspěvek od patrikvarga »

Ta z odkazu od ,, martin1pv ,, je 100mH.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Podle schématu je jich tam víc, na průběh korekcí budou mít zásadní vliv.
není ale normální aby odcházely, neproběhl tam nějaký větší proud?
100 mH je velikost pro videosignál dost nesmyslná.
Přílohy
videozes VL100.png

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#10 Příspěvek od microlan »

Jasně, MK znamená µ

//Když má i funkční, že si je nezměří
Přílohy
mikro.jpg

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Mozno len odpadlo vinutie od vyvodu.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#12 Příspěvek od xsc »

Je to dost pravděpodobné. Kvalita těch cívek byla jako u všeho sovětského proměnlivá. Někdy mi přišlo, že je ten drát kolem vývodu jen omotaný a ne propájený, celé je to zapatlané lakem. Ten lak se z toho dostává blbě, když je potřeba to očistit a znovu propájet.

Uživatelský avatar
martin1pv
Příspěvky: 65
Registrován: 20 lis 2016, 01:00
Bydliště: Prostějov

#13 Příspěvek od martin1pv »

Já,vím že ta tlumivka má indukčnost 100uH,ten obrázek byl jen ilustrativní jestli bych mohl použít takové provedení.Pokud se někdo ještě neozve ,že má originály tak asi objednám u toho slona ty axiální. Díky všem ,je vidět že jsou tu i machři na klasickou TV techniku.Vážím si vašich znalostí a rad.Je radost číst některá vlákna.Mám tu ještě spoustu kousků TV a radio-techniky na restaurování hlavně elektronkových.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Můžeš ještě zkusit odrbat ten šedý lak z vývodu až k tělísku a propájet přívod s drátem cívky. Tohle propojení a přechod drátu na tělísko jsou nejčastějším místem závady. Buď to nemá kontakt s vývodem, nebo se drát v tom přechodu ulomí.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#15 Příspěvek od fredis »

xsc píše:Je to dost pravděpodobné. Kvalita těch cívek byla jako u všeho sovětského proměnlivá. Někdy mi přišlo, že je ten drát kolem vývodu jen omotaný a ne propájený, celé je to zapatlané lakem. Ten lak se z toho dostává blbě, když je potřeba to očistit a znovu propájet.
Těch tlumivek bylo všude mraky. Provedeno je to tak, že ten vodič je navinutý na feritové tyčince z vhodného materiálu a zalito lakem. Nevím co v tom hledá za vědu :lol: . Odmotat, přitom spočítat závity atd. Je to snad jasný.
No a těch 100mH patrikvarga je dobrý vtip :lol: :lol: . To by byl poněkud větší hrneček.
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“