Nf zesilovaè že Seleny ? + schéma (pøesunuto)

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
L

Nf zesilovaè že Seleny ? + schéma (pøesunuto)

#1 Příspěvek od L »

Mohl bych nìkoho poprosit o schéma a osazovaèku nf zesilovaèe, který jsem vyfotil a dal do pøílohy?

Vysvìtlení: pøitáhnul jsem domù èást vraku jednoho pøijímaèe. Je to pouze šasí bez skøíòky, feritka pøeražená, vodièe od desek k potenciometrùm pøeštípaný, potenciometry nìkdo vymontoval, mìï na na dps v nìkterých místech necitelným pájením oloupaná... takže vrak. Vypadá to jako selena, ale nejsem si jistý, možná je to okean nebo nìco podobnýho.

Vzal jsem to z toho dùvodu, že se mi moc líbil ten trojitý vzduchový kondenzátor. Už už jsem to chtìl rozebrat, ale napadlo mì, že kdyby to aspoò trochu fungovalo, hodilo by se to na pokusy podle stránek ok1ike (pøidat záznìjový oscilátor apod...)

Pokusil jsem se to opravit, vždy￾ o nic nejde, když je to v takovým stavu. O nic nepøíjdu a rozebrat to mùžu kdykoliv. Prodrátoval jsem vše chybìjící, opravil strhaný spoje, opravil zkøehlý praskající nožky tranzistorù, a našel jeden konenzátor, který mìl svod. No a rádio se rozehrálo - kupodivu. Divil jsem se že jsem to zprovoznil, protože moje znalosti jsou dost mizerný.

No a teï mì èeká nf zesilovaè. Na mùj vkus hraje slabì. Sice hraje nahlas, ale v porovnání s fungující Selenou, která dokáže pøímo burácet je to slabota. Tak nevím jestli je to závada nebo vlastonst. Elyty jsem zmìøil a ty vazební 5uf vyhodil. Nemìli kapacitu ani ESR. Ale hraje to zhruba poøád stejnì.

A co dál? Hodilo by se schéma. Na internetu jsou toho tuny. Mnoho druhù selen, okeanù... Jenže já nevím co to mám za typ. Už jsem toho postahoval mraky, ale žádný schémata tomu co mám zatím neodpovídají. Variací a verzí bude asi hodnì. Nakonec jsem nìco, co se tomu podobá našel, ale má to tak mizernou kvalitu, že se to nedá pøeèíst.

Prosím nemìl by k tomu nìkdo èitelnou dokumentaci? Dìkuju a omlouvám se že jsem se tak rozepsal.
Přílohy
selena.zip
Stažené schéma z internetu - nejvíce podobné tomu co mám, ale neèitelné
(66.99 KiB) Staženo 445 x
Nf zesilovaè
Nf zesilovaè

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

Člověče, tenhle zeslík má několik verzí? Já myslel, že jsou všechny stejný. Takovejhle zeslíček si moc přeju mít. Ale jen tu verzi z Okeánu, ideálně celý Okeán. Myslel jsem, že v Selenách je ten stejný. Tento na fotce má tuším jiné rozložení součástek než si pamatuju (ale kdo ví, už je to asi 30 let, co jsem ho viděl), rozhodně však na něm byly jiné elyty. Nějaké schéma mám, ovšem kdo ví teda které a musel bych pohledat.
Jestli hraje slabě, bude to závada, zapojení těchto konců určitě bude až na drobnosti asi totožné. Může mít nastaveno nižší zesílení, teoreticky. Moc tomu ale nevěřím, není proč. Své mohou udělat i reproduktory.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#3 Příspěvek od kokun »

Tady máš snad nejobsáhlejší přehled (nejen) ruských tranzistoráků.
U některých je pak i hafo fotografií - třeba to podle některých poznáš :wink:

http://www.rw6ase.narod.ru/
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Co myslíš, není v Okeanu stejný koncák?
Přílohy
Okean209a.png
Okean209vf.png

Uživatelský avatar
Nagant
Příspěvky: 1051
Registrován: 11 lis 2005, 01:00
Bydliště: Hradec Králové

#5 Příspěvek od Nagant »

Dále možno něco najít zde:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/ma ... cu/0000304
U jednoho Okeanu 209 je tam pěkný obrázek rozložení na DPS NF zesilovače (УНЧ).

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#6 Příspěvek od Hifista »

V úvodu vyobrazené foto zesilovače Selena 211/Okean 209 ukazuje verzi uprostřed výroby. Tento úspěšný model se vyráběl asi 8 let a nf zesilovač se v průběhu výroby inovoval. První verze byla s tranzistory Ge a s jedním Si. Poslední verze ze závěru výroby byla kompletně Si. Vzhledem k masívnímu dovozu těchto přístrojů na náš trh se lze setkat se všemi verzemi.
Nf signál jde i přes elyty v mf zesilovači a ty si rovněž proměř ev. rovnou vyměň. Pokud je rádio v pořádku, tak musí hrát opravdu hlasitě. Selena je známá svým velmi solidním zvukovým projevem a pokud se dobře přeladí, tak tato starší řada se jeví lépe než novější Seleny 215,216/Okean 214.
Přílohy
Nf Ge (1).jpg
Nf si.jpg
Okean nf Ge.jpg
Okean nf Ge-Si.png
Okean nf Si.jpg

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#7 Příspěvek od elektrosvit »

Zkoušel někdo přelaďovat i předchozí model B202/B205 se starším VKV dílem bez AFC? Našel jsem dokumentaci se schématem k vývozní verzi Astrad B205 s rozsahem 87,5-108 MHz:

https://elektrotanya.com/astrad_b205.pdf/download.html

L

#8 Příspěvek od L »

Moc dìkuju za vysvìtlení tìch verzí a toho jak šla výroba. Díky za schémata. Moje verze bude asi opravdu ta Ge-Si. Snad to dám dohromady. Dìkuju.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#9 Příspěvek od BOBOBO »

Chyby tam mimo vazebního kondu vstupu a výstupu z předzesu snad nebyly .

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#10 Příspěvek od Hifista »

Elektrosvit: první Selenu, kterou jsem zakoupil v r.1971 na výstavě Avro, jsem po mnoha desetiletích letos vyhrabal a podrobil nutnému omlazení. V rámci toho jsem se ji snažil také přeladit. S přeladěním řady Selena211(Okean 209) i předchozího u nás vzácnějšího modelu Okean 205 se dá dosáhnout velmi dobrých výsledků, ale tady to není ono. Pásmo mám sice celé, ale citlivost je v porovnání s pozdějším modelem daleko horší. Mám zrovna verzi bez AVC, takže silné vysílače se jeví jako přehlcené, čili je musím přijímat se zasunutou prutovou anténou.
Jen pro zajímavost-vkv díl v tehdy přikládaném návodu k rádiu je verze CCIR-viz příloha. Pokud to pomůže je zde i pl.spoj vkv dílu se změnami.
Přílohy
Vkv díl Selena-pl.sp..jpg
Vkv díl Selena.jpg

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#11 Příspěvek od kokun »

Tuto stránku poznáš?
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#12 Příspěvek od elektrosvit »

Hifista:
Dík za dost podstatné informace! Mně bylo divné, že hodnoty součástek v u nás dostupných schématech (včetně toho, které jsi sem vložil) odpovídají hodnotám v manuálu z Anglie. Přiznávám, že jsem VKV díl neměl odkrytován. :oops: Přijímač B202 jsem kdysi koupil na Aukru, a protože fungoval, blíže jsem jej nezkoumal. Dříve jsem se mylně domníval, že je shodný s novějšími B209 a B211. Dost věcí je v něm ale řešeno jinak, třeba posuvná lišta k přepínání na VKV.

Schéma VKV dílu s CCIR rozsahem tedy vyšlo i ve Sdělovací Technice. Hodnoty pro OIRT pocházejí z návodu pro Okean B203.
Přílohy
Z návodu k Okeanu B203
Z návodu k Okeanu B203
Ze schématu ve Sdělovací Technice 1973.
Ze schématu ve Sdělovací Technice 1973.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#13 Příspěvek od Hifista »

Jak šel vývoj, tak se postupně přístroj vylepšoval. Tento Okean 203 se podobá ještě poněkud nástupci Okean 205, kde byl doplněn síťový zdroj a samozřejmě nastaly i změny v zapojení vč. zlepšení vkv dílu, ale stále zůstala nespolehlivá přepínací lišta am-fm. Tento model se vyráběl asi jen 3 roky a byl nahrazen velmi modernizovaným a úspěšným modelem Okean 209, kde je přepínání am-fm již vyřešeno bezkontaktně elektronicky. Další řada Okean 214 je sice již plně "křemíková", ale jeví se jako horší a také je nespolehlivá následkem použití zcela nekvalitních kondenzátorů v mf obvodech. Ty mají po letech velké svody, takže se rozhodí nastavení mftr a přístroj má pak mizernou citlivost, ev. nejde na fm vůbec.
Já mám rád díky výtvarnému řešení model 205. Ten je zde sice vzácný, protože se na náš trh nedovážel, ale z inzerce jsem jej kdysi sehnal, přeladil, a jeví se zvukově i citlivostí velmi příznivě.
Nakonec ještě pro názornost pár modelů sestupně od Seleny 215:
Přílohy
Selena, Okean 205.JPG
Okean 209, Selena 210.jpg
Okean 214, Selena 215.jpg

L

#14 Příspěvek od L »



Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#15 Příspěvek od elektrosvit »

Hifista:
Během víkendu jsem se pustil do úpravy VKV dílu. Po demontáži jsem zjistil, že mám jinou destičku, než je na vyobrazených podkladech. Především chybí trimr C14, některé cesty jsou vedeny jinak a některé chybí úplně. Tím pádem je jiné rozmístění součástek. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem se v zapojení zorientoval. Dále chybí kondenzátor C11 a spoj mezi cívkou L3 a kondenzátorem C18. Ten je připojen paralelně k L4. Jiné změny v zapojení jsem nezjistil. Už jsem nestihl namontovat jednotku zpět a sladit, takže nemohu sdělit výsledek. Podle razítka byl přijímač vyroben v roce 1971. Ve tvém přijímači je která verze desky? Pokud bude při chybějícím trimru problém se sladěním, budu muset změnit kapacity C15 a C16.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“