Dynamo 28.9 V 6.5 kW jako svářečka

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#16 Příspěvek od Radix »

Triodynou jsem svářel mnohokrát. Zároveň jsem i svářel mnoha jinými stroji, které byli v různých dílnách.
Když nevěříš tomu, co píšu, a mám to podpořené osobní zkušeností, tak malá ukázka z knížky.
Přílohy
svar.out.jpeg
(92.06 KiB) Staženo 129 x

Uživatelský avatar
Vektor
Příspěvky: 1
Registrován: 23 zář 2007, 02:00

#17 Příspěvek od Vektor »

Při zapojení z obrazku svarecka_UUS.JPG muže dojít k úrazu el.proudem.Trafo použité na buzení dynama zapojeno na ""nulu""zemění 3fáz přívodu.Jestliže se přeruší zem na kabelu(popřípadě na prodlužováku)oběví se 230V na kostře zařízení(při trafu 100 až 150W to bude brnět pěkně)Protože tady ta zem na přívodu se použije na uzemění elmotoru.Radši bych volil trafo co týče primáru na 2x400V.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#18 Příspěvek od salzvo »

Při zapojení z obrazku svarecka_UUS.JPG muže dojít k úrazu el.proudem.Trafo použité na buzení dynama zapojeno na ""nulu""zemění 3fáz přívodu.Jestliže se přeruší zem na kabelu(popřípadě na prodlužováku)oběví se 230V na kostře zařízení(při trafu 100 až 150W to bude brnět pěkně)Protože tady ta zem na přívodu se použije na uzemění elmotoru.Radši bych volil trafo co týče primáru na 2x400V.
Toho jsem ji všiml. Mám trafo na 230V takže přivedu zvlášť 4žilovým kabelem napájení pro motor (3x400V) a potom zvlášť 230V pro buzení.

Jinak nevím, co si o tom mám myslet - hodně lidí říká, že dynamosvářečka (Triodyn) je nejlepší. Ale zase podle strmosti charakteristiky je lepší trafo.

Uživatelský avatar
Svaradmin
Příspěvky: 65
Registrován: 21 kvě 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#19 Příspěvek od Svaradmin »

Ty obrázky s popisem svářeček jsou prohozený. První obrázek není z USS ale z AR/B a druhý obrázek není z AR/B ale z USS :D Mimochodem ta svářečka z USS (tedy ten slovensky psaný text) je vyobrazená tady:
http://www.svarbazar.cz/bazar/index.php?main=kuriozity. Asi v polovině stránky ji naleznete pod názvem Dynamosvar '51 a je to opravdu ten konkrétní stroj popisovaný v tom slovenském textu. Jen pro informaci - nemá žádnou tlumivku.

http://www.svarbazar.cz/ - web o svářečkách a svařování.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#20 Příspěvek od salzvo »

to Svaradmin: Toho, že jsem prohodil popisky k těm fotkám jsem si všiml až teď :wand:
Jinak na Svarbazar je velice povedená stránka, občas tam mrknu. :)

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#21 Příspěvek od salzvo »

Zdravím. Sehnal jsem dynamo z tanku 28V/3kW. Když jsem to zkoušel s motorem 1450ot/min dávalo to naprázdno jenom něco kolem 30V ( i při buzení 50V!). Zřejmě to bude chtít zvýšit otáčky, ale nevím na kolik. Mělo by stačit 2800ot/min na motoru (převod samozřejmě 1:1)?

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#22 Příspěvek od jano2 »

salzvo píše:Zdravím. Sehnal jsem dynamo z tanku 28V/3kW. Když jsem to zkoušel s motorem 1450ot/min dávalo to naprázdno jenom něco kolem 30V ( i při buzení 50V!). Zřejmě to bude chtít zvýšit otáčky, ale nevím na kolik. Mělo by stačit 2800ot/min na motoru (převod samozřejmě 1:1)?
Otački vyskušaj ,Dynamo z motorky(6V) da vpohode 40V!!
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#23 Příspěvek od salzvo »

Zkoušel jsem to s motorem z pračky, který by měl mít zhruba 2800ot/min. Je dost slabý, ale jiný nebyl. Rozbíhalo se to pomalu asi 20 vteřin a nejsem si jistý, jestli to vůbec k těm 2800 došlo. Každopádně to dávalo o něco víc (40-45V). Ono se to dost blbě měřilo, musel jsem to nechat nejdříve rozběhnout a po připojení buzení to hned začalo ztrácet otáčky. A než měřák něco ukázal otáčky byly v háji. :wand: .
V každém případě asi seženu motor 4 nebo 5,5kW s 2800ot/min. A tak mě zajímá, jestli těch 2800 bude stačit, má to někdo odzkoušené? Dneska je skoro problém sehnat nějakou řemenici na experimentování. :?

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#24 Příspěvek od salzvo »

Zdravím, tak už mám tu svářečku hotovou. Regulaci jsem zapojil tak, jak mi tady někdo radil. Jenom jsem k potenciometru přidal ještě jednu diodu, aby se zvýšil rozsah regulace. Je tam motor 2900 ot/min 4kW zapojený trvale do trojúhelníka. Napětí naprázdno cca 55V, při zatížení kolem 30V. Zásadní rozdíl oproti trafu vidím v tom, že elektroda se vůbec nelepí a krásně to chytá oblouk. S touhle regulací to vyhovuje pro elektrody 1,8 - 4 mm (co jsem zkoušel). Je potřeba si pohrát s nastavením bočníku (taky jsem měl elektrody rozžhavené do červena :oops: )
Děkuji všem zúčastněným za rady.
Přílohy
foto_reg.jpg
foto - ovládací část
(99.14 KiB) Staženo 133 x
foto_celek.jpg
svářečka-celkový pohled (řemeny jsou povolené)
(84.28 KiB) Staženo 136 x
zapojení.jpg
schéma zapojení regulace buzení
(44.13 KiB) Staženo 251 x

Uživatelský avatar
jano2
Příspěvky: 1748
Registrován: 28 pro 2006, 01:00
Bydliště: Orava,sever

#25 Příspěvek od jano2 »

Chcem podotknut,že ovela lepšie,vyhodnejšie(lahšie to ide,nedere remen,menšie trnie,atd.,)je spravit to na hardispojku.Motor oproti dinamu.
Malo toho viem,radšej sa spytam.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#26 Příspěvek od salzvo »

Chcem podotknut,že ovela lepšie,vyhodnejšie(lahšie to ide,nedere remen,menšie trnie,atd.,)je spravit to na hardispojku.Motor oproti dinamu.
Někde jsem zase četl, že řemeny jsou pružnější, takže to spojení není tak "tvrdé". Myslím, že ty řemeny tam vydrží - občas se to dotáhne a jede to. :lol:

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#27 Příspěvek od mtajovsky »

Máš to hezké, jenom bych doporučil nějaký kryt řemenu. Ono se v zápalu práce při svařování lehce zapomene a nohavice je hned chycená.

Uživatelský avatar
salzvo
Příspěvky: 219
Registrován: 03 čer 2005, 02:00
Bydliště: okres Opava

#28 Příspěvek od salzvo »

Máš to hezké, jenom bych doporučil nějaký kryt řemenu. Ono se v zápalu práce při svařování lehce zapomene a nohavice je hned chycená.
To je dobrý nápad. Asi tam něco přidělám.

Uživatelský avatar
extrem
Příspěvky: 4
Registrován: 07 pro 2007, 01:00

#29 Příspěvek od extrem »

zdar chlapi,
pisete tu o vyhodach a prednostiach dynamozvaracky, tiez som ju kedysi staval, ale nebolo to celkom ono, lebo som nezohnal schemu a sam som na tu regulaciu moc nevedel prist...

nepochybujem o kvalite, ale slo mi o to aby to bolo aj prenosne, tak som nakoniec kupil invertor a spokojnost.

zostalo mi dynamo, myslim ze ten isty typ ako na obrazku vyssie a motor, tak ak by niekto zhanal, kontaktujte ma SZ
Přílohy
PC060112.JPG
(149.35 KiB) Staženo 109 x

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“