Dvojtý tlačítko Tango IP44

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Dvojtý tlačítko Tango IP44

#1 Příspěvek od Celeron »

Potřebuju nějak vyřešit dvojtý tlačítko zvonku na domovní fasádě. Klasika Tango IP44 je jen jednopólovej spínací strojek s N svorkou pro případný přisvícení. Od vypínače č.1 se liší jen vratnou pružinkou navíc.
Potřebuju ale dva póly galvanicky oddělený a pouze Tango bílá.
Napadlo mě šáhnout pro dvojtej schodišťák 6+6 a dát mu celoplošnej hmatník. Jenže v místě, kde je potřeba vsadit vratnou pružinku je na strojku šroubek svorky a na houpačce nejsou štefty na nasazení pružinky. Nemá to řešení ani kdybych místo dvojtý houpačky osadil houpačku z jednoduchýho tlačítka, protože stále není o co opřít vratnou pružinku. Ještě jsem koukal na strojek křížáku č.7 a ten taky nejde použít, má uvnitř propojení obou spínačů a zase nemá štefty pro pružinku.
To fakt dvojtý tlačítko v Tangu nejde nijak pobastlit?
Napadá mě jen strojek tlačítka roznejtovat a z jinýho strojku č. 1. osadit druhou polovinu. Je to na spínání zvonku a sdělovačky, bezpečný napětí, tam by snad neměl být pro revizáka žádnej problém.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kassquit
Příspěvky: 169
Registrován: 25 dub 2008, 02:00

#2 Příspěvek od kassquit »

relé sa použiť nedá?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#3 Příspěvek od Michal22 »

Strojek s řazením 1/0 + 1/0 má ABB k katalogu: 3559-A87345
Třeba v Elimě mají mít 200 ks
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#4 Příspěvek od Michal22 »

Aha, IP44.
Ale to by mohlo jít předkládat, ne?Případně (pokud nevadí blokování a pohrajes si s tím) maji žaluziák v IP44, Element nebo Time. Taky by to mohlo možná jít přeskládat?
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#5 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše:Strojek s řazením 1/0 + 1/0 má ABB k katalogu: 3559-A87345
Třeba v Elimě mají mít 200 ks
Nojo, ale to je dvojtej spínač na dvojtej (půlenej) hmatník. Že na dvojtej spínač jde dát jednoduchej celoplošnej, to vím. Ale nikde tam není příprava na pružinku vracení tlačítka. Nebo to je nějak jinak u tohodle strojku proti klasickejm Tangům IP44?
No a další problém je, že kabel je JYTY4x1 a ten v nástrkách 1,5-2,5 jak známo nedrží...
Asi to opravdu vypadá na rozebrání dvou strojků a poskládání jednoho dvojtýho...
Žaluziák kvůli vzájemnýmu blokování nelze.
Asi jsem to na začátku nenapsal jednoznačně, jedním stiskem se musí zapnout obě tlačítka najednou.

Relátko není kam dát, navíc TZ4 tráfko už stěží utáhne ty 3 paralelní zvonky co tam již jsou.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
pepik9
Příspěvky: 2239
Registrován: 31 srp 2010, 02:00

#6 Příspěvek od pepik9 »

Tohle by nešlo ?

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od Michal22 »

Označení 1/0 znamená, že je to tlačítko (pustíš hmatník a ono se vrátí).
Pokud by to měl být dvojitý spínač (s aretací), bylo by označení 2(případně S nebo So).
Pokud se teda nemýlím.
Přílohy
Snímek obrazovky 2020-12-02 v 20.47.45.png
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#8 Příspěvek od Cowley »

Jaké tam potečou proudy? Zapojit do serie s jediným spínacím tlačítkem PC814 nebo PC817 (podle druhu proudu - buď napřímo nebo přes bočník) a do kolektorového okruhu druhý obvod.

Uživatelský avatar
ramici
Příspěvky: 143
Registrován: 13 led 2010, 01:00

#9 Příspěvek od ramici »

Pokud tam budou jen malé proudy, dal bych na plošňák dva kontakty jazýčkového relé a na "hmatník" zevnitř přilepil magnet.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#10 Příspěvek od Celeron »

Michal22 píše:Označení 1/0 znamená, že je to tlačítko (pustíš hmatník a ono se vrátí).
Dnes jsem na 1/0 + 1/0 koukal ve spřátelený elektromontážní fy a na kolíbku strojku nejde nasadit celoplošnej hmatník, vadí packy do kterých se opírají vratný pružinky pro obě tlačítka. Jedině tam dát půlenej hmatník a slepit ho dohromady. Jenže pak to celý stejně nebude IP44 a jak do toho nateče, je hotovo. Ono při dešti a větru z příhodnýho směru nateče i do té IP44.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
kbulda
Příspěvky: 1487
Registrován: 23 říj 2007, 02:00
Bydliště: u Mělníku

#11 Příspěvek od kbulda »

pepik9 píše:Tohle by nešlo ?
Nešlo, má na jedné straně propojené kontakty.
https://www.elima.cz/storage/3559_A87345.jpg
Dát paralelně ke zvonkům malé nízkopříkonové relátko, které by spínalo tu sdělovačku.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

Zítra si jdu pro náhradní strojek Tango IP44 a ze dvou udělám jedno dvojtý. Na podpoře ABB mi potvrdili, že se to nedá nijak poskládat, vždy něco proti něčemu nepasuje.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“