Nebezpečný elektrický vařič

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#31 Příspěvek od Kremik »

K ohřevu ledačeho, co na indukci nejde nebo se to nějak nehodí. Mám rád variabilitu :-)

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

Slo by to upresit?

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#33 Příspěvek od samec »

termit256 píše:Ta teplota je jen takovy marketingovy zvast. Je tam jen bezpecnostni snimac, ktery plotynku vypne, kdyz se zvysi teplota nad nejaky limit. Kdyz si uvedomis, ze u indukce ze zahriva kastrol ktery se dotyka plotynky kvuli prohlemu dnu jen bodove a ze ktereho se teprve musi teplota prenest pres sklo ke snimaci, tak tezko muzes mluvit o nejake regulaci.
Kontaktné meranie teploty u indukčného variča cez sklokeramickú dosku je asi nezmysel. Ale bezdotykové meranie teploty infra teplomerom cez sklokeramickú dosku by snáď mohlo fungovať.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#34 Příspěvek od termit256 »

Jj. To rozhodne.
Ale obavam se, ze tohle bude mit tak jedna deska z tisice.
Ja momentalne vybiram tzv. bezzonovou desku a tuhle vychytavku nema ani jedna. A tyhle desky nejsou v zadnem pripade zadny low-cost, jemne receno.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#35 Příspěvek od Crifodo »

Jestli se bavíme o tomto konkrétním pseudovařiči a ne v nějakých OT blábolech o varných deskách, tak jsem se s tím setkal letos v létě, přinesli mi ho "na opravu". Jak píše předřečník, používat se to nedalo, ta doprasená "pwm" měla reálný výkon tak 400 W. Takže celej Chjundej letěl obloukem.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#36 Příspěvek od weed_smoker »

Z nouze u toho vařiče je dobrej kryt a možná plotýnka.Ten časovač s bimetalem se používal i na dráze jako časový relé,ale nehonily se přes něj takový proudy,kontaktama teklo pár mA do cívky dalšího relé,tady tím teklo třeba 10A a nedivím se že brzo odešel.Pak tam je to prasácky uchycený PE,mizerný průřezy propojů(z fotky to vypadá na 0.5 max),jednička to určitě není a i ta je na 10A docela málo.Fotka připojení šňůry tu ani není.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#37 Příspěvek od Osmdesat »

Koukám, že ten faston na výstupu toho termostatu (nebo časovače) je hezky do modra vyžíhaný. Fastony jako takové nejsou špatné, ale když jsou šmejdské, z ošizeného materiálu, mají přechodový odpor, zahřívají se, oxidují, křehnou, až ztratí spojení zcela. Tyhle fastony jsou čínské zlo.

A taky může být přerušená nevratná tepelná pojistka umístěná v té bužírce. Nadimenzovaná samozřejmě tak, aby odešla brzy. Takový přístroj pak nefunguje a letí na 99 % do popelnice, i když mu jinak nic není. Další čínská zrada a jednoduché opatření ke zvýšení prodejů.

Bastlíř si to ale může opravit. A PWM seřídit tak, aby při maximálním nastavení už nevypínalo.
Naposledy upravil(a) Osmdesat dne 05 pro 2020, 12:14, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#38 Příspěvek od Osmdesat »

Jinak u starých českých ETA vařičů jsem si nikdy nevšiml, že by používaly řízení časováním. To je západní výmysl.
Buď regulovaly změnou příkonu přepínáním spirál, nebo používaly skutečný termostat se zpětnou vazbou.
Měl jsem rád rychlovařiče s vinutými trubkovými plotnami. Byly rychlé a účinné. Ty lepší výkonnější měly termostaty - jeho čidlo bylo vyvedené z ovladací kastle a navařené na spodek plotýnky. U té větší výkonné trubkové plotny se ale obvykle časem teplem od plotny odlomilo, takže bylo volně ve vzduchu a už nesnímalo a plotna jela pořád naplno.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#39 Příspěvek od Crifodo »

Absence zpětné vazby od teploty plotny je zlo, protože mezi teplotou plotny zatížené zabroušeným dnem plné nádoby a prázdnou plotnou je podstatný rozdíl. Z toho byly ty vyboulené plotny na vařiči se špatným nebo žádným termostatem nebo když praúd stavěl 7 cm hrníček na největší plotnu.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#40 Příspěvek od Osmdesat »

Sporáky Fiľakovo měly přepínání spirál, bez termostatu. Celkem to fungovalo, ale byla tam jedna rychlovarná, výkonná plotna. Ta se časem vyboulila i praskla.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#41 Příspěvek od Achab »

Jak který, třeba Fiko - Končar měl plotny:

- 2 kW / Ø 180 rychlovarná
- 1,5 kW / Ø 180 s nastaviteným termostatem, čidlo ve středu plotny
- 1 kW / Ø 145
- 0,6 kW / Ø 110
Naposledy upravil(a) Achab dne 05 pro 2020, 14:46, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#42 Příspěvek od ZdenekHQ »

OT: Si pamatuju, jak děda dovolil používat jen přední plotny, aby se ty zadní ušetřily. Taky se nesměla používat digestoř, aby se neopotřebovala. Když jsem to házel do kontejneru vlastně nepoužitý, říkal jsem si, že takovou blbost já dělat nebudu. Jo a taky byl zakázanej stupeň 5 a 6, jen ty nižší byly povolený. Taky to vaření podle toho vypadalo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hubert_79
Příspěvky: 6583
Registrován: 24 pro 2017, 01:00
Bydliště: Praha 6 - Petřiny
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Hubert_79 »

OT: Zdeňku, tohle jsme měli s prarodiči taky. Oni holt byli jinak založení... To je nový, to budeme šetřit, ještě lépe vůbec nepoužívat. Ať to bylo nádobí, nebo cokoli. Babička koukala na starého Bajkala ještě kolem roku 2000, protože ještě "ukazoval pěkně". Že měla ve skříni novou barevnou televizi? Ne, je nová; to by se opotřebovalo. Řešení bylo, když naši vytáhli babičku ven, tak jsme s bráchou nebohého Bajkala odnesli do auta a odvezli do SD.
Frýba a láska zvítězí nad Hemalou a nenávistí!

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#44 Příspěvek od Osmdesat »

OT: tahle válečná generace přemýšlela jinak. Byli vycepovaní válečnou a poválečnou nouzí. Můj děda byl taky strašně šetřivý, ale jinak inteligentní a vzdělaný člověk.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#45 Příspěvek od sinclair »

Soudím, že autor vlákna se asi dobře baví :D

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“