Tlakoměr: špatný kontakt LCD pásku

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
krutor
Příspěvky: 374
Registrován: 13 dub 2007, 02:00

Tlakoměr: špatný kontakt LCD pásku

#1 Příspěvek od krutor »

Zdravím přátelé.
Mám tu digitální tlakoměr (Omron). Displej nezobrazuje všechny segmenty (číslice). Problém je nejspíše v napojení pásku k desce, zřejmě studené spoje, když na pásek zatlačím, číslice se zobrazí. Lze napojení nějak opravit (horkovzušnou stanicí)?

Obrázek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Toto sa mi nikdy opravit nepodarilo. Ale videl som niekde na eBay nastavec/"hrot" tvaru T na spajkovacku. Myslim, ze je dolezity tlak na spoj celu sirku kabla v mieste spoja pri zohrievani a aj pocas chladnutia.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

Ahoj, kdysi jsem měnil podobný displej v jednom zařízení a tak jsem si mohl pohrát s tím vadným. Horkovzduch buď neudělá nic, nebo se Ti to zkroutí. Mě se to povedlo pomocí nahřátého obloučku zubařského háčku přižehlit. Nahříval jsem ho mikropáječkou a tou oblou stranou opatrně přižehloval, jako bys jezdil po tě plošce pásky tupou tužkou. Zařízení fungovalo a na reklamaci to nepřišlo.
U jedné kalkulačky, kde byla taky taková podobná "papírová" kšanda s černými cestičkami to zlobilo u připojení k displeji a tam se to nedařilo ničím přikontaktovat. Naštěstí byl displej v rámečku mírně zapuštěný a nad ním DPS a tak jsem tam vložil tenkou silikonovou bužírku a ta po smontování celý pásek přitiskla. Takže by Ti možná pomohlo něco takového, co by na ten pásek permanentně tlačilo.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Ano, permanentny tlak pomaha. Takto som "opravil" pred mnohymi rokmi teplomer Braun. Vrazil som medzi problemove miesto a kryt gumu odrezanu na vhodnu dlzku. Odvtedy je kryt mierne zdeformovany a displej stale funguje.

Ale mam tu stare mobily Motorola D160 a tam tato uprava mozna nie je. Nahrievanie pomoze len na chvilu. Chcelo by to kupil novy ten vodic, na nom by malo byt nove lepidlo a spravnym sposobom ho "nazehlit".

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#5 Příspěvek od Zaky »

Už jsem pár podobných a to i zcela utržených pásků úspěšně znovu nažehlil novou nepocínovanou smyčkou trafopáječkou. Chce to smyčku udělat z dvaapůlky mědi, aby nebyla tak horká a regulovat teplotu spouští, jak je vidět, že se pásek začíná natavovat, přestat hřát.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Taky se mi to jednou podařilo opravit, normálně mikropájkou jsem tlačil na ten spoj přes tu fólii. Fólie kupodivu vydržela a cín se pod tím chytl. Měl jsem ale spodní předehřev desky, mikropájka byla nastavená kolem 290 °C myslím.

Uživatelský avatar
Zaky
Příspěvky: 6129
Registrován: 30 říj 2010, 02:00
Bydliště: Praha

#7 Příspěvek od Zaky »

Zespoda je teplem aktivované lepidlo, není tam cín, není to pájený spoj.
Krátce před tím, než se to rozbilo, tak to ještě fungovalo...

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od forbidden »

Já to měl pájený, měnil jsem panel na displayi a jeden z nich měl na spojích ty výřezy, druhej je měl přímo překrytý fólií. Každopádně se mi to nějak podařilo a display i fungoval, nebýt toho, že byl vzhůru nohama. :twisted:
Přílohy
IMG_4534.JPG

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

To je iny material, ten vydrzi tepotu spajkovania.

Uživatelský avatar
pepito
Příspěvky: 315
Registrován: 10 kvě 2005, 02:00
Bydliště: V okolí Brd

#10 Příspěvek od pepito »

To Forbidden: není to displej Nivona?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od forbidden »

Jj, 🤐 OLED z Nivony.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od Michal22 »

Kluci, trochu pletete dvě různé technologie dohromady.
Ty bílé flexy nejsou tvořeny měděnými vodiči, nejdou proto pájet. Je to jen uhlík v plastu.
Narozdíl třeba od toho, co nalinkoval Forbidden - tam se dá krásně pájet.
Osobně se mi nejvíc osvědčilo to, co popisuje rnbw - mechanicky přitlačit pásek na kontakty.
Kdysi se mi podařilo opravit v Blaupunkt autorádiu tento problém tak, že jsem místo spoje nahříval trafopájkou, ale ne přímo, nýbrž přes úzký plochý šroubovák. Díky tomu jsem to nepřehřál, zároveň jsem pásek přitlačoval na kontakty DPS.
Ale u jiného kusu stejného autorádia se mi stejný postup nepodařil.
Beru to tak, že je to otázka štěstí.
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od workhard »

Mně se to na Blaupunktu taky podařilo trafopájkou, ale radost trvala jen asi týden, pak začaly segmenty zase mizet.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“