Prosím o pomoc s identifikací schématu/DPS-VYŘEŠENO

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

Prosím o pomoc s identifikací schématu/DPS-VYŘEŠENO

#1 Příspěvek od EKKAR »

Trochu jsem poklízel v archívu a vyšťáral jsem tam neidentifikovanou součást originálního manuálu k jednomu přeloučskýmu kotoučáku. V příloze je zkomprimovanej sken schématu i obou stran DPS. Schéma má stereofonní snímací a záznamovou část, ale jen 1 kanál výkonový části a 1 společnej rafičkovej indikátor vybuzení/záznamový úrovně. Výstupy na sluchátka jsou 2, oba na DIN5, přičemž jeden je stereo a druhej má osazenej jen pravej kanál. Vstupy jsou pro tuner/krystalový gramo a dva mikrofony (L a P), osazení je v signálový části a v rozkmitu výkonovýho zesilovače křemíkem (KC148 a 149), indikátor a samotnej konec je bambus (indikátor 155NU70, konec komplementár GC511/521). Připomíná to celý B-56, ale některý hodnoty ve schématu se neshodujou s manuálem stáhnutelným z webu oldradio.cz.
Prosím znalce servisáky o pomoc s identifikací, co že jsem to vlastně vyhrabal za čudo ...
Přílohy
DPS top1.jpg
(228.68 KiB) Staženo 189 x
DPS bottom1.jpg
(211.81 KiB) Staženo 167 x
schéma1.jpg
(222.61 KiB) Staženo 304 x
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 07 kvě 2017, 21:25, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

Stereofonní B56.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

EKKAR píše:...Připomíná to celý B-56, ale některý hodnoty ve schématu se neshodujou s manuálem stáhnutelným z webu oldradio.cz.
...
Tohleto mě mate - v RC korekcích v snímacím/záznamovým zešilovači jsou některý hodnoty odlišný proti tomu, co je u Martina na webu Oldrádio. jinak bych samozřejmě rovnou řek taky, že to je B-56...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

V průběhu výroby se dělaly určitě různé úpravy, vychytávaly se chyby atd. Třeba v servisáku k B58/588 je v obvodu záznamové automatiky a v obvodu indikátoru germaňák, já tam mám křemíkové KCčka. I plošňák vypadá na B56, k tomu ty paketové přepínače... Snad jedině, že by to byla deska z nějakého prototypu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

O prototypu pochybuju. Spíš pozdější úprava v sérii, k prototypům se barevný servisní manuály nedělaly ...

Každopádně dík za potvrzení domněnky.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#6 Příspěvek od elektrosvit »

Když se podíváš do TI pro B54, tak tam se o změnách v korekčních obvodech píše. A podobné změny byly určitě zavedeny i do výroby B56.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

No právě, k některým typům ta Technická Instrukce vyšla dokonce několikrát, jak postupně ve výrobě vychytávali blechy ... Ale k B-56 žádný dodatky právě nemám, tak jsem se spíš chtěl ujistit, jestli mám správnej DOJEM, že by to mohla ta B-56 bejt.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#8 Příspěvek od elektrosvit »

K B56 nějaká TI možná taky byla. A nebo byly změny zaneseny do servisáku. Ten si ovšem z RH.sk nestáhneme. Pak se ještě nabízí možnost, že jde o nějakou vývozní verzi upravenou pro pásek v dané zemi nejvíce využívaný. Jenže to by asi popisky nebyly v češtině. Díval jsem se na schéma na ET, v maďarské verzi měl tento mgf jiné hodnoty součástek + navíc byl v korekcích ještě další odpor a kondík.

EDIT: Tady a ještě tady je schéma z bastlírny z vlákna o B56, myslím, že se shoduje s tím Tvým. Takže je to ona.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Hele - nějaká ta Technická Informace určitě byla - jenže já nemám všecky pardubický i přeloučský manuály, já mám jen skeny co jsem ofotil ze zásob nebožtíka Jardy Jandla z Poličky, případně co jsem od někoho dostal. A pravda je, že i samotnej výrobní podnik TESLA vydával ty servisní manuály v několika verzích, který se OBČAS v maličkostech lišily - a samozřejmě vycházely i ty dodatkový změny právě v podobě těch Technickejch informací - jen doslova nacyklostylovaný listy papíru s předtištěnou hlavičkou TESLA. Určitě záleželo na aktivitě vedoucího konkrétního servisu, jestli danou informaci správně uložil, nebo i na tom, jestli se mezitím, než se jako archívní materiál dostala ke mně, neztratila ze světa. Takže jo, řadím to k materiálům o B-56 a nedělám si iluze o tom, že bych o tomhle typu (stejně jako o všech ostatních) měl všecko, co kdy z dokumentačního oddělení koncernu vyšlo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#10 Příspěvek od ok1hga »

nejen že je to schema odlišné . . . má tam chybu !
u kolektoru T22 rozhodně nemůže být C27 M22 !

jestli si chceš ekkare prohlídnout origo B56 stereo,
tak jednu doma mám . . .
. . . dostal jsem ji od Šouby z Chocně.

Budiž Rudolfovi země lehká . . .

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Máš recht, Vláďo, nemůže - protože to je identickej záznamovej stupeň s levým kanálem - a tam je ten kolektor stejnosměrně vázanej ... Správnej C27 je ten 200uF/6V elyt v emitoru T23. Ale je zajímavý, že tu chybu snad mají ve všech verzích schématu, co po netu kolujou ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#12 Příspěvek od pajap »

Ahoj, oživím toto vlákno...
http://reeltoreel.cz/Tesla_B56.html
na tomto odkaze dole je "Návod na přídavný koncový stupeň pro stereofonní reprodukci, který vyšel v AR.", ale odkaz je nefunkční.
Nemáte někdo tento návod nebo platný odkaz?
Díky
Zdraví Pája...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

Odhadem bych to tipoval na pozdní 70. léta až začátek let 80., i když spíš ty "sedmdesátky". Ale ručně přehrabávat desítky GByte archívu jen kvůli tomu nebudu ...

Zkus pohledat v seznamu na http://petrfaltus.net/petr-faltus-obsah ... -radio.php
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#14 Příspěvek od ok1hga »

stačí to zadat do google a za několik vteřin to máš . . .
ARA 74/6/220

ale nemyslím si, že to bude nějaká výhra,
lepší bude postavit celý stereo zesilovač, třebas i s germániovými tranzistory . . .
Přílohy
B56 pridavny koncovy stupen2.jpg
B56 pridavny koncovy stupen.jpg

Uživatelský avatar
pajap
Příspěvky: 226
Registrován: 16 bře 2007, 01:00
Bydliště: Kousek od Plzně

#15 Příspěvek od pajap »

Díky za rychlé odpovědi.
V google jsem hledal, ale asi jsem špatně zadal.
Mě zaujala hlavně ta myšlenka něco takového dodělat, do dnešního dne jsem o tom nikdy neslyšel.
Uvažuju to udělat, ale na menší DPS a umístit to přímo do magneťáku. Žádnou historickou hodnotu to nemá (a mám 2 ks tohoto stroje), tak bych se toho nebál, jen dořešit konektor pro druhý vnější reproduktor (asi místo jednoho mikrofonního vstupu, jsou tam dva paralelně křížem)...
Mám 2 malé reprosoustavy, tak bych je využil tímto způsobem.
Zdraví Pája...

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“