Cínování lakovaného drátu

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

Cínování lakovaného drátu

#1 Příspěvek od wlezley »

Zdravím, potřebuji poradit. Co používáte na cínování lakovaného drátu? Novodur, Aspirin znám, bohužel i ten smrad s tím spojený. Funguje ta pasta Lotfett od Felderu i na lanko nebo je vždy nutné mechanicky očistit? Případně rada na něco lepšího? Rád využívám naváděcí vodič k raketám Strela, z některé burzy. Tři lakované, vzájemně bavlnou, izolované vodiče, které nejdou rukou roztrhnout. Paráda, ale oškrábat to skalpelem je hrozná práce, stejně jako pájení v Novoduru. Jak se to dělá průmyslově? Někde jsem viděl, že to ženská strčí do kelímku s roztaveným cínem ale nepochopil jsem, to ten lak spálí? Ta pasta by se mi líbila, pokud stačí namočit a pocínovat. Prozraďte zkušenosti nebo rady z praxe, prosím.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Nejde to opalit zapalovacom? Alebo plynovym horakom?

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#3 Příspěvek od wlezley »

Ty vodiče jsou tak tenký, že se hned spálí. Upadnou hned nebo při cínování.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Závisí, jaký to je lak. Přípravků a postupů bylo a je více. Např. Desmaltol, Deizol, Marmot OIM193 (odizol), existovaly specializovaná tavidla, která narušují některé laky...

Desmaltol
Odstraňuje organické smalty typu z vodičů Cu, a z jiných kovů kromě hliníku. Současně účinné šetrné alkalické tavidlo pro pájení. Desmaltol rozrušuje polyuretanové, tereftalátové, polyamidové a epoxydové smalty. Při ohřevu na pájecí teplotu tyto smalty odstraní a zároveň účinkuje jako tavidlo pro obvyklé pájení. Desmaltol umožňuje zvýšení produktivity tím, že se podařilo vyloučit mechanické odstraňování smaltu před pájením nebo jeho opalování a že se odstranění smaltu a pájení spojilo v jednu operaci - konec vodiče se smočí v Desmaltolu a ihned se pájí. Neobsahuje halogenidové ionty, zbytky tavidla nezpůsobují následnou korozi spoje. Zbytky po pájení se smyjí alkoholem. Pozor, dráždivý ve styku s kůži a při vniknutí do oka.


Deizol 3
Jednoúčelový prostředek k rychlému (sekundovému) odstraňování obvyklých izolačních laků (smaltů) z vodičů. Aplikuje se jako tavenina při teplotě cca 200 °C. Nahrazuje mechanické odstraňování izolačního laku nebo jeho opalování a oproti těmto postupům je šetrnější. Zbytky se omyjí vodou. Pozor, žíravina, obsahuje silně alkalické látky !


[/u]
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

wlezley píše: ...Rád využívám naváděcí vodič k raketám Strela, z některé burzy. Tři lakované, vzájemně bavlnou, izolované vodiče, které nejdou rukou roztrhnout...
Ja jsem taky driv pouzival draty z kdeceho, ale to pajeni mne tak zralo, ze jsem jednoho dne koupil civku samopajitelneho dratu a vsechny sbirkove trofeje letely nasledne do kose. Za tu prudu mi to uz opravdu nestalo. Navic se stavalo, ze pokud jsem to mechanicky skrabal, tak se drat narizl a casem uklepal takze to zpusobovalo vic problemu nez uzitku.

Uživatelský avatar
gepard
Příspěvky: 1690
Registrován: 05 úno 2007, 01:00
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

#6 Příspěvek od gepard »

A takhle Salmiak? Zkoušel ho někdo? Salmiak na letování - např. zde.
-- Gepard --

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Salmiak, to má na lak podobný účinek jako zkvašený slepičí trus :lol: .

V případě Odizolu se drát na cca 1 vteřinu strčí do taveniny, 2-3 vteřiny se oplachuje proudem vody, vteřinu na zastrčení do tavidla a vteřinu na pocínování, třeba v tyglíku. Narušuje to 90% druhů laků, u jednoho typu (černé izolace pro VN cívky) to narušení trvalo asi 5-10 vteřin.
Desmaltol se používá podobně, akorát že lak se rozpustí přímo v něm, u Odizolu ho odstraní voda.

Dokonce existoval trubičkový cín s tavidlem na odstraňování laku, byl to ale ale asi Sn30. S trafopájkou to celkem slušně fungovalo na dráty cca od 0,3 do 0,7mm. Akorát chytrolíni co nejprve "nabrali" cín na páječku, zanořili do kalafuny a pak zkoušeli šmrdlat, ti se účinku nedočkali :lol: . Kdo to vyráběl netuším, možná Sluvis.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
OK2STO
Příspěvky: 426
Registrován: 19 zář 2008, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od OK2STO »

Zdravím, já na to mám již 50 let malou trubičku a v ní Anilinhydrochlorid.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#9 Příspěvek od Milan »

Podle dlouhodobých zkušeností z výroby Tesly Lbc a i oprav mnoha desítek starých rádií silně nedoporučuji na slabé dráty a hlavně vf lanka používat výše uvedenou chemii . Dříve či později to koroze sežere , zvláště u vf lanek, protože jednak to navzlíná do lanka, jednak se to nikdy pořádně nedá omýt , aby tam zbytky agresivních leptadel nezůstaly.
Já silnější dráty ( třeba více než 0,15 mm) škrábu jemným smirkem , slabší či lanka cínují na dřevěném špalíčku v kapce kalafuny přímo pistolpájkou opatrným "potíráním" z více stran . Zatím jsem neměl drát či lanko, které bych takto nepocínoval , lak to větší ohřátí pistolpájkou nevydrží.
Opalování v lihovém plameni znamená téměř jistě u těch slabých drátku/lanek jejich ulomení při ohybu.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Desmaltol a Deizol bylo nutné mechanicky oškrábnout v místě, kde zůstal "příškvarek", a jelikož na to babosed kašlal, bo prémie, tak to tak dopadalo. Trpěly na to vývody z tlumivek zářivkových těles, hlavně takové ty staré typy s masivním I jádrem. Na VF lanka se to používat nesmělo! A taky se to nemělo používat na vodiče, vytažené v textilní bužírce...

Odizol Marmot se chová mnohem lépe, jeho zbytky se perfektně rozpustí ve vodě a problémy s korozí nejsou.

Docela dobře fungovaly i ty šedozelené německé tabletky, co smrdí jako naftalín, bohužel ten prevít byl silně hygroskopický a rychle se roztékal k nepotřebě. Navíc ta cena :wink: .
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#11 Příspěvek od wlezley »

Tak zůstal jen Novodur :-) Anilinhydrochlorid je asi dobrý ale v malém množství nedostupný. Desmaltol (přejmenován na "kapalina pro tenké vodiče") potřebuje mechaniku a koroduje. Zbytek v malém nedostupný nebo se neprodává, docela bída. Ještě vyzkouším ten Lotfett, pro zajímavost. Děkuji všem za postřehy a rady.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Kdybys byl schopen aspoň sdělit, čím je to lakováno, možná by se řešení našlo snáz.

V každém případě je samozřejmě škoda, že se mnohé přípravky jen tak pro prostý lid koupit nedají, protože RoHS, EU, životní prostředí, nezájem zákazníků a neschopnost obchodníků. A bude hůř.
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
wlezley
Příspěvky: 658
Registrován: 05 bře 2006, 01:00
Bydliště: Strachotín

#13 Příspěvek od wlezley »

Rád bych zjistil něco víc ale bůh ví kdo a kde to vyrobil. Ty tři vodiče i s opletením mají Ø 0,55mm.
Přílohy
rakeťák_3.jpg
rakeťák_2.jpg
rakeťák_1.jpg

Uživatelský avatar
kulikus
Příspěvky: 2484
Registrován: 10 pro 2009, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od kulikus »

Není to z protitankové řízené po drátu?

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od forbidden »

Mohlo by být, šílená technologie. :D
Jinak jsem nedávno spravoval USB klávesnici k tabletu, potřeboval jsem tam přepájet konektor. Byly tam čtyři lakovaný lanka, něco jako VF lanka. Nezbylo, než to lámacím nožíkem trpělivě opatrně strouhat, až to šlo pocínovat. Podobný kabely jsem viděl i ve sluchátkách. Běžná izolace by byla asi příliš tuhá, proto volí lakování.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“