Aiwa M 700 - vypíná

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
beaumonty
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2014, 02:00
Bydliště: Brno

Aiwa M 700 - vypíná

#1 Příspěvek od beaumonty »

Zdravím a prosím o radu. Získal jsem tento tape deck, u kterého jsem vyměnil všechny řemínky. Bohužel pokud zmáčknu jakoukoliv funkci, tedy přetáčení, nebo přehrávání, mechanika po cca 2 sekundách vypne. Prosím tedy o radu, případně mi můžete doporučit někoho, kdeo by mi s tím pomohl v Brně, nebo okolí, Díky.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Vyzera to, ze reaguje autostop. Neviem, ako je tam rieseny, ale treba ho preverit.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Mikras »

Možná se netrefím, ale u pravého unašeče bývá někdy zařízení, hlídající pohyb pásku, aby se nezamuchlal. Funguje to při přehrávání a nahrávání a převíjení vpřed. A při převíjení vzad vlastně taky, pokud se unašeč zastaví, převíjení se vypne. Viděl jsem to jako kyvadélko, které pravidelně spínalo kontakt, mohlo by to i přerušovat optickou závoru, ebo je tam nějak udělané snímání otáček...
(Nehledal jsem servisní manuál, tak jen tipuji)

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od workhard »

Může to být i čistě mechanické.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

A počítadlo se ti točí?
V Aiwách (modely nepamatuju) se točil vedle řemeničky na počítadle magnet snímaný Hallovou sondou na malém plošňáčku. A ještě tam byl tranzistor, který tu sondu vypnul, když byla zapnutá funkce MEMORY a počítadlo bylo vynulované. Má to zpoždění asi 2s, aby si autostop nevšímal právě toho stavu počítadla, než aspoň jedna nula odcestuje.
Ty impulsy na výstupu sondy se daly měřit normálně voltmetrem.

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#6 Příspěvek od ronoda »

Á, koukám doba ovíjených spojů...
https://www.youtube.com/watch?v=6ZAZa6nbH2E

Uživatelský avatar
beaumonty
Příspěvky: 80
Registrován: 22 srp 2014, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od beaumonty »

Díky, Hille, smekám před Tvými vědomostmi. Nevěděl jsem, že něco takového se do magnetofonů montovalo. Ten snímač tam je. Akorát jsem blbě nasadil řemínek a počitadlo se netočilo. Už na to holt špatně vidím. Ještě jednou díky a díky i ostatním za snahu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Na první setkání s Hallovou sondou si vzpomínám dodnes: někdy v roce 1984 mi ten stroj přinesli se stejnou závadou, bez dokumentace i katalogů součástek jsem to na ni a její úkol jen odhadl. Přišel jsem na to, když se mi přilepil háček z kancelářské sponky, který jsem měl na přidržení řemínku k počítadlu, právě na ten magnet. Sice v té době existovalo už několik celkem spolehlivých systémů čistě mechanických "kejvadel", ale třeba Crown se držel magnetu a jazýčkového kontaktu, osobně jsem se blíže seznámil s kontakty přerušovače pod unášečem v kazetovém autopřehrávači Unitra, protože ty potřebovaly čistit nejméně jednou ročně. A po pár letech bylo něco podobného i v první verzi Condora (v druhé už byl za unašečem optický snímač).

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“