Relé 125V na 230V

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

Relé 125V na 230V

#1 Příspěvek od jodaps »

V minulosti jsem se relátkům vždy vyhýbal. Ale pro ty dnešní LED a úsporky 230V je to docela aktuální. Vhodná relátka do DPS, co přicházejí v úvahu, mají kontakty dimenzované na 125VAC. Avšak různí prodejci, ve jménu "kšeft je kšeft", uvádějí 2x větší spínací napětí. I tak seriózní (?) prodejce, jako CONRAD, deklaruje 125V relé na 230VAC.
Dotaz: má někdo dlouhodobé praktické zkušenosti s tím, co tato 125ti voltová relátka, a jak dlouho, vydrží na 230VAC?
Samozřejmě pro malé proudy. Díky.
Přílohy
Parametry.png

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#2 Příspěvek od Milan »

Oni nelžou , výrobce má v katalogu skutečně max. spínané napětí 250V ac.
Jenže: na toto napětí nemá relé zkoušky (safety appr.) viz tabulka v katalogu, el.pevnost mezi cívkou a kontakty 1 nebo 1,5 kV ac není dostatečná pro bezpečné oddělení obvodů třeba sítě, čili to relé se na spínání sítě moc nehodí, někde to ale třeba nemusí vadit - i při těch 250V ac bude platit těch 90 VA max., což není v obvodech s komplexní zátěží nic moc , takže kontakty budou trpět.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Tieto rele pochybnych "znaciek" nevydrzia dlhodobo ani napatie, na ktore maju akoze skusky.
Vybuchnute rele: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=86520
Vyhorene rele: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=95173

Uživatelský avatar
Yarda1
Příspěvky: 2372
Registrován: 11 úno 2009, 01:00

#4 Příspěvek od Yarda1 »

Existují různá relé. I taková co mají uvedená spínací napětí 250V přímo od výrobce. Napadá mne hledat na stránkách firmy Schrack. Nebo Finder.
Taky jde o to, jak se ta relé budou používat. Co budou spínat, jestli odporovou nebo indukční/kapacitní zátěž...
Když jsem po plyšáku musel odejít z jedné Tesly co šla pod kytičky a uchytil jsem se jinde, měli tam připravené do výroby zařízení co bylo galvanicky spojeno se sítí a bylo tam relé Mechanika co mělo uvedené spínací napětí 125V. Moc se mi to nezdálo, konzultoval jsem to v EZÚ, bylo mi řečeno, že pokud to není použité k oddělení obvodů a je to chápáno celé jako zařízení pod napětím, tak se to může.
Přílohy
ReleM.JPG
Svět je divadlo, které se jen proto tak špatně hraje, abych já se měl čemu smát. Ladislav Stroupežnický

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#5 Příspěvek od Mysteri »

U nás používame väčšinou relé od Panasonicu. Napr. toto ALQ112 je overené.

jodaps
Příspěvky: 167
Registrován: 21 čer 2007, 02:00
Bydliště: Brno 62500

#6 Příspěvek od jodaps »

Milan píše:Oni nelžou,
Jo, zase jsem střelil vedle - dyť v to datalistu je to vše uvedené.
Tímto se Conradu omlouvám. Díky všem za info.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“