Když elyt "sundá trenky"

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

Když elyt "sundá trenky"

#1 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle je specialita, která se objevila u jedné verze spínaných zdrojů. Nikdo si s tím neví rady, včetně mě. Měřit to nejde, ty elyty se chovají normálně, jen mají "dole trenky". Bohužel z nich teče "šťáva" a výsledek je díky svodům mrtvej zdroj. Přes ten plast na nich to není ani pořádně vidět, viz první fotka a elyt vlevo.

Nebýt náhody, ani jsem si toho nevšiml, protože to, co jsem dostal do ruky, už bylo nějak opravovaný. Až ten el_vinen.jpg to na sebe prásknul (byl zvrchu nějakej divnej) a pak už to bylo jasný. Ve složeným zdroji to vidět fakt není, musí se to rozebrat, nenafukují se (až teda na ten jeden).

Teoreticky by šlo vyměnit všechny....

Mrkněte na fotky.
Přílohy
el_zdroj.jpg
el_vinen.jpg
el_sp.jpg
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#2 Příspěvek od kovka »

Zdenku, předpokládám, že ty modré a rudé tečky na elytech jsou od Tebe ?
Já při měření ESR dávám fixem zelenou a červenou :D
Co takovej zdroj krmí ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Niektore elyty sa namiesto nafuknutia takto otvoria zospodu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tečky jsou od výrobce.

Problém je, že ten zdroj ani nejde pořádně zapnout, má to zpětnou vazbu od mašiny a navíc Korejci zrušili klasickej terminál, takže to ani nejde zkontrolovat přes počítač. Tak dlouho jsme nadávali, že používají USB konektor pro RS-232, až zrušili i tohle.

Poslední elyty, co tohle dělaly, byly tuším Rubycony. Údajně taky super značka.

Krmí to ultrazvukovou mašinu pro doktory.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#5 Příspěvek od rezis »

Tohle už jsem viděl. Problém je že u takto velkých kondů se blbě měří ESR. Jinak další specialita je jak pouští kolem nohy která následně uhnije. A aby byla větší zábava dělají to kondy na primáru zdroje a většinou to skončí destrukcí.
Internet - metla lidstva

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#6 Příspěvek od VASEK_W »

Tohle je dnes poměrně běžné. Zhruba deset procent elytů co měním při opravách se takto chová. Výrobce použije pro pouzdro trochu silnější plech a neudělá nahoře to "nastřižení" do dostatečné hloubky. A pak se to projevuje přesně takto. A některé ani ty trenky nesvlékají, ale elyt tlakem prosakuje kolem vývodů.

Mám z oprav dost fotek s přesně takovými závadami, a nejhorší je na tom to, že vytékající elektrolyt za čas sežere cestičky pod kondíkem, protože je tam trvalé vlhko při osazení elytu na doraz na desku !!! Tyto závady se velmi blbě hledají ... Ta spoušť se objeví až po vyndání kondíku.

Dost elektrolytu bylo v kondenzátorech dřívější výroby, a nebo od "poctivých" výrobců. V některých současných šmejdských elytech je ten papír jen "lehce navlhčený" :-(

Vašek

Uživatelský avatar
Mysteri
Příspěvky: 2875
Registrován: 12 bře 2008, 01:00
Bydliště: Považie - Vorošilovo

#7 Příspěvek od Mysteri »

kovka píše:Zdenku, předpokládám, že ty modré a rudé tečky na elytech jsou od Tebe
Takto si vo výrobe značia skontrolované elyty - ich polaritu, niektoré pracovníčky vizuálnej kontroly.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#8 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Niektore elyty sa namiesto nafuknutia takto otvoria zospodu.
záleží na jejich provedení,
některé mají nahoře do kříže zeslabený hliníkový futrál a ty se dokážou otevřít nahoru.
Ty které to nemají, vytlačí gumovou zátku zespoda . . .

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Asiati?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Niektore ten kriz (alebo iny tvar) maju a aj tak to nefunguje - to je aj tento pripad. Bud je plech prilis hruby alebo guma zospodu slabo drzi.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#11 Příspěvek od Kvicala_r »

Ten plech nahoře už bývá pro fatální roztržení futrálu při přrepolování, nebo přetížení. To z důvodu jen aby se nechoval jako "granát" a stejně je zeslaben realizovatelné jen s větším futrálem (asi od průměru 5mm). Dlouhodobé lehké přetížení to neřeší.

To utěsnění je největší oříšek pro výrobce. Pokud by člověk řešil závažný problém, takový výrobci jako Rubycon, Nichicon, Nippon se s váma normálně baví. Jen je třeba znát podmínky provozu (většinou ripple, teplota, napětí) atd. Jenže tady už se nejedná o vývoj zařízení, nýbrž pouhé řešení důsledků a to ještě po garantované životnosti komponentu.

Je zábava si s výrobci sednout a řešit takové věci, zvláště pokud se dostanete k designerovy daného komponentu, případně FAE (field application eng.).

Zdenku, pokud je to pravidlo určitého výrobku a serie elytů napiš, věřím že na Rubycon nějaký kontakt vyhrabu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ti Korejci jsou patrioti, už tam všude cpou ten svůj "samjang" - https://www.samyoung.co.kr

Jsou to podle chování průměrný elyty a tady bohužel dělají to, co fakt nemají dělat.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Viděl jsem rozšpuntovanej elyt 64G/28V v diskový mechanice sálovýho počítadla. Prošvihla se jedna dioda v grécu a kluka, co to opravoval to jen těsně minulo. Hadry z elytu letěly přes půl sálu EC1033, asi 10 metrů. Taky parádní smrádek. Nebyl to ale plošákovej ale pořádnej válec s přípojnejma šroubkama v gumovým špuntu. Za ty přívodní lana průřezu cca 6 mm2 špunt naštěstí zůstal držet ve zdroji a tak letěly jen ty rozmotaný hadry.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Jsem dostal pod oko obyčejným malým 10u na 105°C, naštěstí jsem se v tu chvíli otáčel na zdroj, protože něco nesedělo.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#15 Příspěvek od monterjirka »

Tesla dělala velké kondenzátory s jakousi "pojistkou", Ruské ji neměli. A takových 100 mikro na 300V když se "rozložil na prvočinitele", to bylo jako malej granát (byly 2, k tomu 2 diody a zapojeno místo bipoláru jako rozběhový...)

Odpovědět

Zpět na „Součástky“