Leptaci roztoky

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#31 Příspěvek od BOBOBO »

Jak jinak s teoretiky žvanily .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#32 Příspěvek od termit256 »

Bobiku, ty jsi ten nejvetsi zvanil v tomto vlakne. Precti si po sobe cos tu napsal. Jen placani s naprosto nulovou informacni hodnotou. I ten konosukeho vykrik s kyselinou prinesl tomuto vlaknu asi milionkrat vic nez tve bezobsazne placani.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#33 Příspěvek od samec »

BOBOBO píše:Dáš persíran , zaleješ trochou vody z ohřáté konvice , vyleptáš , vyleješ a je . Narozdíl od solné nepodleptává a to je zásadní .
Kým to podleptávanie niekto nezrovná v nejakom nezávislom teste, tak sú to len povery a pranostiky. No a keď ten roztok vyleješ, tak čo si získal? Leptanie za vyššiu cenu?

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#34 Příspěvek od renda15 »

termit256 píše:Bobiku, ty jsi ten nejvetsi zvanil v tomto vlakne. Precti si po sobe cos tu napsal. Jen placani s naprosto nulovou informacni hodnotou. I ten konosukeho vykrik s kyselinou prinesl tomuto vlaknu asi milionkrat vic nez tve bezobsazne placani.
Kdyby jen v tomto vlákně :D :D :D

Uživatelský avatar
passion
Příspěvky: 890
Registrován: 22 črc 2005, 02:00
Bydliště: Žilina

#35 Příspěvek od passion »

Kedysi v 90 rokoch som v papierníctve kupoval sadu na kreslenie DPS. Bola to taká plastová kazeta. V nej boli tri lievikové pierka, jeden držiak na pierka, jedna plastová ampulka s fialovým liehovým čističom a jedna ampulka s kresliacim tmavočerveným roztokom. No a v krabičke bol priložený návod a tam bol písaný aj pomer pri roztoku HCl s peroxidom. Ak sa dobre pamätám, písali tam:
voda / 33%roztok HCl / 30%roztok peroxidu vodíka v pomere:
70/30/10

Uživatelský avatar
JiriTom
Příspěvky: 1199
Registrován: 26 dub 2017, 02:00

#36 Příspěvek od JiriTom »

Dávno odložené, ale zachované...
Přílohy
20210103_081125.jpg
20210103_081400.jpg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#37 Příspěvek od samec »

Tu je návod, ako počiatočný roztok HCl + H₂O₂ po prvotnom použití používať opakovane regenerovaním vzdušným kyslíkom. Tiež sú tam odkazy na podrobnejšie články a tiež ako sa nakoniec zbaviť toxického roztoku po leptaní.
https://www.instructables.com/Stop-usin ... etter-etc/

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#38 Příspěvek od termit256 »

Zatim jsem tu neslysel jediny rozumny duvod, proc pouzivat tyhle agresivni chemikalie, ve kterych se musi leptat venku, pri skladovani rezivi vsechno kolem, casem rychle degraduji a pri manipulaci hrozi neprijemne poleptani.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#39 Příspěvek od maxijaroslav »

Možná je tím důvodem cena a dostupnost. HCl se dá sehnat celkem levně a skoro všude, peroxid skoro taky... Persíran jsem zatím v drogerii neviděl.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#40 Příspěvek od samec »

termit256 píše:Zatim jsem tu neslysel jediny rozumny duvod, proc pouzivat tyhle agresivni chemikalie, ve kterych se musi leptat venku, pri skladovani rezivi vsechno kolem, casem rychle degraduji a pri manipulaci hrozi neprijemne poleptani.
To je len pri prvom leptaní v čerstvom roztoku. Pri desiatom leptaní to môžeš robiť aj v obývačke. Plošak som často vyberal z roztoku prstami. Peroxid sa časom mení na vodu, ale použitý dobre okysličený leptcí roztok dobre leptá aj po roku. Okolo FeCl hrdzavie všetko úplne rovnako.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#41 Příspěvek od termit256 »

Chloridu jsem na par kliknuti objednal za 500,- 20l kandour a vydrzi mi 10 let a po tu dobu nemusim neustale shanet peroxid a neco michat z nechutnych slozek, takze dostupnost a cena jsou pase. Veci kolem nej rezivi radove min nez kolem HCl. A to, ze po desatem vyleptani mne pri praci prestanou stipat oci a prsty mi to polepta jen trochu mam brat jako vyhodu oproti chloridu, kde se nic takoveho nedeje? :-)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#42 Příspěvek od PavelFF »

Každý má zjevně jiné priority a libůstky. Někdo si rád přimíchává různé vyčerpané složky podle slábnutí čpavého smradu a úbytku schopnosti leptat kůži, někdo si rád rozpouští prášky, počítá koncentrace a ředí roztoky a přihřívá lázně.

Zkusil jsem HCl a peroxid i Chorid železitý. Obojí dobře funguje. Nezatracuju ani jedno. Pro mě je výhodnější používat FeCl3.

Chtěl jsem jen vědět, co za zázrak je persíran sodný. Je to prostě další z více možností. Zdá se, že za víc peněz dostanu složitější přípravu. Ale nedělá fleky.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#43 Příspěvek od termit256 »

Asi tak bych to shrnul. Je mozne, za v prumyslu se pouziva z nejakych duvodu typu levnejsi recyklace, ziskavani medi apod, ale to amatery nemusi zajimat, takze nema vyznam to pouzivat, pokud si to nekde neukradnes zdarma apod.

Pokud delas desky casteji, spis bych venoval usili nejake forme strikani chloridu na desku a jeho zahrivani. Tim docilis zkraceni leptaciho casu na 2-3minutky, cimz zabranis podleptavani apod, coz je zejmena u metody toner transfer potreba. Tam nemuzes leptat pul hodiny, nalaminovany toner moc nevydrzi. Pokud ale zvladnes rychle leptani, je to nejrychlejsi a nejmin pracnejsi metoda jak doma udelat desku.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#44 Příspěvek od Michal22 »

Pokud jsem maloval DPS lakem na nehty, tak jsem v čerstvém roztoku měl vyleptáno do 1 minuty. Trochu jsem tomu pomáhal mícháním nějakým dřívkem.
Chlorid jsem zkoušel kdysi, trvalo to dlouho (vzhledem k mojí netrpělivosti).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#45 Příspěvek od termit256 »

No, lakem na nehty nakreslis desku pro SSOP pouzdra sotva :-)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“