žhavicí trafo televizoru Tesla Akvarel

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#76 Příspěvek od Lukas-Peca »

Taky přeju :)
Přílohy
pf2021m.jpg

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#77 Příspěvek od Jarda-k »

Také přeji vše nej...
PS: hezký záběr :D

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#78 Příspěvek od vofo »

Zdravím všechny po Vánocích. Jistě jste si je všichni užili i já jsem nezahálel. Ty proražené vychylovačky jsem zanesl známému , který občas navine nějákou tu průmyslovou odrušovací tlumivku velikosti bedny od banánů a větší.

Nedával tomu moc naděje, ale pokud bude záviťák někde v ohybu na čelech cívek mohlo by se to prý podařit Vinutí se záviťákem,které před tím mělo odpor 21,6 ohm se po jeho snažení a nálezu záviťáku podařilo vrátit na původní odpor 32 ohm.
Takže ještě mi zbývá upravit oddělovač synchronizačních impulzů tak, by nedocházelo ke zvlnění svislých linií a telka bude v pohodě. :D
Foto v chodu po 5 ti hodinách provozu, tak snad se to už neprorazí ....
Přílohy
opr. vychylovačky.jpg
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#79 Příspěvek od Jarda-k »

Gratuluji k úspěchu.
To vlnění mi dělalo taky. Nakonec pomohlo v oddělovači synchronizačních impulzů zvětšit odpor R125 na hodnotu 2M2. Myslím, že už jsem to tady popisoval.

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#80 Příspěvek od MiraSt »

Tak to by táta s mamkou koukali jak to po takové dlouhé době funguje. :-)
Můžu vědět jestli tam máš usměrňovačky nebo pořád tu diodu?
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#81 Příspěvek od vofo »

Add Mira.

Celý vstup napájení jsem musel předělat kvůli drátům s vadnou izolací a přerušeným výkonovými odpory. Ta dioda už tam není, místo UY21 jsou v jejich paticích zapojeny diody a elky vadné kusy zasunuty v paiicích bez žhavení jako repliky.
Kdyby jsi při uklízení našel cokoliv z toho druhého rozebraného kusu , ozvi se .
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#82 Příspěvek od vofo »

Zdravím,
tak konečně hotovo. Závada se zvlněním svislých línií byla způsobena odporem
R122 M1/1W v obvodu G2 E12 6F36. Důsledkem změny hodnoty na 47 kOhm bylo na G2 napětí 56V místo 20V . Telka už šlape cca 10 hod ve "zkušebním" provozu.

Pár foto z provozu v přílohách.

Pro kompletaci sháním spodní krycí plechy OMF a obrazového zesilovače a odnímatelný kryt VN kobky ,který jsem zatím nahradil nerezovou svařovanou siťovinou.
Přílohy
rek3.jpg
rek2.jpg
rek1.jpg
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#83 Příspěvek od breta1 »

Tak tam bych to fakt nehledal.
A navíc, že se ten odpor zmenšil, bývá to naopak....

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#84 Příspěvek od vofo »

Add ten odpor byl bez potisku,možná ho nějáký bastlíř přede mnou někdy vyměnil...dle hesla menší odpor větší výkon... :D
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
sambiliong
Příspěvky: 711
Registrován: 13 dub 2005, 02:00
Bydliště: Praha

#85 Příspěvek od sambiliong »

vofo píše:...Pro kompletaci sháním spodní krycí plechy OMF a obrazového zesilovače...
Nějak tak?
Přílohy
IMG_20210103_140654.jpg

Uživatelský avatar
Jarda-k
Příspěvky: 138
Registrován: 16 úno 2011, 01:00
Bydliště: Kaznějov

#86 Příspěvek od Jarda-k »

Taky tady mám tyto kryty z Athose II.
Ty na oboje mezifrekvence budou asi stejný s Akvarelem, ale na tu VN kobku bude z důvodu jinýho konektoru jinej. Ale nepotřebuju ho, takže ho můžu pustit.
Přílohy
IMG_7287.JPG

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#87 Příspěvek od sinclair »

Možná Vám při opravách těchto, v minulosti mnohokrát opravovaných strojů, poslouží zmínka o jedné, poměrně časté manýře televizáků. Nejenom z komunálu /tam to bylo ale častější, protože šlo o lokální opravny pro omezený počet obyvatel/, ale známé to je i ze smluvních opraven Tesly Multiservisu, co kdysi měly být výkladní skříní tohoto segmentu.
Naštěstí jsem na úseku čbtv pracoval jen velmi krátce a později jsem to už nemusel dělat vůbec, ale v práci, na dílně, tam se vykecá a rozkecá všecko. A co nevykecali chlapi, to rozkecaly přijímací techničky, nebo skladnice.

Při poruchách - přerušení některých výkonových odporů, se na jejich místa záměrně dával výkonově slabší.
Například u 6W drátového odporu se dávaly dva 2W paralelně, nebo na místech, kde byl odpor zatížen jen chvilkově, tak jen jeden 2W.
Často se také dával za 2W drátový 2W uhlíkový, co tolik nevydržel a teplem uletěl.
Skoro to stejné, platilo u výměny některých svitků, kde se dávaly kondenzátory na napětí, co bylo o stupeň níže v řadě.
Ony to dost dlouho vydržely, 250V kondík na místě 400-voltového často i velmi dlouho.
Někteří, zvlášť vypečení kousci, měli v zásobě i jiné finty - vyměřené elektronky na kritická místa.
Za stejným účelem se nedávaly prvotřídní kusy se 100% emisí, ale kusy z druhořadé výroby, s emisí mnohem menší, nebo se sklony k sekundáru.
Tyhle nestandardní elektronky, se snadno smazatelným označením, byly k dostání u Sedláčků a některé specifické typy III. jakosti byly stále vykoupené těmito takyopraváři, byť na tu prodejnu přišlo třeba 2.000 kusů.
Všechno to nějaký ten čas vydrželo, protože teslácký materiál měl obrovské rezervy, ale nakonec se to po několika měsících posralo zase.
Tímto způsobem se zajišťoval skoro kontinuální přísun práce, bylo to dost podobný, jako u doktorů.
Nebylo cílem a účelem vyléčit, ale co nejdéle léčit.
Je dobře, že od všeho máte tovární SM, jejich dodatky a víte tak, co na kterou pozici patří.

Uživatelský avatar
vofo
Příspěvky: 262
Registrován: 24 říj 2010, 02:00
Bydliště: Morava , SPZ M-ko,OL

#88 Příspěvek od vofo »

Add. sinclair.
To mohu potvrdit. Ale naštěstí u nás na maloměstě se hnedle všechno vykecalo, takže o jisté typy opravářů nebyl zájem. Sháňka byla po vytypovaných machrech, kteří poté sloužili jako rodinní lékaři Tesláckých televizních miláčků. Bohužel když část výroby elek byla z nutnosti brána od pšonských taky výrobců ,bylo i u nich ouzko. Ale když byli šikovní ,nevím jak to dělali, že občas se v jejich montérské brašně objevila ona poruchová polská elka od jiného výrobce z kapitalistické ciziny ale za stejnou cenu. A to u rodin, která jako protislužbu mohla zase onomu opraváři poskytnou jím sháněné zboží. A tak se v prověřených rodinách kšeftovalo s toaleťákama, vložkama, samolepícíma tapetama, ložníma soupravamaa pod. za elky západní provenience, které v těch telkách šlapaly do doby, kdy elektronový paprsek byl za roky spolehlivého provozu schopen na obrazovce něco vykouzlit. U nás takto byla ošetřena Tesla Astra,která byla vnahrazena Colorkou a tu jsem si již šéfoval sám poté co v pardubické prodejně Tesly jsem zakoupil kompletní servisní dokumentaci.Dodnes mám v záloze PL 509, PY500 a VN násobič.neboť ten původní bulharskej byl hroznej šunt.. :D
Naposledy upravil(a) vofo dne 03 led 2021, 17:50, celkem upraveno 1 x.
"Ten televizor Vás přežije milostivá"..odposlechnuto v nejmenovaném marketu.....je to horší jak krutá diagnóza na onkologii

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#89 Příspěvek od xsc »

O který elektronky šlo? Kromě "proslavené" polské PCL805 mě nic nenapadá. PL504 a PY88 jsem vždycky nakonec tesláckou sehnal. Možná ty koncovky do Colorky, ale těch TV bylo mezi lidma jak šafránu, to už víc bylo Rubínů. A to byl zas jiný boj...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#90 Příspěvek od sinclair »

Jo, to Polsko, to byl megaprůser.
Taky nevím, jak to dělali, ale zřejmě to byla celá, provázaná síť "nákupčích" na výletech do Maďarska, neboť kritické typy od Tungsramu oficiálně vůbec dováženy nebyly. Bolševik dokonce interním oběžníkem prohlásil, že polská výroba se co nevidět zlepší.
Že tedy není důvod k různým návrhům našim pézetkám, aby zase vozili elektronky od Kádára, natož tak z kapitalistické ciziny.
Před rokem 1956 se sem Tungsram vozil naprosto běžně.
Ještě mám uloženou celou U-21 řadu, UY1N a heptalky Tungsram z období, kdy je Tesla nestíhala vyrábět. Stejně tak výborné, maďarské 4654, OS50, OS70 a PV200/600.
Já jsem viděl na vlastní oči číselně značených ekvivalentů PL500, PL504, PL508, PL509 a všelijakých ekvivalentů PCL a PY. Jak "americky značených" od gulášového Tungsramu, tak klasicky od jugoslávského Ei a dokonce od Philips, Mullard a Valvo.

Netuším, jak se to sem mohlo dostávat. Možná podobně, jako kdysi "nesehnatelné" japonské a americké díly do individuálně dovezených TV a HiFi.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“