Otázka ohledně modulací spíše obecně

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neeznalec
Příspěvky: 16
Registrován: 18 bře 2020, 01:00

Otázka ohledně modulací spíše obecně

#1 Příspěvek od Neeznalec »

Nosný signal = signál který nese infomaci která je pro nás důležitá pro příklad audio vlna
Modulátor = kus elektrotechniky který dělá modulace(vlastně jenom krabička elektroniky)
Modulační signál = signál který ovlivní některý parametr nosného signálu(frekvence, fáze, amplituda atd...)
Modulovaný signál = výsledný signál modulátoru
Přílohy
Značka-Modulátoru.png

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

popsal jsi to hezky a kde je ta otázka ?

Uživatelský avatar
Neeznalec
Příspěvky: 16
Registrován: 18 bře 2020, 01:00

#3 Příspěvek od Neeznalec »

no právě jsem si nebyl moc jist zda jsem to popsal dobře a jestli to chápu dobře no tak jsem čekal že mě třeba někdo opraví nebo tak no tak díky

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#4 Příspěvek od Hill »

Samozřejmě můžeš k různým druhům modulace na netu najít více podrobností jak praktických, tak teoretických, ale tady u nás jsme se jednou bavili o amplitudové modulaci, kde je to i graficky - co leze do modulátoru, co z něj, a to včetně oscilogramů a spektrogramů. Jestlito bude pro začátek stačit, tím líp.
Ale je tu dost uživatelů, kteří umí a neodmítnou odpovědět a vysvětlit, když se konkrétně zeptáš.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Informaci nese spíš modulační signál.

Nosná před modulací je jen monotónní sinusovka o požadované (oproti modulačnímu signálu obvykle mnohem vyšší) frekvenci.

Pokud se bude modulovaný signál vysílat v podobě elektromagnetických vln, tak na frekvenci nosné závisí jak se bude signál šířit prostorem, jaké rozměry budou mít antény, čím projde / neprojde. Frekvence nosné je určena i legislativně, v závislosti na modulaci, typu služby, provozovateli, atd.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Mikras »

Ahoj.
Dovolím si trošku "poopravit" terminologii vzhledem k obrázku:

Nosný signal = signál, který POnese infomaci (modulaci), která je pro nás důležitá; pro příklad audio vlna, data, obraz.
Frekvenci nosného signálu musíme být schopni na přijímací straně zpracovat.
Modulátor = ZPŮSOB PROPOJENÍ modulačního signálu a nosného signálu pomocí změny parametru nosného signálu (frekvence, fáze, amplituda atd...)
Modulační signál = informace, kterou potřebujeme přenést (hlas, data, obraz atd.) kus elektrotechniky, který dělá modulace(vlastně jenom krabička elektroniky - mikrofonní zesilovač, modem, video signál atd.)
Modulovaný signál = výsledný signál modulátoru

Kolečko s křížkem správně znamená ve vf schématech směšovač, což je z principu i modulátor a demodulátor.


Obrázek pochází možná z Wikipedie. K pochopení, o co zhruba jde, jsem trošku poupravil i ten obrázek.
Přílohy
Modulátor.jpg

Uživatelský avatar
Neeznalec
Příspěvky: 16
Registrován: 18 bře 2020, 01:00

#7 Příspěvek od Neeznalec »

jojo tak díky Mikras za podrobější rozbor této problematiky

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na wiki si pletou modulaci a směšování. Tohle někdo napsat, tak s bídou dostane trojku. Nechápu, proč by modulátor musel vždy obsahovat nelineární prvek. On je to spíš problém.

Taky je blbý míchat AM a FM modulaci, to je z principu dost odlišný děj. A opět "pokřivené" varikapy u jednoduché FM modulace oscilátoru dělají spíš problémy. Naopak modulovat ten samý oscilátor AM změnou napájecího napětí taky moc dobře nechodí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#9 Příspěvek od xsc »

ZdenekHQ píše:Nechápu, proč by modulátor musel vždy obsahovat nelineární prvek. On je to spíš problém.
Ale on ho skutečně obsahovat musí, jinak by se ty dva signály prostě jen sečetly a nic by se nestalo. Pokud při AM jedním signálem ovlivňuji zesílení druhého signálu, je to násobení, tedy taky nelinearita (záměrná), byť z běžného hlediska se to tak nejeví.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tohle platí pro směšovač. Na změnu amplitudy nosné u AM žádnej nelineární prvek nepotřebuješ, když budeš mít rychlou ruku, bude Ti stačit i potenciometr.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Bernard »

Potenciometr (i lineární!) je nelineární modulátor, protože s ním cloumáš sem a tam, derivace výstupní hodnoty mění velikost i znaménko. Lineární funkce má konstantní derivaci, takže by to chtělo nekonečně-otáčkový pot a kroutit rovnoměrně jen jedním směrem. :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

Mám strach, že se v tom moc mácháme. Nebýt té změny derivace, tak to ani nepohne reprákem (teda jen jednou) u lampovýho AM rádia.

Ok, už mlčím, mám jinou práci.

P.S. Mimochodem, některý definice jsou zavádějící. Nikdo nechce u AM modulace vyrábět nějaký zkreslení, takže amplituda nosné by měla růst lineárně s modulačním signálem a naopak. Já jsem se s tím pral už na vysoké, co je vlastně nelinearita. I když výsledek je součin.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Vidím to tak, že jsme se tu s výkladem modulace dostali někam, kde to podstatu jen zamlží.

Takže znovu k té podstatě: modulace je proces, při kterém přenášená informace ovlivní průběh nosného kmitočtu, a to předem určeným způsobem. Na základě znalosti toho způsobu modulace lze zpětně získat (detekovat) původní informaci.

Tím bych začal.

Uživatelský avatar
Mikras
Příspěvky: 471
Registrován: 04 zář 2019, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Mikras »

A to jsme to probrali opravde jen velmi všeobecně. Co třeba takový SSB signál, což je vlastně AM bez nosné, nebo různé QAM a podobné věci pro přenos neakustických informací...

V tématu by se dalo pokračovat rozborem, co by měla ona kouzelná krabička, zde nakreslená jako kolečko s křížkem, pro daný typ modulace obsahovat.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“