Asus Z97-P přidání dat disku

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

Asus Z97-P přidání dat disku

#1 Příspěvek od robo »

Krásný den a mám dotaz. Bylo nebylo jedno pc s win7 kde se přešlo na win10. Pc se normálně vyplo a druhý den nechtělo najet. Tak vlezl majitel do bios uefi a začal nastavovat. Snad mu pak i win chtěly nastartovat ale spadly do chyby, asi, neví. Nevím tomu hlavu ani patu. Pc se dostalo ke mě. Tak jsem mu řekl ať odpojí dat. disky a donese to. Po obhlídce jsem zkusil nastavit u SSD disku pro OS boot legaci-uefi a systém ne a ne. Zkusil jsem default, nic. Nakonec jsem spustil instalaci os a opravu bootování. Taky ne. Disk ssd disk jsem přes redukci na usb připojil k jinému pc a vidim u onoho disku unallocated. Jak to? Nic důležitého na něm nebylo. Nastaveno u disku uefi only, spuštěna instalace 10. Vše dokončeno. Připojil jsem první datový disk ale win disk nevidí. Proč to? Pak jsem připojil druhy a mlátí čtecí hlava. Ten bude ko. Ten první dat disk je v Paragon Partition Manager taky unallocated MBR. Co, proč se to s těmi disky stalo? Jak zachránit tento datový disk. Může mi to prosím někdo vysvětlit. Děkuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Normálně naformátovat RYCHLÝM FORMÁTEM, vytvořit oddíl - a pak nějakým restore softem zkusit z něj obnovit veškerý soubory, třeba Recuvou.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Naformatovat? Ty si asi minimalne d.ebil, ze?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#4 Příspěvek od Maskot »

Tak tenhle recept by se mohl osvědčit. Jistě bude rychlejší než se trápit s vytvořením bitové kopie a na ní konat pokusy o záchranu. Zřejmě pochází z dílny opraváře " kukuckuhr"".

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

OT to rnbw : Niečo nové ?

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#6 Příspěvek od piCZus »

slušnější sw nepotřebuje znát písmenko u disku
Přílohy
phy-drive.png

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#7 Příspěvek od robo »

Proč jsou oba disky unallocated. V UEFI i když budou blbě parametry pro boot sekci tak následným pokusem o start pc nemůže dojít k vytvoření nečitelného disku.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Pokud BIOS/Uefi nevidí obsah disku ani MBR sektor, nemůže ho alokovat. Buď se musí vytvořit novej MBR, nebo data pohledat bit po bitu a v nově rozpoznanejch souborech je uložit na jinej disk. To poslední právě umí Recuva - přičemž RYCHLÝ FORMÁTOVÁNÍ není nic jinýho, než pouhopouhý vymazání MBR sektoru. Data na zbytku povrchu plotny zůstanou jak jsou, pokud se nezadá formát spojenej s čištěním vícenásobným přepisem sektorů, je možný je znovu vyhledat a setřídit na jinej disk programem, kterej prohledává přímo data a nevšímá si MBR sektoru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

EKKAR píše:Pokud BIOS/Uefi nevidí obsah disku ani MBR sektor, nemùže ho alokovat.
Co znamena tato perla?
pøièemž RYCHLÝ FORMÁTOVÁNÍ není nic jinýho, než pouhopouhý vymazání MBR sektoru.
Vobec netusis, co je MBR, ale radis tu ostatnym, ako "zachranit" data.

"Format" vytvori v particii novy filesystem, cim prepise MFT (v pripade NTFS) prazdnou a tym data prakticky znici. Data na disku sice zostanu, ale nikto uz nezisti, k akym suborom patrili. Takze nejake zachranne programy sice najdu milion suborov, ale budu im chybat nazvy a mnohe budu poskodene.

Uživatelský avatar
piCZus
Příspěvky: 636
Registrován: 05 pro 2018, 01:00

#10 Příspěvek od piCZus »

Ta jeho recuva neumí přistoupit k fyzickému disku, proto musí disk naformátovat (zkur.vit), aby viděl písmenko disku.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Tak to je naozaj kvalitny program...
Mozno by stacilo len testdiskom najst particiu a obnovit MBR.

Uživatelský avatar
robo
Příspěvky: 3228
Registrován: 08 dub 2004, 02:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od robo »

Takže podle návodu a app Aome partition assistant už system vidí disk i s daty.

https://www.diskpart.com/articles/hard- ... -7201.html

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“