spínání relé pomocí signálu ze zvukovky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Sopa

spínání relé pomocí signálu ze zvukovky

#1 Příspěvek od Sopa »

Ahoj,
hned na zaèátku musím upozornit, že jsem v této problematice laikem. Tak mne prosím berte s rezervou. Øeším teï následující problém: Organizuji šifrovací hru ve stylu Bedny èi Tmou (možná nìkdo z vás zná) a jedna ze šifer by mìly být vánoèní svìtélka v oknì vyblikávající morseovku.

Toho chci docílit tak, že bych mezi svìtélka a 230V pøipojil kus drátu s relátkem, které by se spínalo pomocí signálu ze zvukovky. Na poèítaèi si hravì udìlám program, který bude v požadovaných intervalech produkovat nìjaké zvuky. Problém je, že standardní zvukovka na out výstupu dává 0-2V, takže je to potøeba nìjak zesílit, nebo￾ nejmenší relátka se prý dìlají na 5V.

Otáza è. 1: Dalo by se to zesilování øešit pomocí obvodu s napøíklad tužkovými bateriemi?

Otázka resp. prosba è.2: Mohl by mi nìkdo prosím poslat náèrtek, jak to má vypadat a co koupit? Kamarád mi slíbil, že pokud mu dodám plánek, tak to sbastlí.

Otázka è.3: Nevím, podle mého to je problém tak na 20 minut, ale prostì tomu nerozumím a tak jsem odkázán na druhé. Tak kde je ten dùvod, že to nikdo z kamarádù prùmyslovákù není schopný udìlat?

Budu velmi vdìèen za vaše rady a pøipomínky.
S pozdravem
Bøe￾a

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#2 Příspěvek od janousek »

Aby to bylo bezpečné, tak to není na 20 minut.

Sopa

#3 Příspěvek od Sopa »

Omlouvám se... chybný odhad laika, který obvykle chytne dvì dvojlinky spájí je dohromady a omotá to izolepou. Mìl jsem prostì vzteka, že se ptám lidí kolem sebe už pøes mìsíc.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DjRix »

Ale zase to není na měsíc. :!:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od janousek »

Stačí zadat do google "zvukový spínač" a něco se tam najde. Musí se to trochu přizpůsobit pro výstup ze zvukovky.

Sopa

#6 Příspěvek od Sopa »

Díky moc. Našel jsem ale jenom nìco, co se po dvanácti minutách samo vypne - takže to v sobì má bonusové funkce o které mi vùbec nejde. Možná by tomu ale jeden z tìch mých ochotnìjších kamarádù rozumìt mohl :)

Mé nároky jsou myslím si daleko skromnìjší. Potøebuji zesílit napìtí 1V na 5V a tím spustit øetìz žárovièek. Jak tak ale koukám na schema toho zvukového spínaèe, tak jsem si to pøedstavoval jako Hurvínek válku :/

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

moment

#7 Příspěvek od Hill »

nějak tomu nerozumím: ten počítač nemá paralelní port? Řekl bych, že by bylo jednodušší ať už souběžně se zvukem nebo i nezávisle na něm posílat to na jeden bit LPT rozhraní a z něj přes jednoduchý budič LEDky v optotriaku (nejlíp MOC3041 nebo ekvivalent, spíná při průchodu nulou, takže ruší minimálně). Tím triakovým výstupem pak můžeš budit třeba triak z vysavače, takže tam pak můžeš pověsit žárovky až do nějakých 1,5 kW. Nakonec ten budič LEDky jde krmit i z té zvukovky přes zdvojovač napětí. Ale:
1. zřejmě nepředpokládáš větší rozšíření této hry - toto zařízení by pak přece musel mít každý, jinak si nezahraje. Nebylo by lepší tu morseovku nechat blikat jen v okně na monitoru? Ten má každý.

2. optočlen navrhuji z toho důvodu, že je nutné BEZPODMÍNEČNĚ oddělit oba vývody z počítače od obou vývodů sítě (nejen tedy fáze, ale i pracovní nuly). A optočlen spínající výstup "v nule" proto, že tak se do zvuku a potažmo i do počítače a okolí dostane minimum rušení. To s relé jde načasovat moooc špatně.

3. zřejmě máš dostatek financí na žárovky. Žárovky na 230V nejsou určené k tomu, aby blikaly. Jedině provedení pro špatně přístupná místa si nechá líbit 5x delší dobu svícení nebo 5x více zapnutí, je ale výrazně dražší (stejně zdechne podle toho, jestli vyčerpáš dřív hodiny nebo počet zapnutí)

4. pokud nemáš dostatek znalostí v práci se síťovým napětím, jako že přiznáváš, že je nemáš, sežeň si elektrikáře, který s tím zkušenosti má - a má zkoušky. Jenže není tolik elektrikářů, kteří by si "z voleje" poradili s bezpečným galvanickým oddělením obvodů. Ale i kdyby, stejně nesmíš takové zařízení pro někoho dalšího vyrobit: když to zabije tebe, udělal sis to sám. Když někoho jiného, poneseš trestní odpovědnost.

Zvaž bod 1, připočítej k tomu zbylé tři a dej vědět, jak si to dál představuješ.

A pamatuj:
Některé lidi má elektrický proud k smrti rád !

Sopa

dokonale uzemnen

#8 Příspěvek od Sopa »

1. Jsem nadšen tímto webem, nebo￾ problém který zdlooooooooouhavì øeším pøes mìsíc je zde vyøešen za dvì hodiny nìkolika kvalitními sofistikovanými pøipomínkami.

2. Opravdu jsem laik a opravdu jsem si to pøedstavoval jako Hurvínek válku. Chtìl jsem to zkrátka nìjak sbastlit a zašmodrchat.

3. Ve tvém prvním odstavci vùbec nevím o èem mluvíš. (Vysavaè?) V dalších odstavcích se to lepší.

4. Vyrozumìl jsem, že je problém ani ne v zesilovaèi, ale v tom relé... že by zkrátka sí￾ nekamarádila s tím spínacím obvodem a tak se to musí odstínit. Je to tak?

5. Penìz dost nemám. Pùvodnì jsem chtìl shánìt blikající blikaèky a zapojovat to za trafo, protože tam jsem mìl jistotu, že ta svìtélka jsou na to stavìná. Zeptal jsem se však v jednom krámì a tam mi øekli, že pokud krmím 12V žárovku 9-10 volty, tak se nemám èeho bát.

6. Samozøejmì, jde to vyøešit monitorem... a asi to tak koukám bude, ale uznej, je to v porovnání s pøedstavou vánoèních svìtélek v 6. patøe opravdu trapné.

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

Re: dokonale uzemnen

#9 Příspěvek od toom »

Sopa píše:
3. Ve tvém prvním odstavci vůbec nevím o čem mluvíš. (Vysavač?) V dalších odstavcích se to lepší.
Hill moc dobre vi, o cem mluvi, ale na laickou otazku laicka odpoved. Slo asi o to, ze si ten triak, co by Ti spinal ty zarovicky bys z toho vysavace mohl vykuchat. :!: Jinak jelikoz vim, ze s tim monitorem je to v pripade Tveho problemu nesmysl, protoze vsimnout si nesmyslne blikajiciho monitoru v 6 patre, to neni ukol, to jim to rovnou muzes dat napsano na kusu papiru. Jinak nejde o "odstineni" :!: , sit by se s tim obvodem kamaradila, ale nevim, jak by se kamaradilo PC se sitovym napetim na portu :!: Jinak by to slo resit i s tou zvukovou kartou, ale misto zarovicek bych pouzil LEDky, usetris si tim zbytecne problemy a ceny ledek jsou v nepodstatne, protze je mi jasne, ze to potrebujes v jednom provedeni.

Sopa

#10 Příspěvek od Sopa »

Nejdøív øekneš, že všimnout si nesmyslnì blikajícího monitoru v 6. patøe je nesmysl (Až tak velký nesmysl to nebude. Pøedchozí šifra je na tu ulici, na okna obecnì a možná i na to 6. patro odkáže.) a hned vzápìtí mi poradíš ledky !? Kolik ledek bych musel koupit, aby se svítivostí vyrovnaly nìjaké 17''?

Jinak celá tahle idea a potažmo téma v tomto fóru vznikla z empirické zkušenosti, že se dá na out ze zvkuovky pøipojit ledka a ono to svítí :)

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#11 Příspěvek od toom »

Nejde o to, ze bych nechtel poradit a shazoval napady s monitorem, ale pokud neco vim o techo typech soutezi, tak vsimnout si 17" monitoru blikajiciho v 6 patre zvladne i kre... :!: Pokud je primarnim ukolem se k te ulici vubec prokousat, tak proc jeste tohle :?: No nic, ted k tomu problemu, pokud Ti jde o svitivost, tak Ti staci 1 LEDka a pokud pouzijes nejakou supersvitivou bilou, tak tu ulici ani nemusi hledat. Jinak ja bych to s tou zvukovkou asi resil takhle : na vystup tvarovac ( Schmittuv klopny obvod) za nej spinaci tranzistor a potom si tam tech LEDek zapoj kolik chces. Takhle by to snad tem Tvym kamaradum z prumyslovky stacit mohlo, jen otazka chvilkoveho bastleni :idea:

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#12 Příspěvek od toom »

Jo a s tou LEDkou na vystupu zvukovky to neni empiricka zkusenost, ale exaktni jev. Zkus tam pripojit bilou nebo modrou a ono to svitit nebude. Proc asi :?:

Sopa

#13 Příspěvek od Sopa »

Promiò, promiò nemyslel jsem to nijak zle. Problém chatu je, že v nìm nelze pøenést informaci o intonaci vìty a potom to co napíši mùže pro jiné znít jaksi jinak... a smajlíci taky všechno nespraví. Jenom mi to zkrátka pøipadalo nelogické.

Tvùj nápad s ledkami je zajímavý. Opravdu myslíš, že bych zvukovkou uživil tìch ledek víc? Myslíš, že by mohly poskytnout dostateènou svítivost? Byl bych ti vdìèný za nìjaké konkrétnìjší informace. Já jsem se v tomhle oboru prostì zastavil nìkde u stavebnice MERKUR elektro.

Díky

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#14 Příspěvek od toom »

No, zvukovka by byla jen jako budic. LEDky by se spinaly pres tranzistor a napajely externim zdrojem napr. adapterem k cemukoliv. Ted je hlavne na Tobe, kolik tech LEDek budes chtit . Zapojeni, pokud dostanes na vystup zvukovky obdelnikovy signal by bylo: tranzistor + odpory. Jinak k LEDkam, jestli Ti vyhovuje svitivost blikace na kolo od wonga, tak neni co resit. Jinak kolik na to mas casu?

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#15 Příspěvek od toom »

Nebo jestli budes chtit spinat ty vanocni svicky, tak tady mas neco konkretniho :arrow: http://mahdalelektro.webzdarma.cz/clanky/zvukspin.htm . Vystup zvukovky muzes pripojit primo na ten potenciometr misto toho transformatoru a tim rele spinej co chces. Nebo misto toho rele zapoj ty LEDky.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“