Tester součástek TC1 - demontované elyty s 0 OHM ESR ?!

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Tester součástek TC1 - demontované elyty s 0 OHM ESR ?!

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Zdravím Všechny ...

nevím jestli to píšu do vhodného vlákna, ale chtěl jsem se podělit a poptat na následující ....

Dostal jsem na opravu receiver Technics SA-AX710, který nepravidelně "vypínal" s hláškou na displejí OVERLOAD, dle zjištěných informací je to způsobeno ne zrovna ideálním obvodem tepla, tenký plošný spoj a tím vznik studených spojů na výkonových Darlington modulech ...

Uvnitř bylo prachu, jako by tam někdo nasypal sáček z vysavače, takže vyfoukáno kompresorem, propájeny koncové moduly, zatím vše funguje v pohodě ...
Napadlo mě odpájet elyty, co jsou přímo u modulu pro přední repro, jsou tam kapacity 10,22 a 33uF ... ( Panasonic SU serie )

Tester u všech ukazuje přibližně kapacitu, jaká je na nich uvedena, ale 0.00 Ohm ESR ?! Myslel jsem, že je vada v testeru, ale zkusil jsem několik nepoužitých elytů z šuplíku a u všech se hodna ESR zobrazí ...
Zkusil jsem je všechny vybít rezistorem, ale pořád 0 ESR ...

Je něco špatně s tím testerem, nebo ty ELYTY jsou všechn vadné ?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Panasonic SU su bipolary, asi ten tester nevie s nimi pracovat. Nechal by som ich tam, aj tak bude problem zohnat nahradu.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#3 Příspěvek od judeware »

...ale 0.00 Ohm ESR...
A to má jako býti v nepořádku? :)

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#4 Příspěvek od wishmasterX »

Nevím, ale já jsem "nula" ESR neviděl ani u LOW ESR nových kondezátorů,
které tady mám, natož přes 20 let starých elytů, které byly v kdoví-jakém
prostředí ...

Už z názvu, LOW neznamaná ZERO ...

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#5 Příspěvek od judeware »

Zřejmě asi záleží na aparátu. Můj avrtester beru jako orientační (neprofesionální) měřidlo, přesto mě zatím nikdy vyloženě nezklamal. Hodnotu 0,00 ukázal několikrát, nejčastěji u Rubyconů, ale i u noname elektrolytů z 80.-90. let (odhadem). Taky mě ovšem jeden z nich (značku už jsem zapomněl) zaujal svou velikostí, vzhledem k uvedené kapacitě/napětí. Při dnešním šetření materiálem si nemyslím nic extra o většině C nových. A když měřák ukáže pár setin nad nulou, vůbec se nad tím nepozastavuju.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Habesan »

Tak zkus k tomu kondenzátoru sériově připojit skutečný rezistor, který má několik Ohmů, a tuhle sériovou kombinaci změř.
(A taky vyzkoušej, jak přesně měří rezistory malých hodnot.)
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#7 Příspěvek od judeware »

Pokus (na odlehčení müsli v covidové zimě) proveden.

[1] Testované vzorky - Rubycon 4700M/25V, Matsushita 0R47/3W
[2] Kterak byl změřen kondenzátor
[3] Kterak byl změřen odpor
[4] Jak vidí Avrtester sériové spojení obou
Přílohy
Hodnota C "s uměle přiloženým válečkem ESR"
Hodnota C "s uměle přiloženým válečkem ESR"
Hodnota R
Hodnota R
Hodnota C
Hodnota C
Testované vzorky
Testované vzorky

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#8 Příspěvek od p32 »

Tak to máš divné. 0,45+0,00=0,47?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#9 Příspěvek od PavelFF »

Spíš naopak. V rámci tolerance zařízení je to výborná shoda. Není to laboratorní měřič parametrů se základní chybou 0,1% za 100tis.Kč, ale jednoduchý tester.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#10 Příspěvek od judeware »

Taky jde o to, že mi chcíply baterie v Olympusu a fota jsem dělal nadvakrát (SO večer a dnes po obědě). Napodruhé zkušební měření sólo C nulu neukázalo. Záleží i na tom, jakou silou se součástka na svorkách měřáku drží. Dvojice C+R se tam přidržuje ještě hůře.

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od PavelFF »

Nebyl bych na přístroj tak přísný. Klidně může nastat situace, že mám 4 shodné rezistory s odporem 0,1 Ohm. Každý samostatně tester vyhodnotí jako "0,0 Ohm". Když je dám všechny 4 do série, ukáže měřák najednou zázračně 0,4 Ohm. Tohle je podobný případ ("0,45 +0,00 = 0,47") . Horší by bylo, kdyby kombinace R a C ukázala třeba 0,43 Ohm. Ale ani tak bych z toho nedělal žádnou vědu.

Je to způsobeno offsetem měřáku a rozlišením (počtu bitů A/D převodníku) . Počáteční malé hodnoty neměří.
Podobně se chovají jednoduché panelové 3 a 4 místné měřáčky z ebay.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#12 Příspěvek od sinclair »

Jakou metodou to měří elektrolyty a jakou třeba keramiku či svitky?
Umí to poznat třeba i indukčnost drátových odporů, nebo Q cívek a kondíků?

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#13 Příspěvek od judeware »

Leoši,
něco málo bude na stránkách projektu. Já to vlastně nikdy pořádně nezkoumal, anžto jsem si koupil stavebnici měřáku jen proto, abych mohl testovat kondenzátory s kapacitou nad 20µF.

Aparát u kondíků pod 100nF ukazuje jen kapacitu (logicky - elektrolyty začínají až na 100nF a převažují až od 1µF).

U součástek R, C, a L ukáže jen hodnotu veličiny, žádné další spešl paramery. Slušně testuje unipolární tran. (tam si klasický multimetr taky neškrtne).

Kde se vlastně pojem ESR vzal? Jako student jsem o něm nikdy neslyšel. S rozšířením spínaných zdrojů? S masovým nástupem PeCe? Ale vždyť ani na deskách P1 nebyla kvanta elektrolytů (taky tehdy víceméně nebyla ještě C-ová kurrvítka). Navíc pokud měřák ukáže hodnotu parametru poněkud nepřijatelnou, kapacitu má zpravidla téžžž mimo. Takže si o důležitosti ESR myslím své.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#14 Příspěvek od xsc »

Jako student jsi určitě viděl náhradní schéma kondenzátoru - obsahuje sériový a paralelní odpor (indukčnosti zanedbáme). U elektronek byl obvykle důležitý ten paralelní - svod. U kondenzátorů zatížených vysokými proudy zas ten sériový, což je to, co se dneska označuje jako ESR. Zajímavé to skutečně začalo být hlavně s nástupem impulzních zdrojů, kde se používají proudové impulzy o vysoké frekvenci.

Uživatelský avatar
judeware
Příspěvky: 1085
Registrován: 04 srp 2009, 02:00
Bydliště: okres Písek

#15 Příspěvek od judeware »

Jako student jsi určitě viděl náhradní schéma kondenzátoru...
Já jsem maturant <Big November minus 1> a na všechna ta náhradní schémata a fázorové diagramy apod. vzpomínám velice nerad a při pohledu do minulosti se šklebím, jako kdybych měl kvůli sázce vypít čaj se solí. :?

No každopádně v dobách romantického mládí byl pro mě kondenzátor součástkou nad jejíž spolehlivostí a životností nebylo třeba polemizovat. Ne jako dnes. :twisted:

Odpovědět

Zpět na „Poradna“