Trvalé nabíjení NKDU11 (mokré NiCd)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
doga
Příspěvky: 132
Registrován: 26 bře 2018, 02:00
Bydliště: okr. Bruntál

Trvalé nabíjení NKDU11 (mokré NiCd)

#1 Příspěvek od doga »

Ahoj,
po rozchození důlního svítidla, potřebuji vyřešit nabíjení a samovybíjení NKDU11 11Ah.
Automatické nabíječky co mám k dispozici se k tomu moc nehodí (pro malé kapacity).
Na Wiki někdo uvádí i možnost CC/CV 0.1C/1.43V ale u NiCd s tím nemám moc zkušeností.

Díky na nápady
Naposledy upravil(a) doga dne 22 led 2021, 13:16, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Jseš vedle, NKDU nejsou Nikl-Vápníkový, jak se snažíš naznačit značkama NiCa, ale Nikl-Kadmiový = NiCd.
A nabíjet je můžeš, pokud po dosažení 1,4V na článek omezíš proud tak, aby se dosažený napětí už nezvyšovalo.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#3 Příspěvek od Celeron »

Já je nabíjel ze zdroje konstantního napětí 1,45V/článek se sériovým odporem aby úplně vybitý nebraly víc než 0,15C. Vydržely mě přes 20 let a pak jsem je ještě prodal. Bylo potřeba tak jednou za rok dolejt cca 15 ml destilky.
Je to téměř blbovzdorný, stejně jako NiFečka, ty jsem měl ještě od Adolfa a vyhodil je po asi 40 letech od data výroby. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
doga
Příspěvky: 132
Registrován: 26 bře 2018, 02:00
Bydliště: okr. Bruntál

#4 Příspěvek od doga »

Ahoj, dobrý překlep, doufám že Vás pobavil jako mě :D
Díky za rady, za pár hodin končí 30h oživující kůra a uvidím kolik berou nabité.
CC/CV se snadno vyřeší DC/DC modulem z číny, snad vleze i do víka svítilny.

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#5 Příspěvek od Jodr »

NiCd jsou věčné, mám složenou baterii z článků již použitých ve vyskozdvižném vozíku Desta a slouží dlouho přes 50let dodnes, dokud článkům neprorezaví plášť. Pokud ztratí kapacitu stačí články vylít, propláchnout destilkou, nalít nově namíchaným louhem. Někdy se stalo, že kal z článku při vylévání vyzkratoval desky, což bylo většinou nevratné. Pokud nebyla hned k dispozici louhová náplň, stačilo článek naplnit alespoň destilkou, nesmí zůstat na suchu.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#6 Příspěvek od MiraSt »

To samé jsem řešil dva dny tomu nazad. Uvedl jsem do provozu trvalé udržovací napětí na tomtéž zařízení a nevěděl jsem jaké napětí přivézt. Mi to vyšlo na 4,3V na celou baterii kdy do toho teče 10 mA. Dioda v hlavě lampy je přemostěná.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Obecně - niko-kadmiovej článek má v klidu napětí nominálně 1,2V, běžně je to o pár desítek mV víc. Vybíjecí křivka je placatá, napětí dlouho neklesá až ke konci vybíjení je zlom a článek v rozmezí cca od 15 do 10% zbývající kapacity napěťově spadne klidně i pod 1V (podle okamžitýho zatížení). Obdobný je to při nabíjení, kdy napětí poměrně rychle vyskočí na 1,3-1,35V a skoro celý nabíjení se na tom drží, až ke konci, po nabití na zhruba 95% nominální kapacity udělá článek něco jako "véskoček" až na napětí 1,4V případně těsně nad tuhle hodnotu a vzápětí začne padat - inteligentní nabíječky toho jevu využívají, špičku zvanou "delta-peak" detekujou a ukončujou na ní nabíjení - pokud mají udržovací režim, pak by neměl mít hodnotu vyšší jak asi 1,35V na článek, aby se jen pokrejvalo samovybíjení a články se zbytečně nepřebíjely. Pro udržovací nabíjení je tak potřeba pro 3-článkovou NKDU baterii potřeba napětí pro udržení článků v kondici jen asi 4,05V. Napětí 4,3V už je moc, je to součet všech 3 delat-peaků u celý trojice článků a při ponechání na týhle hodnotě po delší dobu se ty články začnou nadměrně vysušovat a separátory prorůstat krápníkama vysráženejch solí.
Při potřebě trvalý zálohy jsem viděl zařízení, který mělo 2 shodný sady NiCd baterií, jedna se nabíjela, druhá dělala zálohu. Pokud ta zálohující klesla na napětí 1,1V na článek, přepnulo se zálohování na tu druhou a ta částečně vybitá se vybila až na 0,9V/článek do odporu vybíječem a znovu nabíječem plně nabila.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
MiraSt
Příspěvky: 1202
Registrován: 19 dub 2008, 02:00
Bydliště: Fryčovice

#8 Příspěvek od MiraSt »

Díky za radu. Já je nabíjel asi dva dny trvalým proudem a pak snižoval napětí aby do nich "něco teklo". Ale snížím napětí na těch 4V.
Posílal jsem elektřinu horníkům. Už dofárali. Důl Staříč - Paskov. Gravidity se nekoná. Na jaře 2023 zásyp. 20.4.2023 vyjel z dolu poslední vozík. 2.5.2023 se zastavuje hlavní ventilátor.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#9 Příspěvek od Sandal »

Mokrý louhovky se nabíjí tzv. na 150%. Když článek začne plynovat, neznamená to konec nabíjení jako u olova, tak na to pozor.

Uživatelský avatar
Otkundes
Příspěvky: 1581
Registrován: 14 bře 2010, 01:00

#10 Příspěvek od Otkundes »

V knize Nabíječe a nabíjení, autorů Arendáš a Ručka (vydání r.1978), je to nabíjení NiCd akumulátoru popsáno trochu jinak: v prvních dvou třetinách nabíjecí doby se napětí na akumulátoru pohybuje v rozmezí 1,4 až 1,45V a v poslední třetině se prudce zvětší na 1,7 až 1,8V s nepatrnou tendencí se dále zvětšovat.
Tedy žádný „deltapík“ se u otevřených akumulátorů nekoná.
Myslím, že tazatel neudělá chybu, když nahlédne též i do návodu k použití akumulátorů, přímo od výrobce:
http://www.saft-ferak.cz/sites/saft-fer ... z%20LR.pdf
Jsou tam sice uvedeny současné vyráběné typy, ale chemické procesy při nabíjení a vybíjení se nezměnily.
Přílohy
NiFe_NiCd.png

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Pro trvalou údržbu je potřeba vzít na vědomí, že k nabíjení je nezbytně potřeba příslušná nádoba s destilkou. Pro mrňavý NKDU stačí lahvička, na NKN100 jsou to kýble. Literatura uvádí, že louhový články je občas třeba prohnat pětinou i třetinou ampérhodinovýho proudu.

Uživatelský avatar
doga
Příspěvky: 132
Registrován: 26 bře 2018, 02:00
Bydliště: okr. Bruntál

#12 Příspěvek od doga »

A co když dolévám samotný louh?

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Otkundes píše: Tedy žádný „deltapík“ se u otevřených akumulátorů nekoná.
On se dostatečně spolehlivě nekoná ani u uzavřených akumulátorů, pokud se nabíjí proudy kolem 0,1-0,2C.
Když se veme NiCd Cadnica N-1700SCR, tak při nastavení nabíjecího proudu 100-200mA a nejnižší možný nastavitelný deltě 5mV/článek, tak se nabíjení neukončí, musí se to pohlídat nastavením maximální kapacity. Delta se navíc nastavuje na 10mV/článek, protože menší hodnota zareaguje velmi často na falešnou deltu v průběhu nabíjení, obvykle v první třetině nabíjení. Aspoň u modelářských procesorových nabíječek.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#14 Příspěvek od Celeron »

doga píše:A co když dolévám samotný louh?
Výsledek stejný, jako když olověnou dolejváš místo destilkou kyselinou sírovkou. Hádej asi jakej? :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Navíc u louháčů se hustota elektrolytu během nabíjení nemění, ona dlouhodobě sice klesá, ale ne vlivem nabíjení, ale stárnutím elektrolytu, kdy se z něj vlivem vzduchu nasátýho do článku z okolí při dilataci objemu mění louh na míň rozpustný uhličitany.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Poradna“