Výstražník (výběr relé)

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#16 Příspěvek od Neniu »

Kontakty těch zabezpečovacích relé:

1 - střed
2 - spínací dotek
3 - rozpínací dotek

Čili v základu, bez napětí, jsou spojené doteky 1 - 3, po přítahu relé se sepnou 1 - 2 a 1 - 3 se rozpojí.
Pokud je u doteku šipka, znamená to, že je relé vybuzené, čili přitažené.

Relé má většinou 8 sad doteků:

11 - 12 - 13
21 - 22 - 23
31 - 32 - 33
---
81 - 82 - 83
Jsem na cestě k šípku.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#17 Příspěvek od Neniu »

Lukas-Peca píše:Jasně, to je jen jeden výkres,:
:D

Mimochodem, v tom výkresu jsou chyby:

- doteky SRka (desítkové) jsou kreslené správně, ale chybí tam šipka
- chybí označení PRka
- je vykrácená výlukovka druhé koleje, ale to je asi schválně.

Jinak to vypadá v pořádku ;)
Jsem na cestě k šípku.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od Lukas-Peca »

Jo, taky jsem si všiml, že jsem nevybral moc reprezentativní příklad. Ty vykrácené doteky úsekových relé a výlukové zástrčky pro druhou kolej jsou schválně, přejezd je připravený na dvě koleje, ale ve skutečnosti je tam jen jedna.

Uživatelský avatar
Neniu
Příspěvky: 1151
Registrován: 01 kvě 2015, 02:00
Bydliště: Doupě kdesi v severních horách :-)

#19 Příspěvek od Neniu »

Lukas-Peca píše:doteky úsekových relé
Relé úseková nebo spíše relé úseků... :twisted: :twisted: :twisted: Znám lidi, co by se ti snažili vysvětlit, že úseková relé jsou v reléovce a ne na přejezdu :D Ale je to už minulost.
Lukas-Peca píše:přejezd je připravený na dvě koleje, ale ve skutečnosti je tam jen jedna.
Tak třeba se jednou dočkáte i druhé koleje :D
Jsem na cestě k šípku.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#20 Příspěvek od Lukas-Peca »

Já tomu zase tak nerozumím, já to jen školím. Lidi, co tomu rozumí, potřebujeme mít v provozu.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#21 Příspěvek od weed_smoker »

Ta cena těch relátek se mu líbit nebude,za nový by dal 2000-5000 podle typu(s krytem do soklu(NMŠ,NMŠM,NMPŠ...) nebo vestavný letovací(NM,OM,NMM,NMP...) a různý typy podle cívek a kontaktů),tyhle se normálně servisujou,justujou a proměřujou(včetně protokolů),zatímco běžný relé se vyhodí,když se slepí/spálí/rozbije.Používaj se někde i kusy 40-50let starý,každý má svůj protokol a štítek(včetně "měřil:","opravil:" atd.)Jejich nevýhoda je závislost na poloze(vždy kontaktama nahoru,cívky dole),protože kotva má závaží,aby odpadla vlastní vahou(požadavek na relé 1.bezp.třídy) a zvládla bezpečně urvat slepený kontakty(ale ty NO jsou nelepivý(uhlík/stříbro) a "klidový"(rozpínací/NC) jsou stříbro/stříbro).
BTW.Ty žárovky jsou dvouvláknový,takže když se 1 spálí,samočinně svítí druhym vláknem(místo světelnýho relé příslušnýho sloupu sepne to vedlejší,namísto Sx natáhne SxN,třeba SCN místo SC pro sloup za kolejema a na straně boudy) a to už rozsvítí diodu na hradle v přilehlý stanici.Proto je v kabelu 5n drátů jen na světla(n=1 nebo 2,vzácně i 3,podle vzdálenosti sloup-bouda,napětí vláken se zkouší a píše do protokolu,smí bejt asi 11.4-12.1V na červený a asi 10.5-11.8V na bílý,měřeno na patici a oba okruhy,obě(všecky 3) světla.Ve stejnym rozsahu se zkouší i přepálení vlákna(vyndáním žárovky nebo vytažením drátu).

Uživatelský avatar
houmr
Příspěvky: 858
Registrován: 01 lis 2016, 01:00
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

#22 Příspěvek od houmr »

Neniu píše: No jasně, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, případně ještě složitěji. Kam ten svět spěje...
Přesně, jako malý kluk byl blikající multivibrátor to první co jsme stavěli v elektrotechnickém kroužku - dvě žárovky, 2x KC508 nebo jakékoliv jiné, 2x 1000µ, 2x 1K2 rezistor. A dneska Arudino...

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#23 Příspěvek od bdn »

Šetřit ano, ale na správném místě. Doba už trochu jinde, než před 30 lety.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#24 Příspěvek od Kremik »

A to "šetření" je co, arduino, nebo dva trandy? :-)
Ale doba je opravdu jiná. Dneska astabil už nikoho nezaujme, dneska bliká kde co.
Já si s astabilem ještě vyhrál. Zjistil jsem třeba, že tranzistory s Ic max 20 mA není dobré budit 300mA žárovičky. Ale došlo mi to teprve až jsem odpravil dvě sady. Pak mi to přišlo divné a uřezal jsem jim klobouky. Přepálené drátky mi to pak objasnily dostatečně :D

Uživatelský avatar
Vojta749
Příspěvky: 7
Registrován: 20 led 2021, 01:00

#25 Příspěvek od Vojta749 »

Zdravím,díky za rady...
Jen doplním, že se jedná o výstražník VÚD.
A jak zde bylo zmíněno,hodinu to opravdu zvonit nebude, to by ze mě měli sousedi radost :)
A navíc se přiznám,v elektronice moc sběhlý nejsem, proto jsem chtěl zkusit starý systém přes relé.
Každopádně díky :wink:

Uživatelský avatar
bdn
Příspěvky: 436
Registrován: 16 led 2020, 01:00

#26 Příspěvek od bdn »

Pokud potřebuji cyklicky spínat 3 diskrétní výstupy v čase, potom klidně použiju arduino s 32kB flash, poněvadž jde o odzkoušení 1 ks zařízení.
Důvod je úspora času. Jestli mám takových zařízení např. 10ks nebo 100ks a tlačí mě cena, potom dává smysl optimalizovat.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#27 Příspěvek od weed_smoker »

Tak jestli to je skutečně VÚD,tak jsou tam žárovky na 24V.V AŽD 71 a novějších jsou 12V/20+20W s paticí BA20d.Jdou dost blbě sehnat a jedna stojí asi 200,-,teda ta 12V.Ta 24V už se shání totálně blbě.Pokud se spálí,tak jedině sklo vybourat z patice a naletovat do ní odpory s LED.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#28 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ty 25V/25W "železniční" žárovky do VÚD se normálně prodávají, jen ty původní mají bajonet se třemi kolíky a ty dnes prodávané se dvěma. Ale jde to přepájet do původní patice.

https://www.svetzarovek.eu/signalizacni ... v-25w-b22/

Jinak na ten kmitač by opravdu stačilo jedno relé se dvěma přepínacími kontakty, jeden kondík a jeden odpor. Arduino opravdu netřeba.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#29 Příspěvek od weed_smoker »

Tak na kmitač stačí i 7400(4011) nebo 2 tranzistory a vhodný darlingtony na spínání žárovek.S těma relátkama asi jedině kdyby byl "drážní srdcař" a chtěl to mít originál.

Uživatelský avatar
Vojta749
Příspěvky: 7
Registrován: 20 led 2021, 01:00

#30 Příspěvek od Vojta749 »

Zdravím,
opožděně, díky všem za odpověď. Nakonec se mi dostaly do ruk relé B 100, takže k zapojení využiji právě jich.
Jen bych se chtěl prosím ještě poradit.
Jelikož nejsem schopen zapojení udělat přesně dle reálu, mám v plánu následující:

Použité součástky:
Napájecí zdroj 24V/20A/480W (pro žárovky a zvon)
Relé B 100 (3ks- červená sv., bílé sv., zvon)

Plán je následující... Po zapnutí zdroje nechci aby začaly relé hned kmitat, tudíž před jednotlivá relé umístit vypínač, kterým budu ovládat jednotlivé relé a tím spouštět zvlášť např. bílé sv., nebo č. světlo + zvon.
Jenže těmito vypínači se řeší pouze kmitání (tudíž silová část 230V AC)
Zajímá mě hlavně, jakým způsobem vyřešit část ovládací (24V DC) -jaké použít vypínače, aby šly umístit do rozvaděčové bedny.
Činnost je bude stejná jako u 230V, tudíž aby hned po zapnutí zdroje nešlo 24V hned na ,,spotřebiče,, tak je oddělit vypínači.
Děkuji moc

Odpovědět

Zpět na „Poradna“