A-104 Resprom

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

A-104 Resprom

#1 Příspěvek od kutilmil »

Neprelaďovali ste niekedy niekto A-104 do CCIR? Bodli by nejaké informácie čo a ako.
Přílohy
A104 resporm.JPG

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#2 Příspěvek od sinclair »

Hledej tady - už se tady přímo A-104 a přeladění na CCIR řešilo a nebude to ani moc hluboko. Je to nějak rok, možná rok a půl.
Bylo tam okolo A-104, jeho restaurování a zlepšení zvuku dost užitečných poznámek.
V opravách a restaurování starých elektropřístrojů, tam to bude.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#3 Příspěvek od kutilmil »

OK popozerám.

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#4 Příspěvek od DELONG »

Niečo je TU .

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#5 Příspěvek od kutilmil »

Nemá niekto náhodou nastavovací predpis?

Uživatelský avatar
warp
Příspěvky: 1063
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Praha-Sobín

#6 Příspěvek od warp »

Zrovna tyto VKV jednotky ladìné cívkami jsou nejhorší k pøeladìní, hlavní problém je právì v nich. Jinak je urèitì tøeba upravit kapacity v jejich okolí. Ani tak se nedá obsáhnout celé pásmo, nìkdy to už nad 100MHz vysazuje. Kdysi jsem zkoušel podobné z Tesla pøijímaèù, tam se to èasto povedlo vyladit na "zrcadlo". Ideální je posun na spodní èást VKV2, což mi vìtšinou staèilo pro pøíjem v Praze (87-97MHz)

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#7 Příspěvek od kutilmil »

Asi to tak aj dopadne ale predsa by som si rad precital original zladovaci predpis

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#8 Příspěvek od PavelFF »

Není to v knize Kottek. Čs. rozhlasové a TV přijímače? Mám je všechny, ale A-104 jsem tam nenašel.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#9 Příspěvek od kutilmil »

Aj ja ich mám a nieje to tam. Nejako sa mi ale nechce veriť že by to nikto nemal. No šak nejako to zladím ale rád by som sa pridŕžal orginálu.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#10 Příspěvek od kutilmil »

Zistil som, že by to malo byť to isté ako akkord 102 alebo lira 68. Bohužial ani od jedného neviem nájisť servisák

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#11 Příspěvek od kutilmil »

Mám teoretický dotaz. Ako by sa dala zväčšiť preladitelnosť vstupnej jednotky z prvého príspevku?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Zvětšením přeladitelnosti ladicích prvků - indukčností. Takže asi dost blbě. Nebo se dají nějak vytunit?

Nehraje ti do karet, že pásmo CCIR je 2x až 3x širší než OIRT. Původní proměnné indukčnosti jsou navržené na menší poměrnou změnu kmitočtu. Relativní změna kmitočtu v OIRT je asi 0,1 (7MHz na 70MHz), zatímco v CCIR asi 0,2 (20MHz na 100MHz).

Na vyšším kmitočtu se budou relativně víc uplatňovat parazitní kapacity montáže, součástek , přivodů i samotných ladicích indukčností. To ti bude přeladitelnost taky zmenšovat. Vzhledem k tomu, že ve vzorečku pro rezonanci je indukčnost pod odmocninou, je to ještě horší.

Jak píše warp, nepůjde to. Kdyby to šlo jednoduše přeladit, znamenalo by to v podstatě neekonomický návrh. Ledaže by tehdy dělali provedení pro kapitalistické trhy se stejnými indukčnostmi a u pásma OIRT zabili přeladitelnost přídavnými kondenzátory. To asi ne.

Už ani nevím, jak v reálu taková laditelná indukčnost vypadá, i když kdysi jsem nějaké takové rádio rozebíral. Máš fotku?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Daj tam konvertor.

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#14 Příspěvek od kutilmil »

Ano fotku mam. Poslem. Ja sa pytam teoreticky ktore prvky by som musel zmeniť a cca na ake hodnoty aby to bolo preladitelne tych 20 mhz.

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#15 Příspěvek od miroja »

rnbw píše:Daj tam konvertor.
To je tiez cesta, ale ak chces obsiahnut cele CCIR pasmo, musis prepinat na konvertore 3 frekvencie. V nudzi sa da uspokojit aj s dvomi, no to uz nebude 88-108. A tiez najst presne vyhovujuce krystaly nie je az take jednoduche.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“