spínání relé pomocí signálu ze zvukovky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

na čem záleží?

#16 Příspěvek od Hill »

Když jsem psal o rušení, mínil jsem tím hlavně to, že relé, které sepne okruh (nebo ho rozpojí) v okamžiku, kdy má fáze zrovna plné napětí, vznikne na jeho kontaktech jiskra. Vzniklý impuls se může indukovat i do počítače a ten se třeba "z nepochopitelných důvodů" buď hned, nebo za tři minuty kousne. Nebo resetuje. Nebo...
Proto jsem doporučoval ten optotriak s integrovanou logikou, umožňující spíníní v okamžiku, kdy průběh sinusovky síťového napětí právě protíná nulovou úroveň (ve skutečnosti tam nějaký ten volt je, ale hodně málo). Navíc optotriaky obvykle mají izolační pevnost mezi vstupem a výstupem 6kV a více.

Z bezpečnostních důvodů bych ale dal přednost těm supersvítivým LEDkám - a nakonec by stačila fakt jen jedna. A spínal bych ji jedním tranzistorem buzeným ze zvukovky. To celé napájet "trafem do zásuvky" - ale bacha, koupil bych někde v Elektře třeba zdroj pro anténní zesilovač (110 až 150 peněz) - to, co prodávají Ťamani, se často bezpečně jen tváří!

Sopa

Díky

#17 Příspěvek od Sopa »

Dìkuji všem co do mi v tomhle threadu nìco napsali. Díky chlapi, fakt. Je to nìco jiného než programátorská diskuse, protože tam jsem alespoò v obraze. :D Tady na vaše rady koukám jako na Boží zjevení. :wink:

Uživatelský avatar
toom
Příspěvky: 327
Registrován: 17 zář 2004, 02:00

#18 Příspěvek od toom »

Tak nevim, jestli jsme Ti nejak poradili, nebo Te odsud jen vyhnali :D

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od nekmil »

"že to nikdo z kamarádů průmyslováků není schopný udělat?"
no to snad ne
kondenzátor dvě diody tranzistor :(

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“