Merač výkonu zosilňovača.

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#16 Příspěvek od samec »

kutilmil píše:Existuje nejaký priamo ukazujúci merač výkonu NF zosilňovača od cca 1mW do cca 10? Samozrejme s prepínatelnou záťažou 4, 8, prípadne 16 ohm.
Tak najprv si musíš ujasniť, čo si pod pojmom výkon predstavuješ. Až v tom budeš mať jasno, tak potom už nie je problém ten ktorý výkon zmerať. A len na predstavu, o aký problém sa jedná uvádzam stručný prehľad výkonov: okamžitý, činný, jalový, zdánlivý, deformačný, sínusový, hudobný, špičkový, šumový... a ešte všelijaké ekvivalenty, zjednodušenia, spriemerovania v čase, či výkonové spektrá...

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#17 Příspěvek od kutilmil »

Bohvie tak načo by mi bol asi okamžitý výkon?
Pre ypsi: Ano aj mna to ináč napadlo že by sa to dalo lahko vyrobiť pomocou univerzálneho programovateľného digitálneho zobrazovača a odporu. Stačilo by tam len nastaviť rozsah napätia a rozsah zobrazenia. Napätie zo zaťažovacieho odporu by sa po usmernení jemne vyfiltrovalo kondom a mohlo by to šlapať.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#18 Příspěvek od samec »

kutilmil píše:Napätie zo zaťažovacieho odporu by sa po usmernení jemne vyfiltrovalo kondom a mohlo by to šlapať.
A to bude aký výkon? Stredný, efektívny, či maximálny?

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#19 Příspěvek od kutilmil »

efektívny

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#20 Příspěvek od Bernard »

kutilmil píše:... Napätie zo zaťažovacieho odporu by sa po usmernení jemne vyfiltrovalo kondom a mohlo by to šlapať.
Vzoreček pro výkon P=U²/R ukazuje, že měřený výkon závisí na kvadrátu napětí. Při použití diodového usměrňovače a ručkového měřicího přístroje se dá nakreslit příslušně nelineární stupnice, ale pokud se má použít digitální modul voltmetru, bude nutná kvadratická detekce, třeba s obvodem AD633. I Danyk si to zkusil: http://danyk.cz/wmetr.html
Zvlnění na výstupu má dvojnásobnou frekvenci, lépe se vyhladí.
Přílohy
ad633.png

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#21 Příspěvek od PavelFF »

Pokud to má být k nf zesilovači, tak přímoukazující přístroj nezaručí, že už nedošlo k omezování signálu a zkreslení. Výkon na výstupu sice roste, ale signál je nakonec skoro obdélníkový, což je k ničemu. Ani údaj o výkonu nesedí, protože už neměříme sinusovku, což většina netepelných měřáků předpokládá.

Takže je nutno nějak zjistit mez limitace. Nejjednodušeji osciloskopem. A pokud znám mez limitace a odpor zátěže , stačí mi voltmetr. Vlastně stačí jen osciloskop s vyhovující přesností a potom kalkulačka. Nebo místo kalkulačky tabulka v excelu. Nebo vytištěný nomogram.

Pokud jde o bezpečně malé výkony (bez limitace), pak stačí jen voltmetr a tabulka v excelu. Nebo měřáček s překreslenou stupnicí.

Mám dojem, že pojem "efektivní (efektívny) výkon" je v této souvislosti nesmysl.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#22 Příspěvek od tomasjedno »

PavelFF píše:Mám dojem, že pojem "efektivní (efektívny) výkon" je v této souvislosti nesmysl.
Je to něco jako optimální optimum :D

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#23 Příspěvek od weed_smoker »

Tím 1kHz do vstupu a na výstupu nominální zátěž je pro měření RMS výkonu,třeba když ho poskládáš a chceš ho zkoušet.Jestli to je nějakej modul s TDA zesilovačem,postačí mu dělič a za ním LM3914/15/16 nebo A277.Stupnici může nacejchovat v několika bodech právě při tom 1kHz a nom.zátěži.
BTW.Pokud použije na zobrazení MAN2 položený na boku,pak mu stačí na každou i jenom AN6884 a pro obě společnej rychle běžící 555 a 4017 s pár tranzistorama na výstupech.Pokud tu rychlost dobře nastaví,uvidí ten výkon v čase,jako na takovym primitivnim škopku.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#24 Příspěvek od tomasjedno »

weed_smoker píše:pro měření RMS výkonu
To by mě zajímalo, co to je, čím se to liší od výkonu bez přívlastků.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#25 Příspěvek od weed_smoker »

U tý audiotechniky je těch přívlastků spousta,třeba PMP,PMPO,někde i MAX,pak zjistíš,že u čeho se píše třeba 50W má konce který daj 3W max a u toho kvalitnějšího audio zboží je uváděnej na štítku(nebo v návodu) i RMS,kterej je asi60-80% toho maximálního.U přístrojů TESLA se tomu říkalo výkon jmenovitý (dnes RMS) a výkon hudební(to je ten MAX).

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#26 Příspěvek od tomasjedno »

Ale mne zajímalo, co to je. Znám RMS (root-mean-square neboli druhá odmocnina ze střední hodnoty kvadrátu) v souvislosti s měřením efektivního proudu nebo napětí, ale u výkonu mi to jaksi nedává smysl. Tak by mě zajímalo, co se při “měření RMS výkonu” jaksi měří.

Uživatelský avatar
weed_smoker
Příspěvky: 2675
Registrován: 02 pro 2011, 01:00
Bydliště: Jaroměř

#27 Příspěvek od weed_smoker »

Bude to nepřímo měřenej zdánlivej výkon,ale jistě to nevim.Impedance je známá,napětí je vidět na obrazovce osciloskopu na výstupní stopě(musí se přepočítat podle nastavený citlivosti a ještě ef.hodnota).Z toho už jde určit výkon a proud.Přímo wattmetr fungující v akustickym pásmu asi moc lidí doma nemá.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“