Elektronický regulovatelný transformátor KHT-6021 - schéma

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

Elektronický regulovatelný transformátor KHT-6021 - schéma

#1 Příspěvek od petrfilipi »

Pánové, přeji úspěšný, nejen bastlířský, rok 2013 a zároveň prosím o radu.
Dostal se mi do ruky nefunkční regulovatelný elektronický transformátor KHT-6021 (230/12V/60W). Regulace funguje jen asi od 90 do 100%.
Jelikož není prakticky možné toto trafo koupit (na Ebayi vůbec nic, něco je v Anglii za 25 liber), sháním schéma tohoto tráfka. Nemáte ho někdo?
Podobný, vlastně prakticky stejný dotaz jsem tady měl před 4 lety, tehdy odešlo trafo mně, ale bylo to ve velké stojaté lampě, tak jsem to nahradil klasickým toroidem 230V/12V/50W a doplnil tyristorovou (nebo triakovou? - už nevím) regulací v primáru a chodí to dodnes. Ale tohle je malá lampička a trafo se mi tam nevejde na výšku.

Děkuji za Vaše rady.

Petr Filipi

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#2 Příspěvek od petrfilipi »

Pánové, tak jsem využil hlídání dětí a nakreslil jsem schéma regulátoru KHT-6021. Navíc se mi dostala do ruky i další lampička s regulátorem JN3050P, tak jsem schéma nakreslil také. Scémata přikládám.
Obě lampičky měly stejnou závadu - prakticky nefungovala regulace. Tak jsem všechny součástky proměřil a jelikož jsem u 1. lampičky nenašel závadu, tak jsem regulátor zapojil a světe div se, vše funguje naprosto v pořádku.
U druhé lampičky se situace opakovala, taktéž byly všechny součástky v pořádku a po znovuzapojení regulátor funguje k plné spokojenosti.

Petr Filipi
Přílohy
KHT-6021.pdf
(149.32 KiB) Staženo 1151 x
JN3050P.pdf
(187.91 KiB) Staženo 1229 x

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Přidávám ještě schéma dvojžárovkové stojací lampy z halogenovou lineární žárovkou 300W a klasickou žárovkou E27/60W.
Regulátor má název HY-3360D.
Přílohy
HY-3360D.pdf
(109.86 KiB) Staženo 1477 x

Uživatelský avatar
Favofela
Příspěvky: 27
Registrován: 18 led 2019, 01:00

#4 Příspěvek od Favofela »

Zdravím páni,
prosím Vás o radu,mám pred sebou regulátor HY-3360D a neviem aký tam má byť triak na vetvu 60W. V schéme je BTB04-600 ale púzdro TO92 no len ja som ho v takom púzdre nenašiel. Fyzicky tam bolo niečo v púzdre TO92 len je to strelené tak to neprečítam.Prosím poraďte mi čo tam dať. Ďakujem.

Uživatelský avatar
eriduan
Provokatér
Provokatér
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2021, 01:00

#5 Příspěvek od eriduan »

---
Naposledy upravil(a) eriduan dne 12 úno 2021, 20:33, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Myslím, že tvůj největší problém je jen jeden - že se rejpeš ve věcech, kterým ani za mák nerozumíš.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
microlan
Příspěvky: 1646
Registrován: 09 kvě 2017, 02:00
Bydliště: Kósek vod Brna

#7 Příspěvek od microlan »

Jestliže to svítí naplno, tak to bude asi ten triak. Ale raději si kup nový (celý regulátor) ušetříš si nepříjemnosti. Jestli se chceš ale něco o elektrice naučit, tak začni s něčím co je na 12V, to tolik nebolí.

Uživatelský avatar
eriduan
Provokatér
Provokatér
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2021, 01:00

#8 Příspěvek od eriduan »

---
Naposledy upravil(a) eriduan dne 12 úno 2021, 20:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

eriduan píše:
EKKAR píše:Myslím, že tvůj největší problém je jen jeden - že se rejpeš ve věcech, kterým ani za mák nerozumíš.

:| Hele nepřišel jsem do rejpalova po rejpala, nýbrž do bastlírny pro info vod profíků.
Jestli chceš být užitečný, tak nepruď a dej si pohov. Nebo netrolluj a napiš něco moudrého k věci.
...
Radu o 12V budem radšej ignorovať. Nestojí mi to ani za zamyslenie, a je to mimo témy. Plus stále platí to hore.
...
Opakuju, rejpeš se v něčem, čemu nerozumíš - a co hůř, arogantně odmítáš i radu, abys začal s učením na něčem, co tě nemůže ani v nejhorším případě poranit nebo dokonce zabít. Nenapsal jsem ani písmenko o tom, že bys měl odsud vypadnout, napsal jsem konstatování, že o elektronice víš houbeles (a na tom trvám, přímo ukázkovým příkladem takovýho ignorantství je nazvání triakovýho regulátoru "elektronickým transformátorem"), což by tě mělo spíš nasměrovat k otázkám KDE A JAK SE NĚCO NAUČIT - dřív, než si úplně blbým ňafáním kolem sebe nasereš všecky okolo, i ty, co by možná byli ochotní i bez dalších znalostí něco poradit. A jestli ti vadí rada, abys začal s něčím na 12V než se něco pořádně naučíš, tak už si rovnou můžeš skočit s rozběhem proti zdi. Učit se rovnou na 230V zařízení může fakt jen potenciální sebevrah - a v tom ti tady nikdo radit nebude.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
eriduan
Provokatér
Provokatér
Příspěvky: 3
Registrován: 08 úno 2021, 01:00

#10 Příspěvek od eriduan »

---
Naposledy upravil(a) eriduan dne 12 úno 2021, 20:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#11 Příspěvek od sis2 »

Jen se za sebe nepodělej!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

eriduan píše:... alebo potom odchádzam za ničím, čo má zmysel.
Udělej to, prosím tě. Ty se neptáš na radu a nečekáš ani to, aby ti někdo vysvětlil postup KTEREJ POCHOPÍŠ, ty si direktivně určuješ, jak má taková rada vypadat - bohužel pro tebe, neumíš ani to, abys POPROSIL. Takže s podobným přístupem můžeš jít víš kam - třeba i dál než těch 1000 kiláků, abys konečně našel někoho, kdo si na tebe s takovým přístupem udělá čas.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

microlan píše:Jestliže to svítí naplno, tak to bude asi ten triak. Ale raději si kup nový (celý regulátor) ušetříš si nepříjemnosti. Jestli se chceš ale něco o elektrice naučit, tak začni s něčím co je na 12V, to tolik nebolí.
Vůbec nemusí bejt příčinou prošvihnutej triak. Stačí si uvědomit princip, na jakým ten regulátor pracuje a co všecko má vliv na plynulou regulaci nebo neregulaci. Jenomže pokud někdo měří součástky zapájený v plošným spoji a podle toho usuzuje na to, jestli jsou OK nebo šlus a sám nezná rozdíl mezi triakem a tranzistorem, pak prostě není jiný rady, než "dej od toho pracky pryč" - obzvlášť pokud to má fachat na 230V A BEJT BEZPEČNÝ ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sis2
Příspěvky: 1155
Registrován: 07 říj 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#14 Příspěvek od sis2 »

To Favofela:
Tam by asi stačil 1A/600V triak v TO92 - třeba ZO109MA
třeba tady

Uživatelský avatar
JoDiK
Příspěvky: 508
Registrován: 10 led 2018, 01:00
Bydliště: Olomoucký kraj

#15 Příspěvek od JoDiK »

eriduan píše:37. Netuším odkiaľ si vzal "elektronický transformátor". Nič také som nespomenul.
To si děláš kozy?
Předmět: Elektronický regulovatelný transformátor KHT-6021 - schéma
Druhá věta: Dostal se mi do ruky nefunkční regulovatelný elektronický transformátor KHT-6021 (230/12V/60W).

A abys mě hned nezpráskal jak ostatní, tak ti zkusím i poradit.
Na Internetu je k dispozici spousta studijního materiálu. Včetně vysvětlení co to je triak, jak funguje a jak a co se na něm případně dá "změřit". Tak si to tam najdi a nastuduj sám.
Kdyby ti tohle všechno měl někdo sepsat do "rady", asi u toho stráví nejmíň hodinu. Proč by to dělal? Rozumět elektronice a umět řešit závady a opravovat je, to se ten někdo "učil" stovky a tisíce hodin a tak je každému jasné, že za tu jednu hodinu tě to stejně nenaučí a lidi neradi dělají zbytečnou práci.

Edit: omluva za ty kozy, nenapadlo mě, že nejsi zakladatel vlákna...
Naposledy upravil(a) JoDiK dne 12 úno 2021, 17:24, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“