Sháním Ruské transistory (přesunuto)

Přístroje, součástky, náhradní díly. Náhrady součástek, kompatibilita apod.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Nějaké ΓT, 1T, ∏, M∏ tu mám, možná se do té hrsti zamíchal nějaký křemík KT nebo 1T, prostě je to volně sypaná směs nasbíraná za léta. Když jsem nějaký potřeboval tak většinou chodil první, po kterém jsem hrábnul.
Pošlu ti je na Strž, kontakt na vyzvednutí ti pošlu mailem.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#17 Příspěvek od kokun »

Crifodo píše:Takže si to Rožnov do začátku ztížil? Úvodní rozjezd dělali komplet s malým npn, když nepočítám úplně počáteční kusovku s hrotovýma.
Nemáš pravdu - po hrotových následovaly právě PNP trandy (1NU70 a další). Teprve později přišly NPN: 101NU70 až 106(7)NU70.
Např. tady máš důkaz:
Přílohy
Tranzistor 153NU70.
<br />V tomto pouzdře se vyráběly i PNP transistory 1NU70.
Tranzistor 153NU70.
V tomto pouzdře se vyráběly i PNP transistory 1NU70.
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
radioelectrum
Příspěvky: 2055
Registrován: 11 lis 2011, 01:00
Bydliště: Oslavany
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od radioelectrum »

přihodím sem moji zkušenost. SOKOL 403 nešel konec, žralo to 700mA a hřálo se výstupní trafo. Vadné oba MP40. Místo jednoho jsem dal GC518 a rádio hraje. ještě vyměněn vazební C30. Ony ty ruský koncový dost podle tvrzení více sběratelů tranzistoráků často odcházejí. Proč jsem volil zrovna GC518 ? Mám jich z něčeho vytažených víc kusů. Jsem přesvědčen že tam bude hrát i jiný naše germanium PNP.
Přílohy
P1550094.jpg
sokol403-sx.gif
(129.64 KiB) Staženo 49 x

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#19 Příspěvek od Kremik »

To je divné, kdysi mi takových rádií prošlo rukama dost a s proraženým trandem jsem se snad nesetkal. V koncáku s trafama určitě ne. To spíš lidi to měli tendenci napájet z ledačehos, tam je to pak pochopitelné. Řekl bych, že to bude i tvůj případ. Aby odešly oba trandy, to v tomto zapojení nebude jen tak.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#20 Příspěvek od sinclair »

Vzhledem k impedancím a vlastnostem těch ruských transformátorků, jsou daleko vhodnější "nafurt" dva GC511, nebo dva GC510 bez kostek, samozřejmě.
Úplně nejlepší, i ze svěratelského hlediska, je sehnat origoše, to je ale čím dál těžší.
S řadou GC507-509 a GC515-519 to sice hraje taky, ale ty tranzistory jsou při zvýšení buzení už přetížené.
Kdo by nějaké origoše chtěl, tak od MP37 do MP42 jich mám poměrně dost, nepoužitých a sovětskou techniku nesbírám.
Je případně možná výměna CCCP-Tesla.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#21 Příspěvek od Kremik »

O ruské trandy v kovovém pouzdře bych zájem měl, ale jednou už ses na mě vykašlal, tak nevím, jestli má smysl podruhé něco domlouvat. Ani nevím, co bych ti za ně nabídl, protože my dva máme zájem přibližně o totéž.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#22 Příspěvek od sinclair »

No tak se na mě prostě vyser a ani nereaguj na moje posty, to je přeci jednoduché. Nemáš to zapotřebí.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#23 Příspěvek od Kremik »

Dobře. Stačí říct. Nemám.
Naposledy upravil(a) Kremik dne 10 úno 2021, 15:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#24 Příspěvek od sinclair »

Flusnout si, je docela jednoduché a nic to nestojí. Ale stačí jen říct a flusneš jinam?

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#25 Příspěvek od Kremik »

Co? Do tvé flusací party se nehrnu. Měl jsi možnost napravit si reputaci, ale zřejmě se v tobě nepletu.

Uživatelský avatar
Koloman
Příspěvky: 87
Registrován: 20 dub 2019, 02:00
Bydliště: Bratislava

#26 Příspěvek od Koloman »

Kremík:::pošlemTi cele radio Rosia a vydoluj si čo potrebuješ!!!Srdečne pozdravujem a rob si po svojom čo chceš. :beer: daj sz....

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#27 Příspěvek od Kremik »

Jo, Rosií určitě nepohrdnu! Ovšem že ho rozeberu, to neslibuju :-)
Tohle rádio bylo zřejmě jedno z prvních, které jsem rozebral v mládí. Zvenčí si ho sice vůbec nepamatuju, ovšem vnitřek je mi znám :-) Možná jsem měl jen ten, to už nevím. Přepínač rozsahů jsem zbavil dorazů, aby se mohl točit dokola a použil jsem ho, včetně knoflíku, při výrobě svého prvního multimetru, který jsem shodou okolností včera zmiňoval ve vedlejším vlákně. Trafíčka jsem použil na dvoučinný koncáček, který jsem pak využíval spíše jako oscilátor. I poťák hlasitosti, včetně toho plastového kolečka jsem používal při všelijakých pokusech či zapojeních. Nevím jak skončil, nebo jestli leží někde v poťákách. Do sluchátkového konektoru jsem dlouho neměl jacka, patřilo tam cosi tenčího.
Jo, tohle rádio je kus nostalgie, takže to se rozebírat nebude :-)
Ovšem Slovensko, tam je prý problém s poštovným.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#28 Příspěvek od kokun »

Nejspíš máš na mysli tuto Rossii - ta byla u nás nejvíce rozšířená:

Obrázek

Ale bylo více modelů Rossia.
Jejím "předchůdcem", ve velmi podobném futrálu, byl ještě nějaký Sokol :wink:
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
lubos1961
Příspěvky: 324
Registrován: 20 črc 2010, 02:00
Bydliště: Nový Jičín

#29 Příspěvek od lubos1961 »

Tato koncepce rádia začala prvně jako Sport, poté již vzhledově téměř stále stejné od Sokol4 po rossia301 a 303. Poslední typ a se stejným názvem Rossia 303 (poslední vpravo) již byla vyráběna i s křemíkovými tanzistory, všechny předešlé byly germaniové.
Přílohy
IMG_20210210_181702.jpg

Uživatelský avatar
emo53
Příspěvky: 259
Registrován: 27 črc 2009, 02:00

#30 Příspěvek od emo53 »

Tak som sa prehrabal vo svojich starých zásobách a našiel som: MP38 - 1ks,
MP38A - 1ks, MP42A - 1ks, MP42B - 3ks. Ak má niekto záujem.

Odpovědět

Zpět na „Sháňka po přístrojích, součástkách nebo náhradních dílech“