Vibrometr, praktické použití

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#46 Příspěvek od jjilek »

Možná ano. zaujal mne ale ten autoalarm, poptám se v servisu a také úprava nějakého piezo, třeba z telefonu. Nic podobného jsem ale zatím nedržel v ruce.
Pokusím se najít nějaký piezo mikrofon, natvrdo jej položit na okenní parapet. Zatím sbírám nápady.
Hlučnost je odhadem 20 - 30 dB. Pro srovnání by posloužila vibrace okolo projíždějících aut. Ta neruší, protože trvá jen krátce. .

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#47 Příspěvek od maxijaroslav »

Myslím, že by se dal koupit snímač řady ADXL od Analog Devices. Pamatuji si, že to prodávala jedna firma v Brně, ale na jméno si už nevzpomínám.
Jsou to integrované snímače zrychlení se zesilovačem - pamatuji je v pouzdru TO5.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#48 Příspěvek od makak »

maxijaroslav píše:Jako velmi IMPROVIZOVANÝ snímač vibrací se dá použít i krystalová vložka z gramofonu, která má místo snímací jehly malé závažíčko. Pokud se tato vložka připevní na pevný kolík, zaražený do země, výstupní signál odpovídá vibracím. Nábojový zesilovač obvykle není třeba, stačí použít podobný vstup zesilovače, jako je pro krystalovou gramofonovou vložku....
Na tohle byl kdysi podrobný návod v AR. Nevím kdy, ale je tu dost pamětníků, kteří si možná vzpomenou.

Možná by také pomohlo při vyhledávání používat termín akcelerometr.

Například vypadne toto:
https://www.tme.eu/cz/news/library-arti ... elerometr/

Uživatelský avatar
kutilmil
Příspěvky: 3801
Registrován: 01 lis 2008, 01:00
Bydliště: Skalica

#49 Příspěvek od kutilmil »

Toto by neslo pouzit?
Přílohy
Screenshot_20210204-231024.png

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#50 Příspěvek od ZdenekHQ »

Když jsem kdysi řešil infrazvuk, co v mrazu vyráběly český dráhy hezkých pár kilometrů daleko kolem Adamova, tak jsem vzal tu velkou vložku z lacinýho dynamiku, strčil do hrdla petky a zaizoloval. Uřízl jsem dno a položil na zem.

Do PC jsem stáhl spektrální analyzátor "3D" s časovým záznamem, položil u domovního vchodu a pak už jen čekal. Opravdu jsem zjistil, že nejsem blázen.

Je to strašně nepříjemný, pokud to člověk vnímá.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
jozefrv27
Příspěvky: 5
Registrován: 03 úno 2021, 01:00

#51 Příspěvek od jozefrv27 »

ZdenekHQ, vedel by si mi to prosim ta nejak znazornit ako by sa dal ten infrazvuk odchytit a zaznaenat s tou velkou vlozkou z dynama? Chcel by som urobit nejaku statistiku v akych casoch a v akych intenzitach sa to spusta. Pre zaciatok by mi stacilo len to, aby som to zaznamenaval niekde na osciloskope a neskor by som to chcel aj nejako vytriangulovat/dohladat zdroj. Aj ked sa mi na stranke zameranej na na tento zvuk https://www.pocujeminfrazvuk.eu/ nahlasuju ludia, ktory to pocuju na uplne inom konci slovenska, takze predpokladam, ze to pekne duni aj v CZ. Nepocuje to kazdy no vpliv infrazvuku posobi na vsetkych. Potrebujem to len nejak peukazat tym, ktory to nepocuju.

Pouzival si aj nejaku pasmovu priepust alebo filter na odfiltrovanie toho zvuku? A ako si to zobrazoval? Osciloskopom alebo filter bol nastaveny na nejaky treshold a nieco sa rozsvietilo?

Dakuejm.

Uživatelský avatar
fredis
Příspěvky: 5000
Registrován: 17 lis 2004, 01:00
Bydliště: Třebíčsko

#52 Příspěvek od fredis »

Laciný dynamik a dynamo.. :roll: To možná tak z tanku. :lol: :lol: :lol:
Rotor rotuje a stator stagnuje...

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#53 Příspěvek od jjilek »

ZdenekHQ píše: ... Do PC jsem stáhl spektrální analyzátor "3D" s časovým záznamem, ...
Je na ten analyzátor někde odkaz?

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#54 Příspěvek od maxijaroslav »

Toto je asi něco podobného, i když je to na vyšší frekvence

http://www.qsl.net/dl4yhf/spectra1.html

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#55 Příspěvek od ZdenekHQ »

No, to je právě ten průšvih, že to je hromada let a já ho už jednou hledal a nenašel. Bude muset zapracovat náhoda...

Taky je otázka, jak nízko ty dnešní zvukovky chodí, tohle jsem testoval na nějakým SoundBlasteru snad ještě do ISA slotu...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#56 Příspěvek od PotPalo »

Ono by to chcelo násobič frekvencie, napríklad x10. Takže napríklad 5 Hz bude 50 Hz a to už ide nahrať na čomkoľvek, tiež to ide počuť.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#57 Příspěvek od maxijaroslav »

Ono by to chtělo vyzkoušet.
Jak budu mít čas, zkusím ten soft nějakým nf generátorem. Zobrazuje sice frekvence od 0, ale kdoví, jak je to ve skutečnosti.

Uživatelský avatar
maxijaroslav
Příspěvky: 237
Registrován: 02 čer 2020, 02:00
Bydliště: Brno KrPole

#58 Příspěvek od maxijaroslav »

Na možnost požít mobilní telefon jako snímač vibrací jsem narazil na webu www.keuwl.com , kde je spousta indikátorů a "měřičů" pro systém Android, určených na moderní mobilní telefony. A je tam i snímač vibrací, dokonce tříosý - ale nezkoušel jsem ho, tak nevím, jak se chová v reále.

Uživatelský avatar
jjilek
Příspěvky: 3808
Registrován: 29 bře 2009, 01:00
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

#59 Příspěvek od jjilek »

Problém vyřešil čas. Soused to asi vzdal a přestěhoval problémové vibrační čerpadlo na batonovou podlahu do garáže. A je ticho a klid. :D

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“