plotter XY4140

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sillicon
Příspěvky: 2
Registrován: 18 dub 2010, 02:00

#46 Příspěvek od Sillicon »

Zdravim vsechny,
dostal se mi do rukou taky tenhle plotter a libi se mi napad jak ho vyuzit na plosnaky a taky bych ho rad predelal na HPGL, ale bohuzel nefunguje. Ani si nevezme papir a kdyz jsem podle zapojeni vstupniho konektoru zkousel otestovat pohyb tak vozik jezdi jen na jednu stranu, posuv papiru nejde vubec a pero je porad nahore... Motory se zdaji byt v poradku a magnet na peru taky.
Po rozebrani jsem se zdesil protoze plosny spoj je plny ruskych obvodu a nikde nemuzu sehnat ani porovnavaci tabulky, takze vlastne ani nevim jak to je zapojene a kde hledat zavadu:-(.
Nemate prosim nekdo schema toho plotteru a nebo aspon srovnavaci tabulky ruskych obvodu?
Diky predem za jakoukoliv pomoc.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#47 Příspěvek od masar »

Schema plotru by mělo být podobné XY4150.

http://home.tiscali.cz/cz021224/xy4150.zip

Něco je také tady:

http://www.simandl.cz/stranky/elektro/x ... chovna.zip

A náhrady jsou např. zde:

http://www.bucek.name/stranky/ruzne/nah ... _ruske.htm

Jen se neukvapuj v tvrzení, že plotr nefunguje. :wink:

Uživatelský avatar
Tomas_H
Příspěvky: 3
Registrován: 19 črc 2010, 02:00

Ovládání pera XY4140

#48 Příspěvek od Tomas_H »

Zdravím,
mám XY4140, měl bych pro ni vyrobit úplně nové řízení. V takovém stavu, v jakém je funguje posun obou os, čemu ale nemůžu přijít na kloub je mechanismus pro zdvih pera. Vypadá to primitivně (elektromagnet), ovšem držák pera je ve zdvihnuté poloze přitlačen k cívce a navíc držen pružinkou. Už proto nechápu, jak by se měl pomocí cívky dostat dolů (tím by se od ní musel vlastně oddálit). Navíc ikdyž přivedu na cívku napětí (a cívka je vpořádku, protéká při 24 V asi 80 mA), nic se nestane, držák lze pořád stejně lehce přitlačit prstem dolů a díky pružince se vrátí zpátky nahoru.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#49 Příspěvek od Atlan »

nemas zu polaritu ? nije tam magnet v jadre ?

Uživatelský avatar
Tomas_H
Příspěvky: 3
Registrován: 19 črc 2010, 02:00

#50 Příspěvek od Tomas_H »

Polaritu jsem zkoušel obojí, jinak viz. fotky:
Přílohy
P7195820.jpg
poloha zdvihnutého pera
(93.85 KiB) Staženo 125 x
P7195819.jpg
poloha přitlačeného pera
(110.97 KiB) Staženo 149 x
P7195816.jpg
odšroubovaná lišta s vozíkem
(176.15 KiB) Staženo 155 x
P7195802.jpg
složená
(212.93 KiB) Staženo 148 x

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#51 Příspěvek od Atlan »

Vyzerato ze steh scievky sa vysuva jadro ,..... <<?

Uživatelský avatar
Tomas_H
Příspěvky: 3
Registrován: 19 črc 2010, 02:00

#52 Příspěvek od Tomas_H »

Atlan: Máš pravdu, chtělo to trochu rozhýbat, jádro bylo v cívce zatuhnuté, bohužel se při tom rozsypala ta hnědá podložka, ale vypadá to, že to nebude moc vadit. Jádro se vysouvá asi jen 1 až 2 mm, proto mi to nebylo nápadné, čekal jsem větší zdvih. Každopádně zatím mockrát díky. Mám to jako bakalářskou práci, takže za třičtvrtě roku by ta mašinka měla umět HPGL, uvidíme, jak se bude dařit.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#53 Příspěvek od grrrrrrrr »

Ahoj,

Nemate nekdo nahodou prosim ten prevodnik co tu zminoval uzivatel goody ?
Bouhzel pry zemrel :( takze od nej uz se k dokumentaci nedostanu a na webu je jen update exac ale ten vyzaduje nejaky bootloader o kterem nevim nic.

http://xy41xx.stcomp.cz/

diky.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#54 Příspěvek od Ivan_Ryger »

XY4150 som mal oživený s PC s Windows XP a dosovským interpretrom HPGL. Pripájalo sa to cez tlačiarňový paralelný port, človek si akurát musel urobiť prepojovací kábel. Fungovalo to obstojne, no plošné spoje mi v tom dobre nechodili, problém je zohnať dobré pierko a vhodný atrament. Fixky sa obávam, že bude podleptávať, na základe minulých skúseností.
Program na DOS robila tuším nejaká kartografická firma, bol donedávna stiahnuteľný na Internete.
Presnejšie tuhttp://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... ic&t=54745

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#55 Příspěvek od grrrrrrrr »

JA bych radeji ten preovodnik nebot se da pripojit k beznym pc pres usb a neni potreba dost atp ale muzu rovnou tisknout.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#56 Příspěvek od grrrrrrrr »

Uz jsem zjistil vestinu veci jen netusim jak z toho exace http://xy41xx.stcomp.cz/firmware/xy41xx.exe dostat ten program. Nemrkl by na to nekdo prosim? Booloader mel zjevne vlastni takze nahrat to jen tak nepujde viz nejaky stary prispevek z svetelektro (https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dm ... FydD0yMA==).

"Šlo mi popravdě o to, abych sám sobě něco dokázal. Podstata věci bylo dostat celé řešení do 8kb AVR. A to včetně těch křivek, HPGL, znakové sady, BIOSu pro upload firmware a ještě zbylo místo i na DEMO. Popravdě jsem obsadil 8128 bytes toho obvodu a veškeré updaty firmware dělám tak, že ještě někde uberu abych jinde mohl přidat. V podstatě zábava. Popravdě řečeno nebyl by problém tam dát 32Kb AVR a celá věc by byla uplně jinde. Určitě by se našli tací co by tam daly nějaký ARM, nebo PIC s podstatně více paměti. Současně jsem si hrál se s potřebou a cele je to taktováno 2Mhz vnítřím oscilátorem."

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#57 Příspěvek od grrrrrrrr »

Tak uz jsem po nejakem debugu schoopen donutit tu binarku FW upgrade vyplivnout tu napln do Atmegy pres seriak. Staci na seriaku poslat ROM a pote READY a zacne posilat po kouskach ten firmware. Kazdy kousek se pak potvrdi OK.

Nicmene je tam jeste nejaka dalsi vec nebot odeslana binarka do zarizeni se pri kazdem pookusu meni. Stejnych je jen prvnich par desitek bajtu. Takze tam je asi nejaky alg jeste ktery to nejak dekoduje.

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#58 Příspěvek od grrrrrrrr »

Tak problem s menici se binarkou vyresily windows XP nicmene obsah je jeste nejakym zpusobem zakodovan. Dle frekvencni analyzy obsahuje pomerne rovnomerne rozlozeni vsech bajtu coz ukazuje ze je binarka nejak modifikovana. Takze nejspis bez sance...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#59 Příspěvek od Crifodo »

To vypadá na hodně stráveného času s hodně neuspokojivým výsledkem.

Nebylo by už účelnější pouvažovat o vlastním řešení?

Uživatelský avatar
grrrrrrrr
Příspěvky: 456
Registrován: 15 čer 2010, 02:00
Bydliště: Olomouc

#60 Příspěvek od grrrrrrrr »

Ano bylo, ale nejdriv jsem to chtel zkusit. Zase tolik casu to nezabralo cca dva vecery. Mozna jeste mrknu jestli to neni zasifrovane jen Vigenerovou sifrou. Nic slozityho tam autor asi nemohl vymyslet.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“