Optonica RP 7100

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

Optonica RP 7100

#1 Příspěvek od samec »

Má niekto skúsenosti s týmto gramofónom? Mám viacero otázok, postupne pridám ďalšie...

Vodorovná os otáčania ramienka je kolmá na ramienko, nie na hrot prenosky. Je to veľký, či zanedbateľný konštrukčný nedostatok?

Zdá sa, že protizávažie na mojom gramofóne je zaseknuté. Vie niekto, ako ho čo najjednoduchšie uvoľniť?

Stroboskop stojí, ale objavujú sa na ňom zákmity. Je to mechanická závada, nestabilita PLL, alebo vlastnosť nejakej neceločíselnej deličky?

Stiahol som z internetu nejaký servisný manuál, ale schémy sú v ňom zle čitateľné. Vie niekto o lepšom?
https://www.vintageshifi.com/repertoire ... Manual.pdf

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#2 Příspěvek od samec »

Ďakujem za podnetné rady.
Použil som teda inžinierskú poučku o väčšom kladive. Podľa stôp na zadnej časti závažia sa zdá, že už aj niekto predomnou a to doslova.Závažie je len nasunuté, čo som nevedel, kým som nevymontoval ramienko a nepozrel sa aj zospodu. Nakoniec nešlo až tak ťažko, ako som čakal. Každopádne v zmontovanom stave som sa bál použiť väčšiu silu, aby som nezničil ložiská. Závažie sa po ramienku posúva len plastovou oskou, ktorá preklzava na vyleštenom povrchu, pričom závažie drhne na nedokonalom opracovaní hrán. Takže lineárna stupnica na koliesku je len na parádu. Až mám pochybnosti, že to vyrobili v Japonsku. Neviem, prečo nie je aj ramienko rozkreslené v servisnom manuáli tak podrobne, ako ostatné časti gramofónu. Je od iného výrobcu a do tohto gramofónu montované ako celok? Zaujímavé sú guličkové ložiská. Podľa internetov majú také ložiská aj gramofóny Technics.
Přílohy
guličkové ložisko
guličkové ložisko
plastová oska
plastová oska
stopy po veľkom kladive?
stopy po veľkom kladive?
dekompozícia
dekompozícia

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#3 Příspěvek od samec »

Než zistím, jak zložiť to ramienko naspäť, tak sa vrátim k prvej otázke.
Jak veľký nedostatok je nerovnobežné uloženie?
Na porovnanie Oponica vľavo a nejká Tesla vpravo.
Přílohy
os.jpg

Uživatelský avatar
VASEK_W
Příspěvky: 651
Registrován: 11 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pelhřimov

#4 Příspěvek od VASEK_W »

Nerovnoběžnost ramének není problém. To je dáno ergonomií raménka a jeho uložením v šasi.
Je potřeba si o tom mnoho věcí nastudovat. Gramofon bohužel není PLUG AND PLAY :-(

Termíny jako: přesah, azimut, VTA, nastavení přenosky v headshelu pomocí šablony na nějakou křivku podle jmen několika pánů, nastavení váhy, antiskatingu a další pojmy, víme o co jde? Pokud ne, tak jedině hodně studovat. Bez základních znalostí jsou veškeré rady pro nastavení gramofonu k ničemu :-(

Vašek

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#5 Příspěvek od sinclair »

Hodně důležitých věcí je v Miřátského Gramofonové technice. Další pak myslím byl Kubát? - Gramofon, jeho provoz a využití. O gramofonech byla myslím řeč i v Lukešově koránu - Věrný zvuk.
Hodně o gramofonech a jejich konstrukci všeobecně, se dalo pochytit v HaZ 1967-1971. V Hifimagazínu č. 2 z roku 1972, je krom stavebních návodů na zesilovač TW30G a bedny RS20P, i návod na gramofon SG40, kde je také celkem dost odborného textu.
Ostatně i v AR-RK, asi tak od r. 1963-1964 až do r. 1976 /TG120/ bylo poměrně dost návodů na stavbu amatérských gramofonů, ale téměř v profi kvalitě, vše důležité je tam vysvětleno.
Celé jedno číslo RK je věnováno teorii okolo kvalitních gramofonů.
Mám toho v knihovně víc, ale nepamatuju si to z hlavy, co je od koho, ale můžu Ti to odpoledne sesbírat.
Fakt to chce něco okolo naštudovat. A nespoléhat jen na cancy z internetů, honí si tam péro kdejaký blbeček.
Toho Miřátského mám jednoho navíc. Se stroboskopy i testovacími singly, ale netuším, v jakém jsou stavu.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#6 Příspěvek od samec »

Nie som si istý, či mám čas študovať nejaké siahodlhé teórie o gramofonoch. Možno až budem na dôchodku. Geometrii myslím rozumiem, aj väčšine pojmov okolo gramofónov. Niečo som už na internete prečítal, napríklad Hillovo pojednanie o gramofónoch na úvodnej stránke bastlírny.
Nejem si vyrábať vlastný gramofón, mám tento konkrétny a neho sa týkajúcu vcelku jednoduchú otázku, na korú predpokladám od skúsených gramofonistov jednoduchú odpoveď v štýle "je to zanedbateľný nedostatok, ťažko vo zvuku počuteľný či merateľný", alebo "je to fatálny nedostatok, soudruzi z Japonska udelali chybu, radšej sa toho gramafónu zbav". S uhlom vodorovného ložiska nič neurobím, je daný konštrukciou ramienka.

Trápi ma však ešte jeden problém a to vôľa vo zvislom ložisku. Pomocné ramienko optického snímača je pevne spojené s otočnou časťou zvislého ložiska. (Nemá vodorvné ložisko tak, ako ho má ramienko prenosky.) Na dĺžke 22cm má vôľu 1mm. A pri pohybe hore-dole počuť v ložisku klepanie. V servisnom manuáli je zakreslené čosi šesťhranné, čo by mohla byť šteľovacia matica na ložisku, ale nie je jednoduché sa tam dostať. Bolo by nutné rozobrať celý mechanizmus automatického pohybu raimenka a potom nanovo nastavovať polohy koncových snímačov. Tak otázka znie, mám to rozoberať, alebo je tá vôľa v poriadku?

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

Já ten gramofon vidím potřetí v životě. Myslím, že tu nebude dostatek lidí - majitelů se zkušenostmi s jeho provozem. A ještě méně těch, co by byli ochotní o tom psát.
Zkoušel jsi psát dotaz na vinylengine.com? Tam bude majitelů mnohem víc, než tady.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#8 Příspěvek od samec »

Vďaka, skúsim to aj tam. Aj keď po zbežnom prezretí to vyzerá skôr na užívateľské fórum a technickejšie otázky servisného charakteru zostávajú bez odpovedí.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#9 Příspěvek od samec »

Neviem sa tam na to fórum zaregistrovať. Vraj je kvôli nejakým porušeniam z mojej krajiny registrácia zakázaná. :|

No nič. Je to môj gramofón. Keď ho dali dokopy roboši v továrni, tak to musím zvládnuť aj ja.

Otázka znie, čo ďalej s tým ložiskom. Časť ložiska medzi guličkami a kontra maticami má citeľnú vôľu. Medzi kontra maticami je asi epoxid.
Přílohy
ložisko detail
ložisko detail
ložisko
ložisko
Srandovne riešený antiskating. Od 0 po 1 vôbec nereaguje. Na 1 reaguje až pri max. výchylke ramienka. Na 2 reaguje pri min. výchylke. Na 3 je predpätá pružinka.
Srandovne riešený antiskating. Od 0 po 1 vôbec nereaguje. Na 1 reaguje až pri max. výchylke ramienka. Na 2 reaguje pri min. výchylke. Na 3 je predpätá pružinka.
Takto. Kolečka nie je nutné vyberať. (Motorček klesol vlastnou váhou. Tri gumené podložky cez ktoré je upevnený sa roztiekli a vytvrdli.)
Takto. Kolečka nie je nutné vyberať. (Motorček klesol vlastnou váhou. Tri gumené podložky cez ktoré je upevnený sa roztiekli a vytvrdli.)
Tak tadial nie. Stačilo vytočiť tie tri skrutky najbližšie k oske.
Tak tadial nie. Stačilo vytočiť tie tri skrutky najbližšie k oske.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od samec »

Jak som tie kontramatice nahrial plameňom, tak to šlo celkom ľahko. Asi to nebol epoxid, lebo sa skôr roztopil ako rosypal. Ale hriať bolo treba celkom dosť.

Zo 42 guličiek priemeru 1mm som jednu už nenašiel. Nevadí, nájde ju vysávač. Pre istotu som kúpil nové. Na plochách kde dosadali guličky, sú jasne viditeľné vtlačené jamky po guličkách. Zrejme aj tie guličky už nie su celkom guľaté. Pri veľkosti uhla otáčania ramienka tie guličky veľa nenabehajú. Tiež tam boli kovové šupinky z povrchovej úpravy.

Normálne sa guličky používajú do valivých ložísk. Len japonskí inžinieri z nich dokážu vyrobiť trecie ložisko. A to nemyslím kvôli tomu nahrubo opracovanému povrchu.

Zaujímavosťou je zemniaci káblik prispájkovaný zvnútra niekde v strede tej mosadznej rúrky. Asi im vo fabrike praxoval Chuck Norris.
Přílohy
lozisko4.jpg
lozisko3.jpg
lozisko2.jpg
lozisko1.jpg
optonica-lozisko-zostava2.jpg

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#11 Příspěvek od ronoda »

Teď strojařsky: ty vymačkané důlky nemohli vzniknout provozem (vypadá to jak uložení vidlice na kole nebo motorce po deseti letech) podle mě to bylo zataženo axiálně mnohem vic než bylo potřeba. Prostě chyba při montáži.
Pokud se kuličkové ložisko netočí kolem dokola, musí se otáčet minimálně o takový úhel aby se se kulička otočila 1,5x, jinak se z toho stane "třecí ložisko" které se vydře.
Jinak se ještě používal takový servisácký trik (tak trochu prasárna)
že se použily první větší kuličky aby se změnila rozteč mezi nimi a oni nezapadly do všech důlků najednou, a taky se víc dotýkaly stěn než dna ložiska

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#12 Příspěvek od samec »

Ramienko je dlhé 21cm a vzdialenosť medzi ložiskami je 3cm. Takže na milimetrové guličky pôsobí 7x väčšia sila ako na konci ramienka. A šikmé dosadacie plochy v ložisku túto silu ešte zvyšujú. Možno s ramienkom niekto nešetrne manipuloval, možno sa vyklepalo pri preprave po naších cestách. Na tom už nezáleží. Snáď by do budúcna a pre iných majiteľov tohto gramofónu mohlo byť zaujimavé spočítať, akou najväčšou silou možno na ramienko pôsobiť bez vzniku trvalej deformácie v ložisku. Mňa teraz zaujíma, ako to opraviť.

Najväčší nedostatok ložiska vidím v jeho konštrukcii. Totiž že sa guličky neodvaľujú medzi dvoma paralelnými plochami ale trú medzi troma navzájom šikmými plochami. Takto sa guličky nemôžu odvaľovať. Možno by bolo dobré vyrobiť nové tie bočné prstence, možno vyrobiť nanovo aj celú tu strednú časť. A možno by šlo použiť hotové ložiska z nejakého PC ventilátora, CD mechaniky, modelárske... Snáď by niekto mohol poradiť. Ja som v strojarine úplný amatér. Predsa len v paneláku sa lepšie robí s elektronikou.

Skúšl som tie nerovnosti prebrusiť a zistil som, že stredná časť je asi železo, ale tie bočné prstence sú z pochromovanej mosadze. Nijak extra tvrdej.
Zložiť to do pôvodného stavu nie je problém, ale rád by som opravil to, čo odflákli japonskí inžinieri.

Prikladám ešte nákres v programe TigerCad, keby chcel niekto rozmery. Nechclo sa mi to kótovať.
Přílohy
optonica-lozisko.zip
subor.tgc pre TigerCad ver. 3.001
(2.04 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
ronoda
Příspěvky: 769
Registrován: 12 pro 2017, 01:00
Bydliště: Pardubice

#13 Příspěvek od ronoda »

vyexportuj to v .dwg

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#14 Příspěvek od samec »

Pri exporte sa stratilo šrafovanie. Niektoré rozmery by sa dali namerať presnejšie.
Přílohy
optonica_lozisko.zip
.dwg
(13.38 KiB) Staženo 40 x

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“