LED podsvícení LG 42LF561V

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

LED podsvícení LG 42LF561V

#1 Příspěvek od Wagner »

Dostal se ke mě LG 42LF561V s tím, že je tmavý obraz, byl. Podle popisu na desce zdroje by LED měli byt napájeny 208V 235mA . Multimetrem jsem naměřil 265.2V. Důvod byl jasný. Napětí pro LED se děla z 13,2V a je na výstupu je filtrováno dvěma 10uf 350V. LCR metr skoro nedokázal C změřil, respektive vykazoval kapacitu v řádu desítek pF.
Osadil jsem 2x KMG 22uF 450V a považoval věc za vyřízenou (ostatní elity na desce zdroje jsou OK).
Dnes jsem do TV, kterou sem frajersky nechal u kolegy doma , závada byla přeci jasná a kdo by se s tím tahal, zdroj vrátil, no podsvícení je znatelně lepší, ale pořád je to spíš tmavé. Intenzita podsvícení se sice mezi nastavením 0 až 100 mění, ale i na 100 je to spíš málo i když už koukatelné.

Otázka je kde je zkopán pes?

Co jsem koukal podsvícení zajištují 4ks LED pásek po 8ks (2x4), ale jsou zapojeny v serii a tak bych čekal, pokud odejde jedna LED zhasne to celé, pokud LED neodchází tak, že se zkratuje. Zkrátka nemám s tím žádné praktické zkušenosti.
Může byt problém v odešlém LED pásku nebo dokonce v odešlé LED /dvou na každém LED pásku?
Pokud ANO jde to nějak ověřit bez toho abych rozbral panel?
LED mají jakýsi plastový "reflektor" jde sundat, respktive lze LED horkovzduchem vyměnit nebo i když odejde jedna LED na každém pásku musí se kupovat 4 nové?
Napájecí napětí, na Ali píší že LED jsou na 6V, ale 208V/( 4 * 8 )=6,5V?

Případně je to celé nesmysl a závada je jinde když LED svítí?

Děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od workhard »

LED pásy měním komplet, drbat se s výměnou jednotlivých LEDek nemá podle mě význam, ojeté jsou všechny stejně.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od PotPalo »

Inšpiračná teória: závadu opravil, zníženú svietivosť nastavil už niekto predtým úpravou invertoru, ako je to tu zvykom.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#4 Příspěvek od mi-ro »

Jinak u LG naprosto běžný stav, ze je ve zkratu až třetina LED a tv. stále žije. A když se ptám, zda jim nevadí ty tmavý fleky, tak "já žádný nevidím". A pak se konečně jedna přepálí úplně.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#5 Příspěvek od rnbw »

Wagner píše:Dostal se ke mì LG 42LF561V s tím, že je tmavý obraz, byl. Podle popisu na desce zdroje by LED mìli byt napájeny 208V 235mA . Multimetrem jsem namìøil 265.2V. Dùvod byl jasný. Napìtí pro LED se dìla z 13,2V a je na výstupu je filtrováno dvìma 10uf 350V.
Nie. LED sa napajaju prudovym zdrojom. Ten zvysuje napatie dovtedy, kym prud nedosiahne 235mA (alebo napatie dosiahne maximum zdroja).

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od PotPalo »

A LEDky v skrate znamenajú, že sa daný prúd dosiahne už pri nižšom napätí. Iba že by boli všetky LEDky vysvietené až do bodu, kde už klesá svietivosť a stúpa spotreba.

Buď zle pozerám, alebo tu nikde nevidím namerané napätie po výmene kondenzátorov.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

#7 Příspěvek od Wagner »

Děkuji za odpovědi.

Napětí s novými C jseme neuvedl, závada byla tak jasná, že jsem si sebou nevzal multimeter a hned po zpojení opraveného zdroje hořce litoval.
Tmavší flek v levém dolmím rohu je vidět tzn. min jedna LED nesvítí.
To že se LED napájí proudovým zdrojem mi mohlo dojit, respektive to vím, zmátl mě popis na desce zdroje.

No nic, rozebírání LCD panelu vyložen nesním a CCFL u monitorů vyloženě nemusím nějak nezdravě se mi lámou, ale LED by snad neměl být problém.

Na ali vidím LED jako že original pásky
a pak napřiklad jedne prodejce nabízí
levné , střední a pro netechniky hned ne mi jasné v čem se pásky lišší
S tím v čem se liší levné normlná a pro netechniky mi asi neporadíte, kontaktuji prodejce, ale obecně má cenu kupovat o 10 $ dražší jakože originál, což je tak jako tak nějaký čína?

Děkuji

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od workhard »

Bral jsem teď do 42" PHILIPSE tady od borců https://rzconne.aliexpress.com/store/3211029 a přišly super, na hliníku, na rozdíl od originálního vyhřátého laminátu.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od otakarv »

Ty pásky co jsou v TV namontovány jsou vesměs jako oboustranný plošný spoj, čili vespod je pouze měděná folie a nahoře kde jsou LED diody je také měď vyleptaná do potřebných cestiček. Nové pásky co jsem se setkal, měnil mají již vespod chladící masivní hliníkovou plochu takže by měly mít LED-ky daleko lepší chlazení. Ale i přes toto chlazení u každé TV snižuji proud pro napájení LED pásků aby LED-ky tolik netrpěly.
Co se týče nákupu na Ali tak tam při výběru jakéhokoliv zboží si vždy nejdříve zaškrtnu "& Up" což je hodnocení prodejce aby mi to vybralo pokud možno nějakého spolehlivého i když i tak se někdy stane že natrefíš na podvodníka.
A když často nakupuješ jako já pak je výhodné nakupovat přes tuto aplikaci.

Uživatelský avatar
tiktak1953
Příspěvky: 3302
Registrován: 11 říj 2010, 02:00
Bydliště: SK

#10 Příspěvek od tiktak1953 »

[quote="workhard"]Bral jsem teď do 42" PHILIPSE tady od borců
To nevies ,neviete niekto kupit dobre veci hned viacej kusov aj pre nas?Mal by si aj na cestovne.Staci sa spytat,nie.

Uživatelský avatar
PotPalo
Příspěvky: 4565
Registrován: 13 kvě 2009, 02:00
Bydliště: BA-Petržalka :(
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od PotPalo »

Také jednoduché to nieje. Napríklad jeden kus má poštovné zdarma. Pri dvoch kusoch tam zrazu vyskočí poštovné napríklad 10€. A tak je to so všetkým. Raz chcel jeden známy viac kusov čohosi. No objednával so mu to asi u štyroch predajcov naraz, aby ostalo nízke poštovné.
Zlu sa neustupuje, proti zlu sa bojuje.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#12 Příspěvek od Kvicala_r »

Tak to snad objednám po jednom.. Už sem taky na takové omezení narazil. Nakonec to došlo stejně v jednom balíčku Pokud bych chtěl mít jistotu, počkám den/dva, až to odešle a objednám znovu. Nebo dám jinou doručovací adresu...

Uživatelský avatar
Wagner
Příspěvky: 32
Registrován: 29 dub 2019, 02:00

#13 Příspěvek od Wagner »

Tak jsme oslovil cca 10 činanů, kteří nabízeli LED pro tuto TV s jednoduchým dotazem.
1. jde o plastové nebo AL pasky?
2. Jaká je udávané svítivost a životnost použitých LED?
3. Jaká je velikost plastového difuzoru?

Na rovinu o použitých LED diodách vědí všichni kulové. Nicméně nabízený jsou cca tři typy pásku, plastové s malým 12mm difuzorem, platové s velkým difuzorem a Al s velkým difuzorem.
Ty AL s velkým difuzorem se prodávají od cca 18 do cca 28$. Podle fotek s e mohou lišit bud výrovcem nebo serii nebo pouitou LED, ale to navědí ani ti co to prodávají a tak jsme nakonec vzal toto prodejce tvrdi a i foto vypadá na AL, difuzor je velký, uvidíme. 17,58$ za celou sadu ujde.

Změřil jsem kolik dává zdroj s vyměněnými C , cca 240V. Čili proudový zdroj a vliv odešlých LED vede k zvednutí napětí až na 7,5V/LED. Další příjemnou vlastností zdroje je, nemá vybíjecí R paralelně s C a tak jsou v i po hodině nabity na napěti při kterém se 32LKED v serii zavře.
Nechal jsem zobraszit čistě bílou plochu a podle všeho odešla u tří pasku poslední dioda, ta nejvíce vpravo a celý horní pasek má viditelně nižší jas než zbytek.
Kdyby někdo hledal servisní manuál k této TV je zdezde
Nicméně jde o manual k TV a i když obsahuje přímo věty jako zkontrolujte napajecí napětí LED a to včetně fotografie konektoru pro LED pásek na zdroji, už neobsahuje ani inforamci kolik je to sprvné napětí zdroje pro LED.

Uživatelský avatar
otakarv
Příspěvky: 3657
Registrován: 30 srp 2008, 02:00
Bydliště: Čierne pri Čadci
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od otakarv »

Chtěl jsem se podívat jaké ty LED pásky jsi vybral ale nefunguje Ti ten odkaz lépe řečeno nenašlo to požadovanou stránku, ten druhý je funkční.
Až Ti dojdou ty pásky a budeš je mít namontované tak doufám snížíš proud LED-kami.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

Funkční to je, musíš půlku stejného odkazu odmazat v adresním řádku.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“