šicí stroj Veritas Columba EL

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

šicí stroj Veritas Columba EL

#1 Příspěvek od Olchor »

U šicího stroje Veritas 8014/4531 Columba El odešla deska regulace rychlosti motoru. Je tam IO B4761D. Kde sehnat schema? Dík.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#2 Příspěvek od elektrosvit »

B4761D je čtveřice operáků v jednom pouzdru, viz datašit. Schéma jsem našel jen tohle, zkus porovnat se svými deskami.

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#3 Příspěvek od Olchor »

Dík, ale tam je jen fotka DPS, schema jsem zatím nedohledal. No asi zkusím vrazit tam obyč triakový regulátor. Z motoru vedou 4 vývody, patrně buzení a rotor. Je to paralelní, nebo sériový motor?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#4 Příspěvek od elektrosvit »

Když si stáhneš to PDFko, najdeš v něm i schéma. Klikneš na Go To Download, počkáš, až se processing změní na Get Manual a na to klikneš. Pro jistotu jsem ti schémata vykopíroval.
Přílohy
st 2.PNG
st 1.PNG

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#5 Příspěvek od Olchor »

Dík, nějak se mi to nedařilo stáhnout...

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#6 Příspěvek od Olchor »

No ale z toho schematu ST1 nějak nejsem moc moudrej. Skoro to vypadá, že motor je 3F, ale jak probíhá regulace otáček?

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#7 Příspěvek od elektrosvit »

Podařilo se ti už stáhnout to PDFko? Má tvůj stroj také na boku panel s potenciometrem a dvěma tlačítky jako model Famula? Ať se nebavíme každý o jiném stroji...
Motor je podle mě sériový komutátorový, to třetí vinutí je (asi) součástí regulace. Síťové napětí se dostává přes triak na usměrňovací můstek a z něj jsou napájeny sériově spojené cívky pravá a prostřední. Z jejich propoje vede levá cívka, která je přes diodu připojena na + výstup usměrňovače. Výstupní napětí z usměrňovače je zároveň přes odpory zavedeno do regulačních obvodů... Motor ve tvém stroji je zapojen taky tak?
Regulační obvody by musel někdo překreslit do srozumitelnější podoby, v té stávající se neorientuji a ani se mi po pravdě moc nechce.

A poslední věc: Co znamená, že odešla regulace? Nejede vůbec, nebo jede naplno? Je v pořádku samotný motor a silové obvody?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Olchor píše:...Skoro to vypadá, že motor je 3F, ale jak probíhá regulace otáček?
Jasně, je to 3F DC motor. :D

Uživatelský avatar
Olchor
Příspěvky: 1513
Registrován: 18 lis 2009, 01:00
Bydliště: Blansko

#9 Příspěvek od Olchor »

Je pro upřesnění - ten stroj není můj, alébrž tchánův a byl jsem konzultován jen po telefonu. Při zasouvání zástrčky do regulace ( je tam spešl 4pin bakelit konektor) se jeden pin vlomil dovnitř a něco zkratoval na desce, kousek dps se odpařil. Tchán je docela šikovný, ale bez hlubších znalostí. Takže teď postupně vytahuje a měří jednotlivé součástky. (poslal fotku desky, bude to ono). Schema pomůže. Je mi jasné, že motor bude asi komutátorový, ale to schema je nakresleno dost podivně. No díky aspoň za to.

Uživatelský avatar
elektrosvit
Příspěvky: 2512
Registrován: 27 čer 2016, 02:00

#10 Příspěvek od elektrosvit »

To jsi mohl říct hned. Dva piny z konektoru jsou síťové vodiče a dva přívod k pedálu. Teď je otázkou, co vše shořelo. Schéma je nakresleno podivně, protože jej nějaká dobrá duše nakreslila podle desek. V návodu k obsluze určitě nebylo a originální dokumentace bude dostupná těžko nebo spíš vůbec.

Uživatelský avatar
rayx
Příspěvky: 339
Registrován: 26 zář 2014, 02:00

#11 Příspěvek od rayx »

Podle Ersatzteilen katalogu má Columba stejnou desku 80021843 jako Famula :wink:
Jiné schéma než to překreslené z Tanya ale k dohledání už asi nebude, maj jen pro novější 80023135 pod Famulou

Uživatelský avatar
Miri
Příspěvky: 196
Registrován: 28 črc 2006, 02:00
Bydliště: Nový Jicin

#12 Příspěvek od Miri »

Zaměř se hlavně na diody v napájení . jak usměrňovačky, tak i zenerky. A IO B4761 jsem bral naposledy u Bučka. A neměnil jsem jich více, jak šest za celou dobu - jedině tehdy, když si majitel myslel, že to opraví...
Miri

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“