M55TS - vodorovný bílý pruh

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
m-toy
Příspěvky: 12
Registrován: 27 črc 2005, 02:00

M55TS - vodorovný bílý pruh

#1 Příspěvek od m-toy »

Ahoj, nevíte někdo, co může způsobovat výše zmíněnou závadu ?? Kontroloval jsem elyty kolem řádkovýho rozkladu, ale nenašel jsem nic, možná je zkusím všechny vyměnit. Jinak je tam na to TDA3653. Projevuje se hned po zapnutí, reagovalo to na poklep, sem tam obraz naskočil, po proletování několika studeňáků už nenaskočí vůbec. Vyměněno vn trafo, před tím, nejelo VN vůbec.
Díky za rady

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Závada vertikálu, hledej kolem obvodu co je ve vertikalu, vetsinou nejaky kondik, obcas jsem mel i studenak na konektoru k vychylovacim civkam.

Uživatelský avatar
Stanleym
Příspěvky: 45
Registrován: 13 pro 2004, 01:00

#3 Příspěvek od Stanleym »

Suhlasim s RadekB, nedavno som robil Panasonic, doska vyzerala hrozne a evidentne tam studak niekde bol... Preletoval som to, co sa mi nepozdavalo vyzualne a prestal ist celkom, tiez len ciara, ale uz nereagoval na poklep. Tak som sa obrnil trpezlivostou a cely proces preletovania som opakoval 3x. A oplatilo sa to. Takze ta caka nieco podobne :-)
Stanley

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od DjRix »

Pánové,jen by jsem vás rád upozornil,že zdaleka né každá závada je spůsobená vadným elytem nebo studeňákem :!: :!:
Mrzí mě že spousta lidí tady na webu pojala názor,že elyty a studeňáky jsou to jediný co v servisech děláme :!: :!:
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
Stanleym
Příspěvky: 45
Registrován: 13 pro 2004, 01:00

#5 Příspěvek od Stanleym »

8O no myslim ze skutocne tu ide o nejaky studeny spoj, pokial to reaguje na poklep, pripadne pehne dosku... Prestat fungovat to vsak moze ak nieco fest prezhavi pri tom preletovavani. Aj s tym so sa uz stretol.
Stanley

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#6 Příspěvek od RadekB »

Ja taky netvrdil ze je, ale pokud to reagovalo na poklep, tak bych tim zacal. Osobne jsem se treba nesetkal s tim, ze bych mel spatny IO ve vertikalu (TV nespravuju profesionalne, netvrdim ze neodchazi), v Grundigu (nevim uz typ) to byl kondik 1000uF, nedavno v OTFku to byl studenak na konektoru VC. Nicmene tady celkem pomuze vzdy mereni.

Uživatelský avatar
DjRix
Příspěvky: 1247
Registrován: 30 dub 2005, 02:00
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od DjRix »

O to u tohohle konkrétního případu nejde,spíš jde o to,že jakmile má někdo nějaký problém,téměř vždy se tady objeví:vyměň kondíky :!: skontroluj studeňáky :!: a pokud to není ani kondíkem,ani studeňákem,tak asi polovina "radílků" odpadne,zbytek si už na začátku řekl:doprdele proč něco nezměříš?Proč se v tom rýpeš,když očividně nemáš páru o čem to je?
Já servisuju už ňákej pátek a zrovna televize jsou z celé spotřebky to nejrizikovější zboží.Už jsem viděl co to je výbuch obrazovky i to jakej kotrmelec přes celou dílnu dokáže člověk udělat když ho práskne 30kV do pracek,pokud si zrovna ty pracky nerozpáře o uražený hrdlo jak to s ním švihlo.
Takže pokud něčemu nerozumím,tak do toho raději nevrtám,neb mě to taky může zabít :!: Klidně si bastlete,rýpejte se v autorádiích,ale alespoň u těch televizí buďte opatrní a používejte hlavu :!:

Mimochodem:Podle mě dobrý opravář se pozná taky podle toho,že se nespokojí s informací typu:vyměň odpor R324 a kondík C625 !,ale zajímá ho proč k tomu došlo a proč to dělá to co to zrovna dělá!Znalost funkce jednotlivých bloků je to podstatné co musí člověk znát aby věděl co vůbec má spravovat!!Když mi např. na TV nejde zvuk,nebudu to přece hledat ve zdroji nebo VN,ale prvně půjdu od repráku dovnitř TV a najdu kde je problém.....atd

Takže nemyslel jsem to nijak špatně,ale je potřeba si uvědomit na co člověk má a na co nemá.
Klídek chlapi,to je nulák...

Uživatelský avatar
m-toy
Příspěvky: 12
Registrován: 27 črc 2005, 02:00

#8 Příspěvek od m-toy »

TO - DjRix - mimochodem, v tv se taky nehrabu poprvé a výbuch obrazovky už jsem taky viděl na vlastní oči, takže bohužel nejsi první asi poslední. Jenom těch 30 KV jsem ještě nedostal, o 220 nemluvím, holt si asi dávám větší pozor.
Pro - Ostatní - Zjistil jsem vadný napájecí rezistor vertikálu, který bohužel na první pohled nebyl poznat. Dále změřeny všechny elyty, byly ok, nakonec vadný vertikál, asi od posleního klepnutí vysokonapěťová špička. Ahoj

Návštěvník

#9 Příspěvek od Návštěvník »

pánové...

plnì souhlasím s DjRix...

opravy nejsou o výmìnì souèástek ale o MÌØENÍ !!! u vertikálu staèí provést 3 základní mìøení ..napájení ,buzení a výstup...ale dùležité je vìdìt co mìøím a jak májí vypadat vertikální impulsy a tak je to i s dalšími vadami..pokud by nìkdo mìl zájem tak je dobré si poøídit nìjakou publikaci (tøeba od Vita) a seznámit se jakou cestou se zpracovává Vf signal jak a kde se z tohoto signálu vytváøí H a V pulzy..kudy vede video signal..jak se dekoduje barva..atd..

pokud se nìkdo chce korektnì zabývat opravami TV a audio..atd je nutno umìt z hlavy blokovì (tøeba i s 3promilemi v krvi) nakreslit schéma Tv,Radio,Audio,CD ..pokud toto nezvládnete tak vaše opravy budou pouze omyl pokus ..

ps:m-toy nejsem pøesvìdèen že IO odešel napì￾ovými špièkami...je tøeba si uvìdomit že IO vertikál je vykonový prvek,který se nìkolik let høeje a hold vysadí..nic není na vìky

Beba

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od PetrK »

DJRix a Beba to napsali naprosto přesně, můžu jenom souhlasit. Jenomže bohužel, někteří se stejně nepoučí.
Asi jsem jenom já takovej blbec, že když něčemu nerozumím tak to raději svěřím odborníkům.... Možná ze sebe udělám veřejně úplnýho pitomce ale nevím například skoro nic o vnitřnostech PC takže než bych něco zkazil, raději i takovou ptákovinu jako je montáž další mechaniky DVD jsem si nechal udělat v PC firmě kde jsem ten počítač koupil. Prostě jestli něčemu nerozumím tak do toho nevrtám, ti odborníci z PC zase jezdí ke mě nechat si opravit televizi a tak by to asi mělo být, všechno by měl dělat někdo, kdo tomu rozumí. Skutečně nechápu amatéry kteří se bez jakýchkoliv znalostí pustí do opravy tak složitého zařízení jako je TV....
**** Petr ****

Uživatelský avatar
achil
Příspěvky: 221
Registrován: 01 pro 2004, 01:00

#11 Příspěvek od achil »

Je to možná asi taky způsobeno tím, že se někdo někdy napálil v servisu takyodborníkem a teď si hledá pomoc raději sám. Bohužel s klesající cenou nových výrobků bude těchto "samooprav" přibývat. Kdysi byl u laiků respekt z VN. Dnes už ne.

Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 203
Registrován: 16 dub 2005, 02:00
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od PetrK »

achil píše:Je to možná asi taky způsobeno tím, že se někdo někdy napálil v servisu takyodborníkem a teď si hledá pomoc raději sám......
V některých vyjímečných případech tomu tak zcela určitě je :wink: . A i když podle některých mých zdejších příspěvků to tak nevypadá, tak jsem několikrát i mailem takovému amatérovi podrobně poradil, když se mě svěřil se svou negativní zkušeností o které píšeš a požádal o pomoc. Ale takových případů není zase tolik, jsou to spíš řekl bych výjimky. Úplně stejně jako není tolik náhodných nešťastníků kteří koupili auto a nedostali k autorádiu kód pro odemčení, kolik jich je tady v sekci "autorádia" a chtějí to po netu zadarmo odblokovat. Převážná většina takových "nešťastných" zablokovaných autorádií stejně tak jako většina "amatérských" dotazů na opravu TV kdy hned po prvním dotazu poznáš že o tom moc neví pochází od lidí kteří do toho pouze na černo fušují, většinou formou výměny/pokusů/omylů bez znalosti funkce jednotlivých obvodů, občas se jim něco povede nebo jim na netu někdo poradí a oni pak jenom zkasírují a vzhledem k minimálním nákladům pochopitelně kazí ceny oficiálních legálních servisů. Neříkám že všichni, ale podle mého názoru převážná část. Často se odhalí sami když hned v úvodu dotazu čteš "mám tady tuto TV.....", "zákazník říkal že....." a přitom samotný dotaz pak hovoří za vše.

Já mám například taky špatnou zkušenost a konkrétně s autoservisy, po mnoha pokusech najít ten nejlepší jsem nakonec zjistil, že kupodivu nejlevněji a přeci jen se zárukou mě to vyjde pouze v tom značkovém na který jsem z počátku nadával. Různí automechanici kteří si sice berou o 50% méně za hodinu než ten značkový servis mě vyšly vždycky dráž, protože těch hodin jaksi naúčtovali až 8x více než v tom značkovém servisu, nehledě na odfláknutou práci s použitím levných neznačkových dílů ale naúčtovaných jako ty kvalitní. Takže jsem si našel ten pro mě nepřijatelnější servis ale rozhodně to nevedlo k tomu, že bych se v tom sám vrtal když na to nemám vercajk ani potřebné znalosti.
achil píše:.......Bohužel s klesající cenou nových výrobků bude těchto "samooprav" přibývat. Kdysi byl u laiků respekt z VN. Dnes už ne.
No a právě proto bych se jako už mnohokrát přimlouval za to, aby na fórech jako je toto se nedávaly volně k dispozici postupy pro servisní menu. Právě s klesající cenou nových výrobků jde ale také ruku v ruce jejich větší složitost co se týká amatérských oprav, dnes už je konstrukce TV o něčem úplně jiném než ještě před 5ti roky. Je to často o softwaru, i například po takové obyčejné výměně IO vertikálu je potřeba trochu nastavit rozměry obrazu atd... a trimry tam jaksi nejsou. Pokud tato infa budeme volně šířit, sami se připravujeme o ten zbytek práce co nám ještě zbývá a o jednu z podstatných výhod před "garážníky" kteří to dělají načerno. Já myslím že amatérsky se opravovaly spíše přístroje dříve ale dneska by naopak mělo amatérských oprav ubývat, pokud tady i jinde samozřejmě nebudeme každému ochotně vysvětlovat postupy jak se do SM dostat a co kde nastavit. Naštěstí samotný vstup do SM neznamená u některých TV vítězství, občas bývá SM popsané jenom číslicemi a pod. takže pokud chybí jeho znalost, dá se udělat víc škody než užitku. Pak se tu objeví dotaz údajného nešťastníka že "nevím jak, náhodou jsem vyvolal nějaké menu, něco jsem ve stresu rozházel a ted nevím co s tím" , podle mne to v 99% případů žádná náhoda není.
**** Petr ****

Uživatelský avatar
pit
Příspěvky: 176
Registrován: 21 bře 2005, 01:00

#13 Příspěvek od pit »

a změřil jsi alespon napájení?

Návštěvník

Petr K.

#14 Příspěvek od Návštěvník »

S tvými názory se plnì stotožòuji a myslím, že k nim není co dodat. Plakat nad cenami nájmù,školení a.t.d je zbyteèné . Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
rezis
Příspěvky: 5148
Registrován: 17 lis 2005, 01:00

#15 Příspěvek od rezis »

Mnoo vpodstate se vam nedivim ze jste tak nastvani ale berto to tak clovek vyleze ze skoly a vi ze to kope to je asi tak vse. K cemu mu je ze dokaze spocitat pocet potrebnych donoru a akceptoru???? Do servisu ho nikam nevemou protoze nic neumi. Pokud ma o to zajem prijde sem se zeptat. takze nerikam radit ale primerene a nebo jen nasmerovat a ne rict vymen Rxy a IOxy. pokud je to menic tak se na to vykasle pokud je to nekdo kdo se to uci pripta se nebo si najde. si myslim ja :wink:
Internet - metla lidstva

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“