Jablotron - JA-150EM-DIN

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

Jablotron - JA-150EM-DIN

#1 Příspěvek od BigSandy »

Zdravím ty co dělaji s jablotronem.
Znamý ma penzion 400 km od bydlitě a chce kontrolovat spotřebu elektřiny.

Ja mu nabidl Orno OR-WE-516 s portem RS-485 a k němu připojit D1 Mini
https://aququ.cz/product-cze-66574-3faz ... E-516.html
https://www.hadex.cz/m430j-modul-wemos- ... i-esp8266/

V penzionu má alarm od jablotronu a ten co mu ho dělal mu prý řek, že je lepši ten modul JA-150EM-DIN

Čeho docili tím modulem?
Bude schopen sledovat stav elektroměru doma, těch 400 km?

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#2 Příspěvek od PavelFF »

Já s ním nedělám. Jsem jen laický uživatel.
Bude schopen sledovat i přes 400km (i 4000km), pokud na obou stranách bude mít internet.
V telefonu nebo v PC máš aplikaci Jablotron, kterou můžeš Alarm ovládat a sledovat stavy různých čidel. Asi to umějí dnes všechny dražší alarmy, že umějí odečítat teploty a sledovat stavy plynoměru, elektroměru, pokud mají pulzní výstup. Taky umějí ovládat na dálku zapnutí a regulaci topení a asi cokoli, co se dá zařídit pomocí elektriky. Pokud už ten Jablotron má, tak proč ne. Nemají úplně úplně lidové ceny ve srovnání s produkty na alibaba apod. Ale osobně považuju Jablotron za kvalitní, protože ho mám přes 20let a poruchovost žádná. Není levný, to je fakt.

Akorát je nutno ten modul napojit na pulzní výstup elektroměru. V návodu píšou o souhlasu vlastníka elektroměru. Tohle bude vědět třeba achab, co vlastně mají dnešní elektroměry za výstupy. Já si z nějakého Amara matně pamatuju, že se to dá udělat bezzásahově a bezkontaktně sledováním blikání diody přes kryt elektroměru.

Já mám z čidel pouze bezdrátový teploměr v krabičce, tak si měřím teploty v lednici, v mrazáku, na verandě, kdy zmrzla rajčata apod. Dělá to záznamy a křivky a průměry.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od Cowley »

Doplnil bych PavlaFF:

Musí mít ústřednu JA100/JA100+.
Musí mít v systému osazen Radiomodul.
Musí být připojen na Dohledové centrum, minimálně v režimu Provozní dohled.
Musí mít v mobilu nebo u sebe v PC aplikaci MyJablotron.
Musí mu daný modul do systému nainstalovat Montážní firma.

Zpracované údaje z modulu jsou orientační a nejsou určeny jako zdroj pro fakturaci.

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#4 Příspěvek od palmalsport »

Snímat blikání LED na elektroměru, není to pravé ořechové.
Máme cirka 30 aplikací, kde je v elektroměráku doplněn optoelektronický oddělovací převodník, např. OP 15, zatím spokojenost.
Je ale třeba dohodnou s dodavatelem elektřiny, o doplnění tohot převodníku do elektroměráku, (teda pokud se tam vejde).
:)

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#5 Příspěvek od PavelFF »

Ještě jsem dnes mluvil se "svým montérem" Jablotronu a říkal, že velmi záleží na konkrétním rozvoďákovi, jestli připojení modulu k elektroměru schválí nebo ne. Některý s tím nemá žádný problém a jiný dělá jen potíže. Přitom digitální elektroměr prý má pro tento účel určené dvě svorky.
Proto asi existuje i amatérská neinvazivní varianta s "dálkovým odečtem" LEDky přes plexisklo.

Byl jsem v podstatě dotlačen nejbližším okolím přejít asi po 20letech z Ja60 na Ja100+ a docela mě štvalo, že si už člověk nic nemůže nainstalovat sám. Plus platba za SIMku. Přešli na model, který se snaží protlačit třeba BMW - aby ses vůbec rozjel, musíš pravidelně platit výpalné. Ale zase komfort je lepší a možnosti větší.

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#6 Příspěvek od Achab »

Využití komunikačního rozhraní musí být povolené distributorem. Přednostně se povoluje impulsní výstup S0, kterým je vybaven každý digitální elektroměr a většina elektronických s počítadly. Montér může odstranit jenom neschválené zařízení.
Všechny náklady spojené s instalací hradí odběratel. V rozvaděči musí být místo pro oddělovač schváleného typu, případně zdroj, jinak může být nutná jeho výměna a revize. Více informací je v připojovacích podmínkách příslušných distributorů a na jejich stránkách.

Například ČEZ: komunikační rozhraní

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#7 Příspěvek od BigSandy »

Tak bych řek, že to moje řešení je lepší.

A pokud jsem to pochopil, tak v te apce od jablotronu uvidi jen stav elektroměru, žadnou historii.
Přes D1 Mini mužu stav ukladat do SPIFFS

Uživatelský avatar
Achab
Příspěvky: 5945
Registrován: 05 lis 2010, 01:00
Bydliště: okr. Vyškov

#8 Příspěvek od Achab »

Podružný elektroměr ovšem naměří určitý rozdíl, daný vlastní spotřebou a nepřesností. Taky záleží na možnostech montáže do rozvaděče za hlavním měřením, aby z toho nebyl bastl a nenastaly problémy při případné revizi. Předpisová úprava taky nemusí vyjít zrovna levně.

Uživatelský avatar
BigSandy
Příspěvky: 745
Registrován: 28 črc 2015, 02:00

#9 Příspěvek od BigSandy »

Dotaz. Co uvidí v té aplikaci od jablotronu?
Jenom stav elektroměru, nebo to umí zaznamenávat i nějakou historii a da se v ní listovat.
Sleduji komunikaci přes email toho technika s kámošem, tak se mi jeho varianta zda čím dal více 🤐.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“