Startovací LED rampa rpo autodráhu

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
hifijak
Příspěvky: 8
Registrován: 04 kvě 2017, 02:00

Startovací LED rampa rpo autodráhu

#1 Příspěvek od hifijak »

Má někdo nápad? Zapojení na startovacíchsvětel pro autodráhu.
Např. - START, postupně se rozsvícející červené led (4- 5 led), pak následuje zelená, při současném vypnutí červených. Zelená zůstene svítit do opětovného sepnutí start. Na netu nemohu nic sehnat. Navrhnout to neumím, sestavit bych si troufl. :D
Přílohy
Startovací rampa.jpg

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Variant je spousty, stačila by např. 2x 4015 a zdroj krokování v podobě např. LED samoblikající.
Nebo malý PIC.
Nicméně by asi bylo vhodné blokovat napájení do ovládačů, dokud nesvítí zelená :)

Zadej do GOOGLE race start light schematic

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od bum »

Podobné zapojení jsem kdysi dělal pro vnuka řídil to počítač ten spínal napájení pro autíčka a současně se při startu rozsvítily zelené led diody, zadával se počet okruhů, jména závodníků a po projetí počítač vypnul napájení, odpočítával čas do startu se zobrazením na monitoru PC. Pro inspiraci je tato verze ovládání počítačem na mém webu www.mojeelektronika.mzf.cz , v současnosti je ovládání předěláváno na ovládání PICAXEM.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Ještě dotaz, bude to na analog, nebo jako na obrázku (Carrera) na digitál?

Uživatelský avatar
hifijak
Příspěvky: 8
Registrován: 04 kvě 2017, 02:00

#5 Příspěvek od hifijak »

Zdravím, to co je na úvodním obrázku je rampa, nějaký navržený elektronický mezikus a ten je připojen do základní ovládací desky (digitál), to je zásah do desky a záruka v háji. Originál světla Carrera 30354DIG.132/124 Startovací světla jsou napájena z dráhy, ten díl (silnice 30360 Spojovací díl k 30353,54,57 - DIGITAL132/124) má elektrické kontakty pro připojování podobných příslušenství. Vlastně supluje Startovací světla na základním dílu. Tyto světla vyhodnotí i předčasný start. https://www.carrera.cz/deploy/img/fck/I ... oz%20b.pdf, https://www.carrera.cz/deploy/img/fck/I ... bsluze.pdf Tam když se zmáčkne tlačítko start, Tak potupně rozsvícení 5 červených diod a po zhasnutí (přepnutí na standardně svíticí prostřední diodu je odstartováno.
Já jsem spíš uvažoval o samostatných analogových světlech s vlastním napájením. Zmáčknutí tlačítka start - postupné rozsvícení horní řady - rozsvícení celé zelené a zhasnutí červené. Tlačítkem (dalším) reset, nic nesvítií a tlačítko START ...... Něco podobného jsem našel s Arduínem, to ale je pro mě (programování) španělská vesnice. S pozdravem JK.

Uživatelský avatar
bum
Příspěvky: 227
Registrován: 04 zář 2011, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od bum »

V mém případě jak jsem psal výše jde o klasickou autodráhu pro dvě autíčka kde jsem doplnil čidla a řízení rychlostí autíček včetně dalšího ovládání udělal pomocí PICAXE. Co popisujete jak chcete ovládat světla (semafory) je snažší udělat přes mikrokontrolér i když bez něho to jde také. Není problém vyrobit otázka je kolik do toho chcete investovat když tak napište na můj e-mail ne SZ.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“