Starý CD

Počítače stolní, notebooky, tablety, tiskárny, scanery a vše, co nějak souvisí s PC

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

Starý CD

#1 Příspěvek od Celeron »

Mám tady asi 50 ks CD na kterých je v MP3 hora (8-11) hudebních CD-ček. Zkouším to nahrnout na HDD a je to dost triskní, asi polovina je sem tam někde nečitelná. Přitom samý Samsungy, Verbatimy, Sony, Mitsumi, takže žadný neznačkový srágory. Ale podle času záznamu to je 15-18 let starý.
Jsou na tyhle poločitelný CD nějaký finty, jak jim pomoct ke čtení, třeba umejt, zkoušet různý mechaniky a pod?
Asi třetina z těch CD jsou celý spustitelný diskografie, ty by chtěly zkopírovat asi jako bitový kopie aby šly případně znova celý napálit. Přiznám, že jsem to dělal naposled někdy před 13 lety, na XP na to byl nějakej ISOburner.
Co na to použít dnes pod W7/32? Aby to šlo případně za pár roků na W10 zase znova vypálit nebo někam uložit ve spustitelný podobě.
Díky
Jirka
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Ano, oplati sa skusat rozne mechaniky. Pri citani vekom poskodenych Verbatim DataLife Plus davali najlepsie vysledky mechaniky LG (aj stare CD-ROM).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

Ashampoo Burning Studio, já sice ještě používám "osmičku", ale jsou samozřejmě i novější verze. Existujou jak trialy (na měsíc a pak chtějí zaplatit za registraci), tak i plný placený verze - a samozřejmě na warezu se dá najít k nim i příslušný S/N nebo další potřebný kódy. Jsem s tím spokojenější než třeba s Nerem, kterej na rozdíl od "šampóna" když mu zakážeš odesílání zpětný vazby, tak stejně posílá balíky dat "někam do luftu" - to "šampón" ne.
A samozřejmě zkusit i jinou mechaniku.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od Celeron »

rnbw píše:Pri citani vekom poskodenych Verbatim DataLife Plus davali najlepsie vysledky mechaniky LG (aj stare CD-ROM).
Jo právě to na nějaký LG-CD/DVD drbu a je to trochu lepší. Divný je, že to co se nepřečte na PC, tak v HDD/DVD rekordéru Sony jde přehrát vše. Ale to mám už odzkoušený i na poškrábaných CD-čkách, PC nic, věž Philips bez problémů.
Nejblbější na tom je, že při nečitelnosti se CD/DVD mechanika žvejkne a pomůže jen trojhmat a Správce úloh. :roll:
Taky je s podivem, že něco z toho, co se nedá přečíst Průzkumníkem, Total Commander toho dost sežvejká. Sice hodně pomalu ale přeci.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
Hape
Příspěvky: 353
Registrován: 08 úno 2010, 01:00
Bydliště: Dolní Cerekev, Česko (Czechia)
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Hape »

Mně se taky osvědčilo zkusit na přečtení některých částečně nečitelných CD jinou mechaniku.

Na vytváření přesných kopií originálních audio CD, abych měl jejich perfektní zálohu, jsem použil program Exact Audio Copy. Dělal jsem to v loňském roce. Ale jestli program umožňuje dělat kopie vypálených CD s ISO obrazem originální předlohy nemám vyzkoušeno.

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#6 Příspěvek od xsc »

Mně na čtení nejlíp fungovala mechanika od Asusu a pak nějaká od Toshiby, každá zvládla něco. Ale nikdy se mi pod čímkoliv od W2k nestalo, abych na zaseklé CD musel použít trojhmat - mimochodem tohle a délka timeoutu při chybném čtení závisí na IDE/AHCI driveru, nejlíp mi vycházel ten základní od MS. Vždycky v nejhorším stačilo přinutit mechaniku CD vyhodit. Sám mám CD pálené od roku 1995 a zatím vše bylo čitelné. Většinou TDK a Verbatim.
Nepokoušel bych se dělat kopii celého disku (bitovou kopii), pokud jsou problémy se čtením. Pěkně postupně složku po složce. Jestli jsou tam alba v mp3, tak je to přece jedno, to není CD. Takže jedno album je jen jeden playlist a soubory můžou být kdekoliv, klidně všechny na jedné hromadě.
K tomu mytí - pokud to není zahnojené, tak to ničemu nepomůže. U CD pozor na jeho stranu s potiskem - odrazná vrstva je chráněna jen vrstvou laku. Poškrábat ji lze velice snadno i jen položením na stůl s troškou bordelu. Zatímco ze strany hlavy je vrstva umělé hmoty.

Uživatelský avatar
Osmdesat
Příspěvky: 1497
Registrován: 19 led 2016, 01:00
Bydliště: Liberecko

#7 Příspěvek od Osmdesat »

Můžeš také zkusit CD recovery toolbox (možná se už jmenuje jinak) - pokud narazí na špatně čitelný sektor, snaží se číst na několikrát a co nejnižší rychlostí. Vždy něco přečte - i když tam jsou nějaké bajty chybné. Empétři v tom místě přeskočí nebo zapazvukuje, ale přehrát to půjde.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Otazka je, jestli neni jednoduchsi si to proste znovu stahnout.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#9 Příspěvek od Celeron »

Osmdesat píše:Můžeš také zkusit CD recovery toolbox
Díky za tip. To co je čitelný tak jede pomalu, to co je nečitelný, tak to jde opravdu krokem. Zatím jsem nenačetl ani jedno celý CD, píše to názvy a za tím Saved. Divný, nezeptalo se mě to kam to má uložit. Nebo se to zeptá až načte celý CD na nějakej dočasnej soubor na disku?

Termite, půlka z těch CD na netu vůbec není, hlavně ty diskografie.
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Jo no, pokud neni tak nic jineho nezbude. Mi nedavno kamos taky donesl hromadu CD protoze videl za mam krabici starych mechanik. Dal jsem mu me registrace na warezove fora a nasel tam vsechno.

Uživatelský avatar
teufel
Příspěvky: 355
Registrován: 09 úno 2017, 01:00
Bydliště: Na dohled od Spolany

#11 Příspěvek od teufel »

Na netu je všechno. Hledej třeba tady:
https://myzuka.club/
Větší problém mám, když chci najít nějakou muziku, co mám v hlavě, ale nevím název ani interpreta.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Podpořím to, co tu hned zkraje napsal rnbw.
Nějak se s tím roztrhl pytel - minulý víkend jsem zachraňoval audio CD jednomu místnímu barovému muzikantovi. Poslední záloha jeho vlastních nahrávek.
Na DVD mechanice HP to nepřečetlo vůbec nic, na mechanice DVD v Aceru jsem musel v programu CD'n'Go zapnout opravu chyb. Nakonec jsem dvě stopy, které CD'n'Go vyhodnotil jako neopravitelné, stáhnul ve staré CD mechanice Dell s programem EAC. A, protože se to povedlo, přinesl další dvě placky a měl jsem co dělat ještě většinu pondělního odpoledne.
Tomuzdrojovému CD (Verbatim) bylo 7 let.
Ale Ty to máš v mp3, na ně platí jen zkoušet různé mechaniky, nebo si sehnat ty nahrávky znovu, samozřejmě, pokud nejde o něco unikátního, co se nikde nezveřejnilo. A muzika, kterou někdy někdo vylisoval, se vždycky někde sežene.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#13 Příspěvek od rnbw »

Ja som zachranoval stuzkovu. Na nejake MP3 by som sa 🤐, toho je plny internet.
Pouzil som linuxovy program ddrescue, precital som to okrem niekolkych KB vsetko.

Uživatelský avatar
pocitujlasku
Příspěvky: 1757
Registrován: 12 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od pocitujlasku »

cd sa da umyt klasickym saponatom a papierovou vreckovkou (nie obruskami, tie su tvrde a drsne) jemne vycistit od stredu ku kraju.
Pripadne ja skrabnute cd cistim zubnou pastou. naniest jemnu vrstvu a tiez vylestit od stredu ku kraju. nikdy nie tocit, aby si pripadne este viac neznicil stopy.
a samozrejme kvalitna cd mechanika, starsie zvyknu citat lepsie
No vidis, a tak si sa bal

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#15 Příspěvek od p32 »

pocitujlasku píše:cd sa da umyt klasickym saponatom a papierovou vreckovkou (nie obruskami, tie su tvrde a drsne)
To je právě taky blbost. Papírové něco se používá jen na sklo, na plast se nikdy nesmí použít cokoliv z papíru, ale z látky.

Odpovědět

Zpět na „Výpočetní technika“