Dálkové otevírání brány z motorky

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

Dálkové otevírání brány z motorky

#1 Příspěvek od MJ »

Zdravím, prosím o radu, jakým zapojením obstarat toto - chtěl bych zabudovat ovladač posuvné brány do motorky. Potíž je v tom, že na motorce mám volný jeden přepínač, který bych rád na toto využil, ale pokud bych jej zapomněl v poloze zapnuto, ovladač k bráně by byl trvale pod napětím, což by se mu myslím nelíbilo. Takže jak prosím zajistit, aby po přepnutí přepínače bylo na výstupu napětí jen po dobu odpovídající běžné době stistku tlačítka ovladače, tedy řekněme do 1s? Ovladač je stejně jako moto 12V a místa pro součástky není nazbyt. Díky.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#2 Příspěvek od Cowley »

Podle typu ovladače by mohl stačit zapojit do série s vypínačem kondenzátor, třeba 100nF.
Anebo ubastlit jednoduchý monostabilni klopný obvod.

Copak je to za dálkové ovládání?

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#3 Příspěvek od MJ »

Je to tenhle, podařilo se mi ho naučit kód z originálního ovladače Roger.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Mohl by v tom být integrovaný obvod řady HCS, tlačítka jsou napájená přes rezistor od +12V z jeho interní baterie.
Po stisku je toto napětí vedeno na vstup do HCS a následně je generován kódovaný povel.

Znamenalo by to připájet 2 drátky na konkrétní tlačítko a zkusit je propojit právě kondenzátorem. Pokud takový impuls HCS nezachytí, bude se muset vymyslet jiné a třeba i oddělené ovládání.

To, jestli ovladač vyslal bude vidět na jeho kontrolce. Fakt, zda takový povel zachytí řídící jednotka vrat, je věc druhá a třeba bude nutné povel opakovat.

Pokud bude impuls krátký, bude nutný monostabilní klopný obvod.

Uživatelský avatar
samec
Příspěvky: 3692
Registrován: 19 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od samec »

Ako vyzerá ten voľný prepínač na motorke?
DOPLNENÉ:
Možno by sa dal mechanicky upraviť, aby sa vracal do výchdzej polohy. Možno nejakou štýlovou pochromovanou pružinou.

Alebo... :ponder:
Má ta motorka klaxon?
Použij na otváranie brány tlačidlo klaxonu a klaxon pripoj na henten voľný prepínač.
Klaxon určite nezabudneš vypnúť. :D
Naposledy upravil(a) samec dne 18 bře 2021, 17:55, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Cowley »

samec píše:Ako vyzerá ten prepínač na motorke?
Nebo do něj integrovat "vratnou" pružinku

Uživatelský avatar
Jodr
Příspěvky: 1357
Registrován: 20 led 2008, 01:00
Bydliště: na vejminku

#7 Příspěvek od Jodr »

Zjednodušil bych to na tlačítko. Mám řadu let u auta zabudovaný mikrospínač ve stropním hlásiči alarmu v případě nehody. Napájím to třemi NiCd ze starého mobilu. Baterka je dobíjena po čas jízdy z palubní sítě auta.
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#8 Příspěvek od MJ »

Přepínač vypadá takto, rozebírání mi nebylo doporučeno, takže pokusy o přidání pružiny jsem zatím odložil.
Použití tlačítka klaksonu by jistě splnilo účel, jen to troubení v ulici mě nějak neláká...
Takže asi zkusím ten kondenzátor a uvidím.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

MJ píše:Takže asi zkusím ten kondenzátor a uvidím.
Nezapomeň ošetřit taky jeho vybíjení.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od Cowley »

Se systémem, co mám k dispozici, jsem s kondenzátorem paralelně k tlačítku nepochodil.
Impuls o dostatečné délce jsem docílil sestavou 1/2 obvodu 4013.

Po zapnutí napájení tohoto monostabilního obvodu (sepnutí ovládacího vypínače) nejprve dvojicí C1R1 1uF/100k do vstupu R (PIN 4) nastane na výstupu negované Q (PIN 2) logická 1.
Zároveň nechám přes R2 47k nabíjet C2 100uF na vstupu CLK (PIN 3). Po překlopení se sepne výstup Q (PIN 1) do úrovně logická 1 a negované Q se vypne.
Vstup S (PIN 6) je spojen s GND.
PIN 7 je spojen s GND.
Vstup D (PIN 5) je spojen s +12V.
PIN 14 je spojen s +12V.
Druhá půlka 4013 má PINY 8, 9, 10 a 11 napojené na GND.

Z výstupu negované Q (PIN 2) je možné spínat přes tranzistor třeba relé (a přes kontakty pak tlačítko v dálkáči) nebo k oddělení využít třeba optotranzistor.

Po zapnutí vypínače obvod vykoná jeden impuls a při případném zapomenutí přepnutí další impuls neudělá.

Uživatelský avatar
MJ
Příspěvky: 19
Registrován: 22 dub 2016, 02:00

#11 Příspěvek od MJ »

Díky za ochotu i testy :-). Mezitím jsem narazil na tento web, je tam zapojení s NE555 i s výpočtem délky impulsu na výstupu. Jen jsem se ještě nedostal k tomu to složit...

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“