Barevná hudba s GC521

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

Barevná hudba s GC521

#1 Příspěvek od radar_1967 »

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Doma jsem vyhrabal starou knížku Od krystalky po modely s tranzistory a podle ní bych chtěl postavit barevnou hudbu viz. obr. Moje představa je, že místo 6V žaroviček, které jsou ve schématu, bych použil 12V LED pásky, ale nevím jaké použít tranzistory, protože GC521 jsou už hodně velká historie a KC507 už taky dávno v zásobách nemám. Předem díky moc!
Přílohy
IMG.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#2 Příspěvek od Kremik »

Toto je jedno z nejhorších zapojení barevné hudby jaké jsem viděl. T1 bez předpětí nebude fungovat a jeho kolektor je natvrdo proti zemi zatlučen C1+C4 a C2+C5.
Navíc takto koncipovaná zapojení blikají spíš otravně než hezky.
Toto konkrétně bude fungovat tak, že všechny žárovky budou blikat stejně, rozdíl bude jen v tom, že Ž1 bude mít jas nejvyšši, Ž2 střední a Ž3 slabý. A to jen pokud T1 přiotevřeš proudem do báze.

Uživatelský avatar
workhard
Příspěvky: 4873
Registrován: 07 črc 2006, 02:00
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od workhard »

Taky jsem to zkoušel, pak jsem udělal systém mikrofon-tvarovač-posuvný registr s osmi žárovkama a to bylo mnohem lepší.
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#4 Příspěvek od ZVUK2000 »

Ty 100ohmové mají podle mne docela malou hodnotu.

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#5 Příspěvek od jardafiala »

Ano, bude to hnusný, ale nikdo neodpověděl, jak nahradit tranzistory. Takže třeba od HADEXu ksy62b, nebo 2N222 za pár korun. Nebo jakýkoli jinýmalý levný NPN tranzistor. Kdyby se někdo podivoval proč HADEX - levná doprava.

Uživatelský avatar
ZVUK2000
Příspěvky: 3855
Registrován: 22 dub 2012, 02:00
Bydliště: Karvinsko

#6 Příspěvek od ZVUK2000 »

Píšeš že chceš použít LED pásky. Nenapsal jak dlouhé a kolik mA bere jeden článek toho pásku. Pak můžeme navrhnout náhradu tranzistorů.

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#7 Příspěvek od sinclair »

KC507 až KC509 lze přece stále koupit.
GC521 je jednoampérový NPN bambus. Z toho Hadexu třeba KCY38. Taky do 1A, s vějířkem.
Proč ho doprdele nenecháte, ať si to vyzkouší sám, jestli a jak to funguje?
Naposledy upravil(a) sinclair dne 20 bře 2021, 09:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#8 Příspěvek od mi-ro »

No a taky napájení už nepůjde z 9V baterie. Ale bezpečných 12V adaptérů je všude hafo. Ano, v podstatě půjde použít jakýkoliv Ge i Si NPN tranzistor. Jen je potřeba vyhledat jeho datasheet, napětí asi nebude problém. Neznám trandy který by neuměly 12V ale podstatný bude proud. Ten musí umět větší než bude proud LED páskama. Beta-zesílení snad taky nebude problém.
..to bude jen ňákej odpůrek

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#9 Příspěvek od termit256 »

Kup si klidne i ten original http://www.avelektronik.cz/gc521
Na faktu, ze to bude fungovat blbe nebo vubec nic nezmenis at uz pouzijes jakykoliv tranzistor, takze je vlastne jedno co tam das.

Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

#10 Příspěvek od radar_1967 »

Díky za všechny odpovědi. Že už to nepůjde na 9V baterii je mi jasný a ani jsem napájení z 9V baterie neměl v plánu :wink: . Pásky mám tyhle: https://www.aliexpress.com/item/4000909 ... web201603_. Pokud je ale uvedené zapojení tester pro epileptiky :lol: , nemá cenu se tím zabývat a jít dál. Barevku s mikrofnem jak uvádí workhard jsem kdysi měl, ale tam mi nevyhovovalo, že to bralo i zvuky z okolí. Nemáte tedy někdo lepší a vyzkoušené zapojení bez mikrofonu a na LED pásky? Předem díky!

Uživatelský avatar
monterjirka
Příspěvky: 2761
Registrován: 14 čer 2003, 02:00
Bydliště: Blížejov

#11 Příspěvek od monterjirka »

Kremik píše:... T1 bez předpětí nebude fungovat... A to jen pokud T1 přiotevřeš proudem do báze.
Není to ojedinělý případ, kdy někomu něco nějak fungovalo s ne úplně kvalitním elektrolitickým kondenzátorem a Ge tranzistorem, on to to překreslil, dal tam moderní součástky a aniž by to zkusil, předhodil to mladým zájemcům, a ti si na to udělali krok k tomu, aby s tím sekli a věnovali se jiné zábavě!
Škoda!

A za "nejhorší" barevnou bych spíše by bral jednu konstrukci z AR

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od ZdenekHQ »

sinclair píše:Proč ho doprdele nenecháte, ať si to vyzkouší sám, jestli a jak to funguje?
No protože třeba já zkoušel podle té knížky postavit kde co, a můj otec mně neřekl, ať tu knížku zahodím, že je to brak. Raději mě pomlouval, že tolik zničených polovodičů v životě neviděl. Dokážeš si představit, jak se pak takový dítě cítí?

Takže rada zní - nestav to. Je to pitomost.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radar_1967
Příspěvky: 11
Registrován: 28 srp 2014, 02:00

#13 Příspěvek od radar_1967 »

OK, stavět nebudu. Našel jsem následující schémata. Schéma 1 je z nějakýho ruskýho webu a jsou tam tranzistory KT508 - jaký by byl vhodný ekvivalent? Schéma č.2 je možná méně problematické. :arrow:
Přílohy
hudba 2.png
hudba.jpg

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#14 Příspěvek od Kremik »

sinclair píše:Proč ho doprdele nenecháte, ať si to vyzkouší sám, jestli a jak to funguje?
Protože publikovat takové zapojení je přinejmenším nezodpovědnost. A nebo ze stejného důvodu, proč Ty se snažíš, ať si někdo nedojebe zesilovač. Třeba.

Jinak jo, ty další zapojení jsou už lepší. Ovšem celý tento princip barevky, rozsvěcovat žárovky jen prostým rozložením hudebního spektra je takový nanicovatý. Člověk vnímá hudbu jinak. Kdysi jsem si postavil barevku na tomto principu dle svého návrhu, s komparátory a OZ, dalo se tam ledacos nastavit, ale prostě to pořád nebylo ono. Napadaly mě další a další úpravy a vylepšení, až jsem se nakonec rozhodl, že takový orloj kvůli třem žárovkám stavět nebudu. Destička s OZ mi tu pořád někde leží.

Bicí by měly rozsvěcovat jednu žárovku, bez slabšího bliknutí středů, dlouhý hluboký tón jinou žárovku, a tak různě postupně až do výšek. Pak by to bylo hezké.
Ty jednoduché jsou k ničemu. Oko není ucho. To už je mnohem hezčí chodící membrána při infrazvucích :D

Uživatelský avatar
xsc
Příspěvky: 6666
Registrován: 25 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od xsc »

To schéma 1 je v podstatě ekvivalent toho s tím germaniem. To nestav. Ono i to sice dokáže trochu fungovat, ale je potřeba na vstup přivést signál s větším rozkmitem.
Schéma 2 má aspoň vyřešené základní nastavení pracovního bodu, takže se bude chovat rozumněji.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“