Oprava HF-5.1 5000, výměna starých součástek

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

Oprava HF-5.1 5000, výměna starých součástek

#1 Příspěvek od Darthy »

Ve středu mi přestaly (opět) fungovat repráky Genius SW-HF 5.1 5000, při vypínání trošku zavrčely a vyšel dým (ve stand-by režimu)... Po rozdělání jsem zjistil, že zesilovač pro subwoofer TDA7294 zahořel. Při delší "inspekci" je na desce vidět, že dost rezistorů nepřiměřeně topilo, deska pod nimi je opálená do černa. Nemůžu říct, jestli to způsobilo středeční zahoření, že by se zvětšil proud...v každém případě chci většinu součástek vyměnit. Ty začernalé rezistory za výkonnější a i další součástky pokud možno - což mě přivádí k otázce, co vše se vyplatí vyměnit? Jsou tam staré foliové kondenzátory (zelené), keramické (matné čočky), elektrolyty, diody (usměrňovací, zenerky...) a pak miniaturní 0,25W nejspíš uhlíkové rezistory.

Tak se ptám, jestli se vyplatí ty foliové například měnit za plastové foliové, keramiky za novější? Rezistory za metalické... Co elektrolyty (nejsou vypouklé), diody? Předpokládám, že tranzistory netřeba měnit.

Nepočítám že výměnou se změní cokoliv na kvalitě zvuku, ale jde mi spíš o spolehlivost.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#2 Příspěvek od ok1hga »

nejdříve to musíš proměřit a zjistit co se vlastně stalo . . .
. . . jen výměnou čehokoliv nic neopravíš.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#3 Příspěvek od Darthy »

To je samozřejmost, na hledání příčiny závady zrovna dělám. Chci ale objednat součástky najednou, jak ty zničené (TDA), tak ty na případnou výměnu. Proto chci vědět co se vyplatí eventuálně vyměnit a tedy i objednat.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#4 Příspěvek od p32 »

Příčinou závad u tohoto bývají nejvíc špatné elyty a spoje na plošňáku.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Řekl bych, že tady byl příčinou závady Genius. PS prověř taky samotný basový reprák. Po takovém "zahoření" mohl při destrukci TDA projít poruchový proud samotnou kmitačkou.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#6 Příspěvek od DELONG »

Mal som niečo podobné. Ako príčina vyhorenia bol skrat s toho ogrcaného lepidla ktoré bolo pobľuté po elytoch a rezistoroch .
To lepidlo je schopné aj zapáliť plameňom :bordel: . Asi to poznáte :D .
Možno je to aj tento prípad.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#7 Příspěvek od Darthy »

Lepidlo loupu pryč, elektrolyty vyměním asi všechny i když zdroje jednotlivých desek jedou v pořádku. Nevím jen jak změřím - zjistím, zda funguje předzesilovač toho subwooferu jak má? Že by osciloskopem, porovnám vstupní a výstupní signál?

Problém byl dlouhodobě ve stand-by, při zapínání se vždy několikrát hned vypínal, pomáhalo po zapnutí síťového vypínače počkat tak 10 sekund a pak se to zaplo v pořádku. A při vypnutí, pokud nebyl ve stand-by a vypnul se síťový vypínač zezadu bedny, tak subwoofer dostal kopanec, byla tam nějaká špička. Takže bych řekl, že to bude problém v kondenzátorech, jak většinou bývá...

No a ty foliové má cenu teda měnit?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Nie, foliove kondenzatory nechaj tak.
Podozrive odpory premeraj, ci maju spravnu hodnotu.

Kremik
Příspěvky: 3467
Registrován: 30 bře 2012, 02:00
Bydliště: Havířov

#9 Příspěvek od Kremik »

Darthy píše:Problém byl dlouhodobě ve...
Tady se vyplatí jednat dřív, než čekat až se něco stane. Výměna součástek které závadu nezpůsobily a nebyly jejími následky poškozeny je zcela zbytečná. To pak můžeš vyměnit i plošňák, reproduktor, napájecí šňůru, zásuvku ve stěně a preventivně i dodavatele elektřiny. Pokud se teda nechceš rovnou přestěhovat :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#10 Příspěvek od rnbw »

Ano, problem pravdepodobne sposobili elyty.

Uživatelský avatar
Behemot
Pod dozorem moderátorů
Pod dozorem moderátorů
Příspěvky: 1598
Registrován: 01 lis 2013, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Behemot »

Esli to sou ty dřevený geniusky, ty prej bejvala naprosto chronický - nebo to byly starší modely? Akorát se nikdy přesně nepamatuju co (všechno) obvykle odcházelo, ale mám dojem, že opampy bývaly mrtvý pravidelně.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#12 Příspěvek od Kvicala_r »

Nevím u které řady (sám sem je nikdy neměl) se švihly ty keramiky přes diody v můstku. Tohle mi utkvělo v paměti, snad dvoje už sem opravoval. Ale vždy umřelo něco jiného. Sám sem nakonec přehodnotil a (zatím) je nekoupil

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, u nějakých Geniusek odcházely síťové trafa na přerušený primár.

Uživatelský avatar
Darthy
Příspěvky: 187
Registrován: 15 led 2008, 01:00
Bydliště: Olomouc

#14 Příspěvek od Darthy »

Vyměnil jsem TDA, a všechny elektrolyty za Nichicony...ten rezistor jsem tam dal myslím 1k, nebo 3k3 už nevím přesně a repráky zase šlapou.

Jen se mi v reprákách objevil brum, trošku silnější než byl předtím, nevím jestli to je špatnou kabeláží, jestli mi někde neleží vstupní kabely příliš blízko nějakému zdroji rušení...či za to může výměna kondíků?

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“