Metex M-3890D - chybné měření odporů

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

Metex M-3890D - chybné měření odporů

#1 Příspěvek od xtyo »

Zdravím,
mám multimetr Metex M-3890D. Multimetr začal špatně měřit odpory (Napětí a proud do 400mA měří v pořádku). Do hodnoty 2 KOhm měří odpor v pořádku, ovšem cokoli nad 2 KOhmy již měří špatně. Příklad měření 1Kohm odporu:
Automatický rozsah změří 1,048KOhm
manuálně přepnu na další rozsah a tam už měří 2,54KOhm
na dalším rozsahu 5,3KOhm
a na posledním již 0,000MOhm.
Žádné schéma jsem na netu nenašel, jen k podobnému modelu M-3850. Odpory pro přepínání automatických rozsahů jsem dle podobného modelu M-3850 našel, proměřil a hodnoty jsou v pořádku. Nevím kde dále hledat chybu. Máte někdo k tomu přístroji schéma podle které by šlo závadu lépe odhalit nebo radu kde by byl problém?

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, vsadil bych se, že máš zoxidovaný otočný přepínač.

Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

#3 Příspěvek od xtyo »

Zaaxidovaným přepínačem to není. To bylo první na co jsem se také díval. Byl krásně čistý, ale pro jistotu jsem jej vyčistil lihem a problém stejný.

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#4 Příspěvek od Cowley »

Nejsou na vstupu 2 ochranné tranzistory?
Nepustil si do rozsahu "měření rezistorů" nějaké cizí napětí?

Uživatelský avatar
mirku
Příspěvky: 198
Registrován: 15 čer 2006, 02:00

#5 Příspěvek od mirku »

... vyměň baterii ...

Uživatelský avatar
hajeklubos
Příspěvky: 447
Registrován: 01 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Praha 5

#6 Příspěvek od hajeklubos »

Přečti si zde na fóru mé patálie s MY68, kde také šlo o měření R, abys mohl vyloučit, že to není v přechoďáku a poleptaném tišťáku.
Luboš

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

U Metexu bych to nečekal, ale jinak je běžná příčina vybitá baterka. Je zvláštní, že když je hodně mrtvá, tak už i ten symbol zmizí.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

#8 Příspěvek od xtyo »

Tranzistorů je zde více a schéma nemám, tak netuším který to může být (pokud by to byl tranzistor, tak bych nenaměřil ani na jednom rozsahu správnou hodnotu nebo se mýlím?), náhled níže.
Obrázek
Novou baterii jsem zkoušel, i přes adaptér napájet a pořád stejný problém.

Zkusil jsem tedy vyčistit komplet lihem ale také to problém nevyřešilo

Teď jsem ještě zjistil, že pokud nechám stále měřit hodnotu odporu (vsazeno přímo do měřících zdířek abych eliminoval odpor šňůr), tak jeho hodnota na displeji postupně klesá až k jeho skutečné hodnotě. Takže při měření hodnoty odporu 1 KOhm to leze z 5,3KOhm až na 1 KOhmu cca 5 minut.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Někdy se to poškodí, když se omylem při měření odporů připojí nějaký větší napětí. Tohle vypadá, že je vadnej nějakej (proudovej) zdroj. Ale kdoví, jak to měří, to je jen tip.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#10 Příspěvek od PavelFF »

Když to doleze na správnou hodnotu, tak to vypadá na nějaký parazitní svod, přes který se pomalu nabíjí/vybíjí nějaký kondenzátor. Nebo má svod ten kondenzátor.

A/D převodník mívá přímo na vstupu ochranné dva tranzistory zapojené jako přepólované a kondenzátor kolem 100nF. Na tyto prvky přichází měřené napětí od přepínače rozsahů.
Je možné, že se vysokým napětím tyto ochrany poškodily, jak píše Cowley a částečně vedou už při malých napětích.

Zkus z desky vykoumat, kde má A/D převodník vstup a jestli na něm visí odpor asi M1 a dva tranzistory a kondenzátor asi 100n. A zkus tranzistor(y), vypájet, jestli to pomůže.

Mohly by to být třeba Q4 a jeho soused. Nebo spíš nějaké tranzistory fyzicky poblíž převodníku.

Je to jen teorie a děláš to na vlastní triko.

Uživatelský avatar
xtyo
Příspěvky: 141
Registrován: 06 led 2006, 01:00

#11 Příspěvek od xtyo »

Zkontroloval jsem u A/D převodníku odpor M1 - v pořádku, kondenzátor je také v pořádku. Dva ochranné tranzistory jsem našel, vypájel a měřením jsem je porovnal (se stejnými vypájenými tranzistory z jiného místa) a všechny měli totožné hodnoty. Pro kontrolu jsem tranzistory prohodil a nyní měření odporů pracuje v pořádku. Ovšem měření teploty (s vyměněnými tranzistory) vykazuje stejný problém jako původně při měření odporu, kde hodnota postupně klesá ke správné velikosti. Z toho tedy plyne, že tranzistory jsou špatné. Tranzistory mají označení AAX 3H. Dají se sehnat nějaké náhradní tranzistory?
Díky

Uživatelský avatar
Cowley
Příspěvky: 3087
Registrován: 04 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od Cowley »

Dal bych tam BC857
Jinak Google: SMD marking 3H :)

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“