Indukční ohřev

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Filda
Příspěvky: 703
Registrován: 20 dub 2006, 02:00

#16 Příspěvek od Filda »

stasek píše:Tak pánové, i když jsem se zařekl, že žádný pokusy dělat nebudu, tak jsem se neudržel a vězte, hliník ohřívat nelze, navíc na displeji vařiče vyskočí symbol EO, nechce se mi hledat návod a tak nevím, co to je. Zapnul jsem ho, nastavil 1800W a položil na něj hliníkový kastrol a stalo se to, co jsem popsal. Kastrol zůstal pěkně studený, jak byl před tím. Vždycky se najde nějaký chytrák, který začne zpochybňovat údaje výrobců a vyrukuje se svojí zaručenou teorií. Takže hliník nelze. :lol:
Ale jak vydíš na danykových stránkách, tak do hliníku se vířivé proudy indukují a ten se zahřívá (takže brukker s tím nemá pravdu) ...... třeba má vařič nějakou pojistku a hliníkový hrnek prostě nebere (nepustí "šťávu" do cívky).... (možná se mýlím prosazuji jen své názory .... nebíte mně :smash: )

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#17 Příspěvek od AmarokCZ »

Když se rozsvítí EO tak to znamená, že na vařiči není zádný materiál jako třeba ocel, a to že se ten hliník neohřeje je jen proto, že ty vařiče jsou dělaný na to aby se neusmažily naprázdno (nebo skoro naprázdno)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#18 Příspěvek od AmarokCZ »

Jinak netuší náhodou někdo jak to mají výrobci udělaný, že to neruší?? Vařič typu Danyk ruší jako kráva...

Uživatelský avatar
dmrak
Příspěvky: 1
Registrován: 02 pro 2007, 01:00

#19 Příspěvek od dmrak »

Ola,
hlinik se ohreje taky, duvod proc se nepouziva je jeho velka vodivost ktera pretezuje plotynku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#20 Příspěvek od Cust »

8O

Uživatelský avatar
Carel
Příspěvky: 572
Registrován: 16 lis 2006, 01:00
Bydliště: Šumava

#21 Příspěvek od Carel »

8O :roll:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#22 Příspěvek od Artaban001 »

indukční plotna si krátkýma impulsama "ověří" odezvu, pokud je nad ní feromagnetický materiál, zapne se na požadovaný výkon. Pozná to podobně, jako detektor kovů železo od mědi. Frekvence induktorů je asi nízká, proto to mají omezeno na "železo". Dobrá sranda je, když se sebere za chodu nádobí z plotýnky. Jinak je pod každou varnou zónou tepelný senzor, takže indukční tavba se asi konat nebude :-)

AmarokCZ
Příspěvky: 2838
Registrován: 20 pro 2006, 01:00
Bydliště: Poličské krystalinikum
Kontaktovat uživatele:

#23 Příspěvek od AmarokCZ »

Artaban001 píše:... pokud je nad ní feromagnetický materiál, zapne se na požadovaný výkon...
No hlavně, že hliník je feromagnetický materiál ... :roll:
Artaban001 píše:Dobrá sranda je, když se sebere za chodu nádobí z plotýnky.
No to je teda sranda ... plotýka se vypne :lol:

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#24 Příspěvek od Artaban001 »

jo, ale starej plechovej kastrolek zapiští. jinak se to vypne..

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

Moje zkušenosti s ETA 1110

#25 Příspěvek od doskok55 »

Zajímalo mě totéž co zakladatele tohoto vlákna před třemi roky, tak jsem koupil jednoplotýnkový vařič ETA 1110 na odzkoušení.
Takže tady jsou moje zkušenosti pro případné zájemce:

Výkon lze regulovat buď podle teploty 60-220°C po 20°C, nebo podle výkonu 200-2000W v krocích po 200W. Buď jedno nebo druhé kombinovat nelze. V obou případech se ale nereguluje výkon, ale dochází k periodickému přerušování plného výkonu (jako třeba u mikrovlnky) Časovač do 180min.v krocích po 5min.
Zkušenosti:
Vaření: K ohřevu dochází skutečně velmi rychle (jako várná konvice) a tedy i hospodárně. Vzhledem k nedostatečnému odstupňování teploty nebo výkonu je ale třeba volit hrnce většího oběmu a plnit jen do 1/2 - 2/3. Jinak polívka v jednom okamžíku utíká a pak několika násobek času vůbec nevaří. Dá se to omezit použítím silnostěnného nádobí s velkou tepelnou setrvačností.
Smažení: Na přípravu masa tzv. naprudko zapomeńte. Při nastavení na plný výkon je teplota dostatečná (mělo by být 220°C), ale po krátké době vypne tepelná ochrana a je třeba čekat dost dlouho než je možné vařič znovu zapnout. Takže steak na pánvi uděláte tak, že nejdřív jednu stranu pak si jdete zakouřit a poté druhou stranu.

Dále mě vadá dost vysoká hlučnost větráku. (těžko popsat ale výrazně hlučnější jak mikrovlnky).

Zhodnocení: Výborná věc pro rychlý ohřev (srovnatelné s plynem) a pro vaření např. polévek bez dozoru. Až budu kopovat nový sporák nebo várnou desku určitě budu alespoň jednu indukční plotýnku požadovat. Jen se zaměřím, aby to mělo jemnější odstupńování nast. teploty a skutečnou regulaci výkonu (ne jen přerušováním) a použitelnou současně v kombinaci s nastav. teploty. Ale ve všem to odporovou klasiku nenahradí musí to být kombinace.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#26 Příspěvek od Cust »

Tak to si troufám tvrdit, že jsi koupil špatné zařízení - s indukcí tyto problémy nemají nic společného.
Používám indukci na vaření už přes dva roky a můžu říct, že je to ve všech směrech lepší než ta "klasika".
Tedy abych byl přesnější. Moje deska umí asi třináct kroků nastavení výkonu a z toho jen prvních (nejnižších) 5 je řešeno pomocí časového spínání ohřívá/neohřívá.
Nicméně jsem si k nové varné desce koupil i nové hrnce, ale vařil jsem i v plecháči a naprostá pohoda. Komfort, který zažiješ jen u plynu (snad jen bez možnosti ohřát hliník a klasiku nerez).

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#27 Příspěvek od Killroy »

Cust píše: Používám indukci na vaření už přes dva roky a můžu říct, že je to ve všech směrech lepší než ta "klasika".
A jak hodnotíš mechanickou odolnost té desky - myslím proti poškrábání povrchu, nebo když mi vlastní blbostí ten hrnec na tu plotnu upadne (nebo spíš té co u mně bydlí..) a tak podobně.. :oops: Momentálně taktéž řeším výběr vhodné desky a sháním reference. Další otázka je, zda zvolit desku s tím nerezovým orámováním nebo bez.

Killroy

Uživatelský avatar
doskok55
Příspěvky: 182
Registrován: 07 dub 2007, 02:00
Bydliště: Brno

Moje zkušenosti s ETA 1110 a závěry

#28 Příspěvek od doskok55 »

Já jsem si ten vařič ETA koupil (asi 1000Kč) koupil jen proto abych si tu indukci sám vyzkoušel , před tím než budu vybírat drahou celou várnou desku nebo celý nový sporák.
Používáme ho asi 4 měsíce a na skle zatím žádný škrábanec. Dokonce i ten potisk je bez poškození (Nevým jak u jiných ale na té Etě je potisk nahoře na skle ale vypadá že kvalitně udělaný). Samotné sklo má tloušťku odhadem 3mm, ale záleží co je ještě pod ní. Zatím nám nic na ni nespadlo.

Moje závěry ze zkušeností:

Při výběru várné desky budu požadovat nejméně dvě indukční plotny s plynulou regulací výkonu a teploty. (Nebo alespoň ve stupních po 100W a 10°C) Oba způsoby regulace by měly jít vzájemně kombinovat (ne jak u tohoto vařiče buď teplota nebo výkon). Příkon alespoń jedné plotny by měl být kolem 2000W a tepelná pojistka by měla vypínat výš jak při 220°C jako u tohoto vařiče (restovat něco naprudko u něho nejde, po asi 1/2 min. na plný výkon na dlouhou dobu vyřadí vařič z provozu). A před koupí si to ještě nechám někde předvést abych vyhodnotil i třeba hlučnost větráku. Nechci celé hodiny doma poslouchat nepříjemný kravál. Unosný by pro mě byl max.hluk podobný značkové mikrovlnce.

Dodatek: Nedostatky uvedené v mém předchozím příspěvku se částečně podařilo vykompenzovat pořízením kvalitního silnostěnného titanového nádobí s velkou tepelnou setrvačností. Já jsem zvolil nádobí ETA. Je hodně drahé (pánev kolem 2000Kč) ale skutečně je kvalitní na rozdíl od jiných výrobku, které ETA v poslední době pod svou značkou uvádí na trh z čínské produkce.

Uživatelský avatar
hafca
Příspěvky: 4401
Registrován: 27 črc 2004, 02:00
Bydliště: 25km na západ od Prahy
Kontaktovat uživatele:

#29 Příspěvek od hafca »

Killroy píše:
Cust píše: Používám indukci na vaření už přes dva roky a můžu říct, že je to ve všech směrech lepší než ta "klasika".
A jak hodnotíš mechanickou odolnost té desky - myslím proti poškrábání povrchu, nebo když mi vlastní blbostí ten hrnec na tu plotnu upadne (nebo spíš té co u mně bydlí..) a tak podobně.. :oops: Momentálně taktéž řeším výběr vhodné desky a sháním reference. Další otázka je, zda zvolit desku s tím nerezovým orámováním nebo bez.
Killroy
Jsme na tom podobně. To nerezové orámování asi trochu ochrání hrany desky. Jenže zase když budeš mít o něco větší hrnec a už to bude vadit. Nedostaneš ho nejspíš úplně na prostředek. Údržba hladké desky bude podle mě jednodušší. Druhá a to podle mě dost zásadní věc je rozmístění plotýnek. Velká většina desek má největší plotnu vzadu. Když ta linka není atypická, pak dát dozadu velký hrnec je docela problém. Je opřený až o zadní stěnu linky. Na druhou stranu, zase se blbě může k malému hrnci přes velký. A zase obráceně, malý je dál od zadní stěny linky a míň na ní hřeje a prská.
Zeptej se té paní, co ti hlídá nábytek, jak je na tom s velikostí hrnců a rozmístěním ploten. :wink: Uvidíš, co ti řekne.
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#30 Příspěvek od Cust »

S rozmístněním hrnců problém nemám, jen když používám velkou pánev, tak to trošku přesahuje do dalších pozic.
Orámování nemám, při koupi desky mi šlo taky o design a proto jsem odmítnul černou sklokeramiku a orámování. Nikdy se mi nestalo, že bych něčím narazil z boku do desky.
Co se týče poškrábání povrchu, tak je to mnohem lepší než u klasických desek. Jelikož se deska ohřívá pouze od kastrolu, kde je ve většině případů vaření jen 100 °C, takže se deska moc neohřeje a případné "utečení" polívky či něčeho podobného se nepřipálí. Vše jde setřít vlhkou hubkou a to i přímo při vaření aníž by jsi tím desku prudce ochladil. Tedy nepotřebuješ používat nějaké drsné způsoby čištění - tekutý písek/nedejbože drátěnka/nedejbože špachtle. No, hrnec z půl metru mi na desku zatím neupadnul.
EDIT: Chtěl jsem vlastně napsat: "po dvou letech bez škrábance".

Odpovědět

Zpět na „Poradna“