Asynchronní motor - jistič

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

Asynchronní motor - jistič

#1 Příspěvek od Rolan »

Ahoj, mohl by mi prosím někdo osvětlit nároky na jištění asynchronního motoru?
Potřebuji osadit soustruh třífázovým asynchronním motorem s frekvenčním měničem. Uvažuji o motoru 7,5kW.
Jaký proud poteče jističem před frekvenčním měničem při běhu naprázdno a jaký při plném výkonu?
Díky.

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#2 Příspěvek od Sandal »

To záleží, jestli bude ten motor zapojenej do hvězdy nebo trojúhelníku. Jestli natvrdo do trojúhelníku tak na plnej výkon kolem 15 A na každou fázi. Pokud FM nebude mít nastavenou rozběhovou rampu, tak 32A D jistič, když se nebude rozbíhat s velkou zátěží. To střílím od boku. Třeba někdo napíše přesnější hodnoty.
Taky by pomohlo napsat, o jaký soustruh se jedná. Někde motor běží furt a spínají se spojky a někde je motor na tvrdo s převodovkou.

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od petrfilipi »

Sežeň si foto štítku požadovaného motoru. Jeden 7,5kW/1450ot/min je třeba zde.
Otázkou je, proč chceš stroj osazovat FM. Chceš ho použít namísto převodovky? Protože jinak ho použiješ pouze na rozběh. Stejnou práci (pouze rozběh) by ale udělal i softstartér.
Zásadní rozdíl (samozřejmě mimo možnost regulace otáček po rozběhu) mezi nimi je ten, že SS nepotlačí proudovou špičku při rozběhu motoru, kdežto u FM tento max. proud nastavíš a s ním se bude motor rozbíhat.

PF

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#4 Příspěvek od palmalsport »

Na prvním místě je předpis výrobce toho FM. Ten určuje předřazené jištění. :)

Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

#5 Příspěvek od Rolan »

Díky za reakce.
Jde o soustruh SV18RD, který měl 14kW DC motor s tyristorovou regulací v samostatné bedně.
Regulace je mrtvá, tak bych chtěl nahradit motor za asynchronní s FM.
Motor nemá převodovku, jenom předlohu 1:1 /1:4.
Je to na doma, takže to možná skončí u motoru 5,5kW, 900-1400ot.
Soustruh bude zapojený do klasické pětikolíkové zásuvky s jištěním 3x16A.
Hlavní jistič na domě je 3x25A, takže si nemůžu moc vyskakovat :)

Jde mi o to, že moc nerozumím Nárokům asynchronního motoru na jistič.
Když je v plném záběru, tak proudový odběr chápu.
Náraz při rozběhu bych omezil rozběhovou rampou v FM.
Ale kolika Ampéry zatěžuje jistič, když soustruh pojede na prázdno s odběrem řekněme 0,2kW?

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#6 Příspěvek od Sandal »

Tak RDčko, jo? Známej ho má předělanej a má motor 5.5kW a údajně je spokojenej. Hele mě taky ta regulace umřela ale dal jsem ji pracně do kupy. Dalo to teda hodně přemejšlení a měření a pájení, než jsem se k něčemu dopracoval ale když se soustruh rozběhnul, tak jsem skákal radostí :lol: Nechtěl jsem se sr..át s měničem a přijít o velký krouťák, o otáčkoměr, zpětnou vazbu(tachodynamo=stabilní otáčky) atd, tak jsem měnič nakonec zavrhnul.
Klidně si to ale předělej, má to tak spousta lidí a nikdo si nestěžuje a všechny ty věci co jsem jmenoval, tak jdou samozřejmě dodělat. Mě se do toho nechtělo. Jinak ta původní regulace s tim motorem 14kW mi chodila na jistič 16A B :wink:

petrfilipi
Příspěvky: 2551
Registrován: 13 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od petrfilipi »

Co se týče proudu na 400V třífázové síti při příkonu 200W, tak se vypočítá ze vzorce P=U.I.odmocnina (3). Zanedbávám účinnost. Z toho plyne, že I=P/(U.odmocnina (3)), tj. I[A]=200/(400*1,73), tj. cca 0,3A. Při reálné účinnosti okolo 0,5A.
Čím budeš mít samozřejmě motor větší tím lépe, nebude tak procentuálně zatížen.
Ale pozor na to, že dlouhodobě nelze asynchronní motor provozovat na nízkých otáčkách z důvodu nedostatečného chlazení. Řešením je pak samostatné nezávislé chlazení motoru. Lépe tedy vychází použití motoru s co nejméně otáčkami. Ale zase pozor - s klesajícími otáčkami motoru (= s rostoucím počtem pólů) roste jeho objem. Mám u soustruhu SN400 motor 7,5kW/980ot/min a je to fakt kráva.
Info o proudu nebo výstupní frekvenci (=přibližně otáčkách) lze získat analogově asi z každého měniče. Jen si musíš vybrat, který údaj upřednostníš, protože nastavení se dělá v menu měniče.

PF

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#8 Příspěvek od palmalsport »

TO : rolan
Jak si přišel k tomu odběru naprázdno 0,2 kW? 8O

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#9 Příspěvek od SMITH »

Ako písal palmalsport istenie a pripojenie motora urèuje meniè . Treba sa pozrie￾ do manuálu od neho .
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Rolan
Příspěvky: 32
Registrován: 16 pro 2017, 01:00

#10 Příspěvek od Rolan »

Díky.
To Sandal:
Soustruh ještě nemám doma. Koupil jsem ho a teď ještě řeším dopravu.
Regulace umřela tak, že před patnácti roky při přepravě soustruhu spadla z náklaďáku a teď je to tak nějak nasypané v té krabici :)
Od té doby soustruh neběžel a stál pod hromadou věcí.
Kdyby byl původní DC motor funkční, tak bych nejradši nechal ten, ale moderní DC měniče jsou ukrutně drahé.

K mojí otázce.
Měl jsem vždycky za to, že motor odebírá ze sítě proud jenom podle aktuálního zatížení.
Potom jsem "objevil" pojem účiník, činný výkon a Jalový výkon, o kterém čtu že zatěžuje soustavu a vedení, tak mě napadlo jestli také zatěžuje vyšším proudem i předřazený jistič.
Nevím, jak to přesně popsat a někdo se mým výrazům asi i zasměje :)

Zeptám se laicky a hypoteticky, když poběží 7,5kW asynchronní motor volně bez zátěže, tak motor spotřebovává a přes jistič poteče jenom proud který je potřeba k pokrytí ztrát v motoru? Jalový proud se do toho vůbec nepočítá?
Takže když pominu rozběh, tak by stačilo jištění třeba 3x1A?
Tohle je jenom příklad, abych to pochopil.

To palmalsport:
To jsem jenom odhadoval mechanické ztráty v soustruhu, když se jenom volně točí.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#11 Příspěvek od BOBOBO »

Jistěže se do toho jalovák musí počítat . Mám zato , že si maxproud ohlídá měnič sám . No a když se prorazí , tak je jedno , čím se jistí . Při výkonnějším motoru se nemusíš bát přetížení při nízkých kmitočtech .

Uživatelský avatar
Sandal
Příspěvky: 2393
Registrován: 22 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Posázaví (JN79LT)

#12 Příspěvek od Sandal »

Zjednodušeně řečeno. Motor bude naprázdno odebírat určitý proud, který je daný impedancí vinutí, indukčností a dalších fyzikálních veličin. Při zatížení motoru začne docházet ke skluzu rotačního magnetického pole motoru, vůči rotoru a to má za následek větší odběr proudu ze sítě. To je značně zjednodušeno, jen pro pochopení.
Jalový proud který odebírají všechny indukční spotřebiče samozřejmě zatěžují tvůj jistič. Dobrá zpráva je ta, že elektroměry v domácnosti, jalový proud neměří(tedy doufám, že to ještě pořád tak je). Měří pouze činnou složku proudu. Pokud je třeba, dá se jalová složka vykompenzovat kondenzátorama.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#13 Příspěvek od SMITH »

Moderné striedavé menièe kompenzujú jalovinu , tak majú úèinník okolo 1 .
Tak napríklad meniè SIEMENS Micromaster MM440 5,5kW potrebuje istenie prívodu 20A , kábel 2,5mm2 , 7,5kW istenie 35A , kábel 4mm2 ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
palmalsport
Příspěvky: 545
Registrován: 21 pro 2012, 01:00
Bydliště: HK

#14 Příspěvek od palmalsport »

TO : SMITH
Tak zrovna tento typ FM, již není od SIEMENS žádná podpora, jeho životnost již skončila. :(

TO : Sandal
Tak zrovna ty 4 Q elektroměry, umí změřit vše, a ještě každou fázi zvlášť. :)

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#15 Příspěvek od SMITH »


Naposledy upravil(a) SMITH dne 14 dub 2021, 21:19, celkem upraveno 1 x.
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“