Řemínek do SG40

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

Řemínek do SG40

#1 Příspěvek od Hill »

Lidi, zkoušeli jste někdo nahradit řemínek v SG40 nějakým hotovým, běžně prodávaným? Kdysi jsem jeden kupoval ještě ve Smečkách, ale byl tvrdý a krátký, tak se to řešilo leteckou gumou.
Jenže i ten tvrdý krátký už... kde je mu konec, aby posloužil pro kvalifikovaný odhad potřebného průměru...
Jestli někdo víte, odtajněte to, prosím!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

To je ten "Junior HiFi" ?
U těch dlouhých řemínků - a nejen u nich - je často problém, že guma je mnohem tvrdší, než původní, taky jsem na to narazil. Z Polska se vozí několik typů těch dlouhých řemínků s různou tvrdostí, ale u těch měkkých často nastává velmi rychlý rozpad.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#3 Příspěvek od Hill »

No právě. Není to sice Junior, ale to asi není důležité.
Jenže mi psal kámoš zo zahraničia, že by potřeboval konkrétní délku - ke gramci to má 200 km a chce si řemínek přivézt s sebou.
A já mu ji nemám kde změřit. Tu naši klubovou SG40 jsem viděl naposledy ve čtyřiaosmdesátém a i těch 20 km, abych se zajel podívat, zda ještě existuje, je, vzhledem k sotva poloviční šanci, že nepojedu zbytečně, taky dost daleko.
Nakonec mu nezbude, než ta modelářská guma do letadýlek a lepidlo na duše, jako nezbývalo nám.

Uživatelský avatar
souba
Příspěvky: 706
Registrován: 21 led 2005, 01:00

Předmět:

#4 Příspěvek od souba »

Na náhradu řemínků používám bílé silikonové popřípadě i černé O kroužky,nebo ploché.
Nějakou zásobu mám .Chodí bez závad.
Naposled jsem použil v B43 .


Pokud nevyzkoušíš nedělej předčasné závěry!

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Jenže v magnetofonu se nepoužívá řemínek délky nejméně 546 mm (průměr v klidu 174 mm). Kratší do SG40 nemá fyzikálně smysl.
Ale nepamatuju si tam vzdálenost motoru, může být, že tam vyhoví řemínek až o 18mm delší (průměr řemínku v klidu tedy až 180 mm).

Řemínek nesmí být tak napnutý, aby vykláněl motor, proto se používala ta šedá měkká modelářská guma. Když ji pak podnik Elektronika nahradil černou, nechodilo to.
Leda nakoupit řemínků víc od každého průměru nad 175 mm po jednom a dohodnout se s prodávajícím, že by si pak ty nepotřebné vzal.

Uživatelský avatar
fitor
Příspěvky: 50
Registrován: 21 led 2013, 01:00

#6 Příspěvek od fitor »

Ahoj,
abych nezakládal nové téma, nemá někdo dokumentaci k SG40?
Koupil jsem ji a nezdá se mi zavěšení závažíčka antiscatingu.
Dík

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#7 Příspěvek od makak »

Ono všechno souvisí se vším. Aby gramofon nevrčel, musí být motorek uchycen dostatečně pružně. Z toho vyplývá potřeba měkkého řemínku, aby pružně uložený motorek nebyl šikmo. Původní konstrukce byla přímo vymyšlena na tu modelářskou gumu a fungovalo to skvěle. Navíc dneska by se to dalo slepit vteřiňákem. Náhrada jiným tvarem (v řezu), tedy kruhovým nebo čtvercovým s jiným rozměrem by znamenala změnu otáček, protože řemenička je navržená pro tu gumu. Běžně prodávané černé řemínky jsou naprosto nepoužitelné pro svou tvrdost. Takže otázka je jediná, kde sehnat stejně kvalitní modelářskou gumu správného rozměru ? Modeláři dávno lítají na elektřinu, ale třeba ještě z nostalgie něco existuje, kdo ví ?

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Dnes bych asi zkusil tuto gumku, má průřez 2x2 mm.
Nepamatuji to přesně, ale myslím, že do drážky v řemeničce se 3 mm gumka nevešla, kdo můžete, přeměřte šířku drážky. Pokud by to přece jen na 3 mm dalo, pak existuje ještě silnější šedá guma 3x3 mm.
Jinak nezbude, než nechat vytočit větší popř. menší řemeničku nebo vybavit motorek elektronickým řízením otáček.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#9 Příspěvek od makak »

To je skleróza jak sviňa ! Šel jsem do sklepa, abych změřil tu gumičku a ve stejném sáčku jsem našel i tu žlutou metráž z odkazu. :oops:
Je to 2x2 mm. Originál šedá z dávných časů ani není moc kvalitní, protože to není přesně čtverec. Asi 1,8 x 2,1 mm, takže když se řemínek přetočil, změnily se otáčky. Ta žlutá (nejspíš i žluťácká) metráž je kupodivu lepší, přibližně čtverec 2,05 mm. Šuplerou se to blbě měří, protože se zmáčkne. Ale asi tak nějak.

Uživatelský avatar
xy1
Příspěvky: 86
Registrován: 28 led 2018, 01:00
Bydliště: Jičín

#10 Příspěvek od xy1 »

Hill píše:No právě. Není to sice Junior, ale to asi není důležité.
Jenže mi psal kámoš zo zahraničia, že by potřeboval konkrétní délku - ke gramci to má 200 km a chce si řemínek přivézt s sebou.
A já mu ji nemám kde změřit.

Je to ono?

P. S. (pro fitor) : stavební návod na SG40 je ve 2. magazínu HaZ (1969), někde na Ulož to by měl být k sehnání.
Přílohy
M 2_06_cr.png

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#11 Příspěvek od sinclair »

Myslím, že link na HiFi Magazín 2, uložený na Uložto, byl i někde tady.
Zkus místní vyhledávání, nebo i na Uložto. Mně to vyhledávání tady teda moc nejde, ale třeba budeš mít lepší trefu.
Určitě nebude ten link v nějaké souvislosti se SG40, ale spíše ve spojitosti se zesilovačem Transiwatt 30G, jehož stavební návod je v HiFi Magazínu 2 také.
Kdyby Ti nešel najít, mám ho uložený. Někam bych ho na chvíli zavěsil.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#12 Příspěvek od makak »

Tak nakonec asi pragmatické řešení je koupit tu gumu 2x2, k tomu přibalit ostrý lámací nožík, kvalitnější vteřiňák a na místě to slepit metodou pokus-omyl.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“