Čistění přepínačů osciloskopu

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

Čistění přepínačů osciloskopu

#1 Příspěvek od Nakadah »

Pánové mám doma starý analogový škopek 2x10MHz. V poslední době jsem si všimnul, že mi nějak chrastí přepínače AC/GND/DC a voliče rozsahu napětí. A paprsek si pak dělá co chce. "Čistícím" přepínáním problémy tak nějak zmizí, ale je mi jasné že by kontakty potřebovaly vyčistit.

Jak to správně vyčistit? Můžu na to použít Kontox/Kontaktol .. atd.? Eventuelně jsou tyhle přípravky škodlivé pro potenciometry?

díky,

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ona je to docela věda.

Problém je v tom, jestli je to opravdu jen zaoxidovaný, nebo už je odřená až na nosný materiál ta tenká vrstva, co kontakt chránila před oxidací - a pak neuspěješ s ničím. Ono s těma malejma signálama je problém, relátko na 12V je úplně něco jinýho.

V prvém případě se používá čistící sprej a následně konzervační sprej (spreje řady KONTAKT), v druhém případě máš smůlu. Ten druhej případ znám třeba ze CB, kdy uživatel pořád do "klíče" něco lije a výsledek je na pár dnů. Pak jedině výměna.

Babská rada je stará diava, ale to už je přežitek.

https://www.soselectronic.cz/products/k ... 0ml-322630
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Nakadah »

Díky, rozeberu to a prověřím skutečný stav. Starou komunistickou diavu mám, ale...no uvidíme podle stavu. Když budu mít štěstí tak to půjde jen vyčistit, koupím sprej a bude. Když ne, možná je to znamení pro výměnu za nějaký digitál.

Uživatelský avatar
LojzaFernet
Příspěvky: 125
Registrován: 14 led 2017, 01:00
Bydliště: Brno jako Brno

#4 Příspěvek od LojzaFernet »

Docela dobrou zkušenost jsem udělal kdysi s WD-40, má vysokou elektrickou pevnost až 48kV/cm a když ji někam nastříkneš, rozpouštědlo rozpustí a odplaví nečistoty. Vzniklý film z maziva je velmi tenký, takže se mechanicky po několika přejezdech jezdce nebo dotyku spínačů proklepne a udělá tenkou vodivou cestičku. Funguje to perfektně i pro svařování, kdy se oblouk drží pěkně v lajně, ale i u jemné mechaniky. Taky zaschne a nevytváří mastný povrch, který láká prach, třeba jako silikonové přípravky.
Na starou elektroniku to používám dodnes, ale třeba na novější digitální mašinky bych to už nevzal. Tam nejdřív suchy vzduch, některý z Kontaktolů (je jich spousta, vyrábí to kde kdo pod nejrůznějšími názvy a s různou účinností :( ) a pak to něčím impregnoval, podle toho, co tam hrozí za znečištění.
Na okraj - WD-40 se časem sama odbourá, proto je aplikaci potřeba časem opakovat, což je někdy výhoda a někdy nevýhoda.

Uživatelský avatar
Kvicala_r
Příspěvky: 3221
Registrován: 19 led 2005, 01:00
Bydliště: Haná / N.J.

#5 Příspěvek od Kvicala_r »

Já už to tu někde psal, jak sem se vydrbal s NSX999 a mikrospínačema. Zprvu se zdálo WD jako dobrý nápad, ale jak po cca týdnu panel zrána ohřálo sluníčko, měl sem nepěkný budíček. Všech asi 40ks sem musel vyměnit. Možná sem jen nevydržel dostatečně dlouho, aby se odpařil a svody zmizely.
Takže já už bych WD nikam na kontakty nestříkl. Jasně mikrospínače (ty s tím černým tělem 5x5mm) se mohou chovat jinak.
Naopak čištění zlaceného PCB u Mextex 4000 ani IPA nezlepšila, Kontakt 60+61 opravil blbnoucí přepínač velmi dobře.

Uživatelský avatar
jirkati
Příspěvky: 1349
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

#6 Příspěvek od jirkati »

Už to tady někdo popisoval. Nastříknu trochu WD 40 do víčka od lima a párátkem nanesu do potřebného místa. Po odpaření testuju, jestli to bylo dost. Někdy je nutno u hodně znečištěných kontaktů opakovat. Nikdy na kontakty nestříkám ze spreje.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono je otázka, jestli se tam dostane. Dá se to nanést na savý papír/karton a protáhnout mezi kontaktama, pokud to samozřejmě lze.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Streknut Kontakt 60 a kontakty je nutne mechanicky ocistit. To znamena prepinac rozobrat. Inak sa problem velmi rychlo vrati. V niektorych pripadoch aj namazat.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#9 Příspěvek od SMITH »

Kontakt 61 je aj mazací ...
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Mno, na tuhle Kontakt chemii má víc lidí podobný názor, že raději ne..

http://jacmusic.com/Tube-testers/TEK-57 ... -index.htm
Curvetraceristé všech zemí spojte se!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na té plechovce KONTAKT 60 je nějaký hodně podivný datum expirace. Já jsem prošel všechny plechovky a buď je tam 09/2023, nebo 09/23.

Tady je 01/1. Kdoví, jak je to starý.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Nakadah
Příspěvky: 1312
Registrován: 06 říj 2013, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Nakadah »

Tak to asi vidím na rozebrání a mechanické vyčistění bez chemie. No pustím se do toho o víkendu nejspíše, nafotim stav a hodil bych sem fotky. Zatím všem děkuju za příspěvky a že mě hned někdo mentorsky nesjel jako tydýta co neví jak na to.

Uživatelský avatar
Michal22
Příspěvky: 7655
Registrován: 28 bře 2012, 02:00
Bydliště: Brno

#13 Příspěvek od Michal22 »

Já osobně se snažím všechno čistit jen IPA, bez kontoxů a pod.
Blbou zkušenost s Kontoxem jsme mel u předvoleb do starých Tesel (C416 apod.), kde pouhé prostříkání a projetí potenciometrů pomohlo tak na týden, ale potom to všechno fungovalo ještě hůř. Tak od té doby jen na sucho (ušošťour a IPA).
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“