Zesilovač SONY-TA-F200 - nesepne relé

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

Zesilovač SONY-TA-F200 - nesepne relé

#1 Příspěvek od wishmasterX »

Potřeboval bych poradit s tímto zesilovačem, sice uvnitř skoro nic není ,ale tenhle stoj mi teda dal už zabrat ...

Dle měření byl vadný IC v obvodu Protector, následně i koncový STK modul,
obojí vyměněno,
nicméně relé, připojující reproduktory stále nesepne ...
Měřil jsem napětí na Q700,701, Q800, 801 a vše odpovídá hodnotám ve schématu ...

Má někdo nějaký tip, jak pokračovat ?

Díky předem za případnou radu, pomoc ...

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Čili na výstupu zesilovačů, před relé je nulové (pár mV) napětí? A jaký že to byl ten IO v obvodu protect (or)?
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
wishmasterX
Příspěvky: 316
Registrován: 26 dub 2005, 02:00
Bydliště: Frýdek-Místek

#3 Příspěvek od wishmasterX »

mi-ro píše:Čili na výstupu zesilovačů, před relé je nulové (pár mV) napětí? A jaký že to byl ten IO v obvodu protect (or)?
Je tam uPC1237HA ...

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#4 Příspěvek od sinclair »

UPC1237HA se nevyrábí už ani jako druhovýroba od roku 2010, kdy to ofiko ohlásili. Všecko, co se dnes, o cca desetiletí později prodává, jsou mizerné padělky, většina nefunguje.
Nebyl bys první a nebudeš ani poslední, kdo si myslí, že lidem prostě nelze prodávat prázdná pouzdra s vývody.
Že se budou bránit, reklamovat a tak. Nebudou a rejže budou prodávat dál, levný věci za to nestojí..
Švábík byl jistě zajímavě levný, takže to bude na 90% jen atrapa. Prázdný SIP pouzdro s osmi vývody.
Slušně funkční kusy bez loga NEC naposled dodávali z AME, ale jestli ještě, to netuším.

Jestli jsi dočetl až sem, tak nějaký rady:

Máš na výstupech koncových stupňů ss ofset do max. 50mV? Ideálně skoro nulu?
Tohoto švába totiž nasere minus ofset na detekčním pinu 2 jen asi 120mV a už nesepne. Plusový ofset pinu 2 do 550mV, ale tohoto půl voltu už spolehlivě signalizuje nabořený koncák.
Odpoj přívody od obou reprovýstupů na pin 2. Bývá to z obou kanálů přes odpory od 47k do 120k. Za odporama proti zemi je nejčastěji společný elyt okolo 330uF-470uF.
Pokud švábu nechybí usměrněné napětí AC ON, směřující na pin 4, pokud nechybí napětí pro cívku relé i pro švába na pin 8, tak relé prostě musí sepnout, není-li samo přerušené.
Pin 6 spíná zem pro relé, takže v rozepnutém stavu relé, musí být na obou vývodech cívky relé hodnota plusové šíny.
Pin 5 švába pak musí mít spolehlivou zem. Funkci relé lze ostatně snadno vyzkoušet, zkratem pinů 5+6.
Dělej to samozřejmě bez zátěží /bez beden či odporů/.
Jestli něco nesedí, měř napětí na pinech UPC podle jeho kompletního DS, má mít 8 stran.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe ... PC1237.pdf
Skutečné hodnoty se mohou lišit podle skutečného napájecího napětí zesilovače.

Kdyby bylo kór zle, nějaké origoše ještě mám a k nim i diskrétní smd obvodové náhrady, které jsou jistě k dispozici i na netu.
Asi do r. 2007 používal NAD to UPCčko téměř výhradně.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“