...aneb, jak přijít k signálu tam, kde není (odděleno)

Zkušenosti a problémy s příjmem

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#16 Příspěvek od Hill »

Ale jo, proč ne? Jestli někde někdo má kliku na místo, kde to na tu anténu hraje, ať mu slouží. A, jestli tento model proti předchozím skutečně má lépe potlačený příjem mimo TV pásmo, pak takových míst mohlo přibýt.
Asi by byla zajímavá nějaká ta statistika, kolik diváků s jakou anténou dobře pořídilo, kolik jich potřebovalo rozsáhlejší pomoc se zprovozněním, a kolik jich takovou anténu už nepoužívá, i když ji třeba nešli na prodejnu vrátit.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#17 Příspěvek od Mira_A »

Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
Anténu jsem udělal z kusu odpadního měděného drátu o délce 1,2m. reflektorová stěna je z krabice od nápoje. Velikost antény je cca A4 a má dva čtverce o straně cca 15cm.
Konstruována jako celovlnná. Tj. přívody nejsou na středu, ale na koncích drátu.
Chytám odrazem 6km vzdálený Radhošť o výkonu pouhých 100W a ještě k tomu odrazem o panelák. Největší problém bylo odraz najít a zjistit, že s tím rozbočovačem jež byl součástí zesilovače si ani nešktrnu.

V podstatě chytám na složený prut o délce 120cm.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#18 Příspěvek od Hill »

Takto si dokážeme poradit my, ale mezi prodejci to pravidlem není. Hlavně, když zákazník koupí, dál už je to jeho starost. A naprostá většina těch, kdo si tu anténu koupí, o tom taky neví vůbec nic. Překvapivě mnohé slepé kuře zrno najde, a ta anténa mu službu splní.
Až na jeden případ, kdy si zákazník zkroutil v konektoru plášť koaxiálu s jádrem do zkratu, a po třetí výměně antény začal shánět někoho, kdo mu to rozchodí, byli tu v okolí za poslední půlrok naštěstí jen čtyři, kteří by takovou anténu sami nezprovoznili, ale trvali na tom, že sousedovi to na ni hraje. Ve všech případech, ačkoliv měli anténu i napájení zapojené správně, pomohla výměna napájecího zdroje za přepínatelný a nalezení napětí, při kterém z antény lezl akceptovatelný signál. Obvykle ale měla ta anténa v tom stavu zisk ne o mnoho vyšší, než pasivní devítiprvková Yagi nebo síto.
Při hledání kompromisu mezi představou majitele nemovitosti a vhodným umístěním antény už jsem také chtěl prohlásit Český ráj na pohled za očistec anténáře.
Ještě mě ještě čeká jedna taková anténa v Podkrkonoší, čekám na zrušení meziokresních kontrol. Anténa má přímý výhled na Krásné, prý v DVB-T fungovala, pak ji asi tři roky nepotřebovali, a teď nic, tak předpokládám jinou kulišárnu...

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#19 Příspěvek od kokun »

Mira_A píše:Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
...
8O
A já že jsem vždycky četl, že nejlepším zesilovačem je dobrá anténa - ty dáváš na prdel i takovému Českému . . .
A taky ten tvůj problém řešíš v nejednom vlákně :(
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#20 Příspěvek od Mira_A »

kokun píše:
Mira_A píše:Chytat se dá i na kus drátu. Tam kde je dobrý signál. A když né, tak silný zesilovač to vyřeší. Já např. ze zesilovače s rozbočovačem který bylo nutno vykuchat.
...
8O
A já že jsem vždycky četl, že nejlepším zesilovačem je dobrá anténa - ty dáváš na prdel i takovému Českému . . .
A taky ten tvůj problém řešíš v nejednom vlákně :(
To nepopírám, ale vzhledem k tomu, že chytám signál odrazem z převaděče o velmi malém výkonu a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi jsem to nakonec řešil zesilovačem. Mít lepší podmínky, tak bych zesilovač nedával.

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#21 Příspěvek od ok1hga »

Mira_A píše:a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi
. . . teda, takovou zázračnou anténu bych taky chtěl . . .

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#22 Příspěvek od Mira_A »

ok1hga píše:
Mira_A píše:a potřeboval bych na to anténu o zisku 40dbi
. . . teda, takovou zázračnou anténu bych taky chtěl . . .
Šlo by to řešit soustavou více antén.
Např. zde https://i.iinfo.cz/urs/anteny2-115979319442533.jpg
Ale kdo by si to umístil na balkón nebo před okna bytu. :lol:

Já tam mám zatím anténu podle 4. s plnou odraznou plochou za anténou.
Stranu jsem udělal 16 cm a vzdálenost od odrazné plochy mám asi 6 cm.
https://www.digitalnitelevize.cz/images ... u-7178.png

Po snížení napětí na zesilovači na 6,8V je výsledek super.
síla signálu 86 až 91% většinou 90%
kvalita signálu 96 až 100% , pokud začalo sněžit na jehličnatý strom na který anténa míří šlo to na 100% jinak strom panelák 96% :lol:
dal bych tu fotky, ale nechce se mi je zmenšovat na 300kb.

Hlavní je výsledek.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#23 Příspěvek od FERYACT »

Mám vykrývačku asi půl kilometru. Potřeboval bych typ na antenu na parapet.
Když jsem dal na okno náznak anten dalo to 29 stanic. Nemám vůbec znalosti kolik by měly být rozměry. Knihy o antenách jsou ve sběru. Díky za typ.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#24 Příspěvek od Hill »

Každopádně, když ti to jede na pletací jehlici za oknem, tak na anténu BU117 od Alcadu před oknem to pojede samo. Bez zesilovače.
Když to může na 70 km hrát na anténu Iskra P2845 pod střechou, tak by mohla vyhovět i ta.

U vás spustili nějakou vykrývačku? Že v žádné databázi není.
Ale třeba ji tam jen ještě nevložili.
Nebo si jen myslíš, že vykrývač je v provozu, ale chytáš něco jiného, tak na směr k němu radši nespoléhej. Najdi směr, přivrtej podle toho nasvislo krátkou trubkovou konzoli pro lezení z vany, na ni ta anténa jde pěkně připevnit, a pak už jen dostat kabel dovnitř.
Lukáš Polák na ČS DX klubu píše:Cesty elektromagnetických vln jsou nevyzpytatelné...

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#25 Příspěvek od FERYACT »

Hille. Mluvím o městské vysílačce. Možná že nespadá do kategorie vykrývaček.A není všude zaregistrovaná. Zkus mi tipnout, prosím tě, hlavní rozměry a průměr vodiče anteny. Když to budu dělat, tak ať je to nejlepší co se dá.Už mám vyzkoušeno že svod bez problémů projde oknem. Díky.FERY.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#26 Příspěvek od FERYACT »

Hille.Původně měl Krnov signál z rozhledny na kopci nad Cvilínem. Pak začala rozhledna padat,vyžadovala velkou opravu. A tak se postavila antena na hraničním kopci s Polskem.
A přesto jsem si myslel, že se něco dozvím.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#27 Příspěvek od Hill »

Nespěchej na mě, o Cvilínu vím, však jsme se tam něco nablbli s anténami, aby šly Katowice i Cvilín. Ale to byly ty analogové osmdesátky, a už tehdy jsme vzpomínali na "ty krásné roky, kdy všechno stálo za howning"...
Ale teď není Bezručák za Cvilínem v seznamu ani dokrývačů.
Každopádně nemám doma už žádnou ze samo domo antén, abych je vyfotil, tak jsem překresloval aspoň jednu z nich. A ještě jsem použil jako základ cizí výkres. Ta má smyčky spojené paralelně a žádný symetrizační člen nepotřebuje, většinou není ani třeba zabývat se rozdílem impedance dipólu a koaxiálu.
Ty další měly smyčku zářiče z šestnáctky hliníku vcelku až dozadu do krabice se symetrizačním členem, tedy smyčky v sérii, a reflektor z košíku pod kočárek, chytili jsme je tu v doprodeji po asi 47 korunách. Výkonově byly srovnatelné, drobnou změnou vzdálenosti zářiče od reflektoru se dalo najít maximum citlivosti pro na konkrétní kanál, ale to šlo jen o desetinky dB, a teploměr na settopboxu ten rozdíl ani neukázal.
Doporučil jsem ti hotové antény, které mám vyzkoušené jako pro většinu míst zcela vyhovující a už bych váhal, jestli koupit nebo vyrábět.
Přílohy
DQA_580M.gif
Kresleno v poloze pro vertikálně polarizovaný signál.
(24.71 KiB) Staženo 65 x
Naposledy upravil(a) Hill dne 24 dub 2021, 20:26, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
kokun
Příspěvky: 8693
Registrován: 21 čer 2008, 02:00
Bydliště: Valachy

#28 Příspěvek od kokun »

FERYACT píše:Mám vykrývačku asi půl kilometru. Potřeboval bych typ na antenu na parapet.
Když jsem dal na okno náznak anten dalo to 29 stanic. Nemám vůbec znalosti kolik by měly být rozměry. Knihy o antenách jsou ve sběru. Díky za typ.
Dnešní doba už nenahrává výrobě antény samo-domo, když je jich na trhu dostatek.
Vystačit bys mohl třeba i s LP mini:

Obrázek
Anténa Vaten - LP mini
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali

Uživatelský avatar
jopo166
Příspěvky: 1238
Registrován: 30 lis 2008, 01:00
Bydliště: Michalovce

#29 Příspěvek od jopo166 »

Skus tu antenu ktoru ti radi kokun mohla by stačiť aj ja mam podobnu.

Uživatelský avatar
Mira_A
Příspěvky: 1005
Registrován: 06 dub 2013, 02:00
Bydliště: RpR

#30 Příspěvek od Mira_A »

Hill právě tuhle anténu mám (biquad), ale v trochu jiné modifikaci

https://sites.google.com/site/dtamater/04-antena.jpg
Mám ji podle výše uvedeného odkazu. Udajně má větší zisk až 12dBi.

Místo těch tyček bych tam hodil za anténu plechy z narovnaných plechovek od píva. Bere dobře odrazy.
Nebo hustší síto jako tady https://imgur.com/gallery/qv7Cuja
A pozor na to na zmíněném obrázku je vertikální polarizace
u horizontalu je ji třeba dát jakoby na výšku.

Horizontal je tedy třeba zde https://jeroen.steeman.org/Images/dual- ... ntenna.png


Pro výrobu samodomo se pak hodí ještě tenhle typ antény co se vejde za okno:
http://cosinekitty.com/hdtv/hdtv_antenna_small.jpg

Nebo v případě dobrého signálu jednodušší verze
https://img.17qq.com/images/kmlkgnpcndv.jpeg

Na internetu je spoustu modifikací těchto antén.
např. tady
https://cdn.itsoverflowing.com/spai/w_7 ... ntenna.jpg
Naposledy upravil(a) Mira_A dne 24 dub 2021, 20:28, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších“