Jaký 24V DV/DC měnič a filtraci ?

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Firuz
Příspěvky: 17
Registrován: 17 dub 2021, 02:00

#31 Příspěvek od Firuz »

Led pásek už mám, 6000K a 4000K variantu.
https://ledme.cz/led-pasky-24v/1134-led ... -studen_bl

Větráčku u zdroje jsem si všiml, ale podobných zdrojů, které umí dát na výstupu 30V při výkonu 300W je hodně hodně málo. A případně nejsou třeba skladem. Není na výběr.
Uvidím, jak se ventilátor chová, při jaké zátěži spíná, a pokud bude víc slyšet, tak bych ho vyměnil, a vyřezal nejspíš z té velké horní plochy větší díru a přisadil zvenku tichý 80mm s mřížkou.

Uživatelský avatar
vav
Příspěvky: 107
Registrován: 14 kvě 2006, 02:00
Bydliště: SK/MA/

#32 Příspěvek od vav »

Tento by Ti nestačil? Je u vás na cz sklade. https://www.banggood.com/TOPSHAK-K3010D ... rrency=CZK

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#33 Příspěvek od termit256 »

Firuz píše:Led pásek už mám, 6000K a 4000K variantu.
https://ledme.cz/led-pasky-24v/1134-led ... -studen_bl
No tvl, tak tomu cri98 se mi prilis verit nechce. Vypada to na klasickeho preprodejce cinskeho zbozi, neuvadi tam typ ledek, vyrobce apod. Jen klasicky velikost pouzdra.
Kdyz mouser ktery ma ze sve nabidky cca 27.000 typu bilych ledek s cri98 jen techto 15 typu, byl bych opravdu obezretny. https://cz.mouser.com/Optoelectronics/L ... ?P=1yo1i7l

Pokud jsi u zdroje smireny s vetrakem, vem klidne jakykoliv z ebay za tretinu ceny, bude fungovat stejne. Muzes se mrknout i na bazary, ja kupoval nekolikrat zdroje od tohoto typka https://elektro.hyperinzerce.cz/ostatni ... a-liberec/
To jsou opravdove prumyslove zdroje. Jen ten vetrak je dost hlucny, ale pokud bys to nejak poladil a neprovozoval ho na plny vykon, mozna by to slo. I kdyz zdroj za 15k bude mit nejspis hlidani poklesu otacek vetraku, takze bys mu musel poslat nejakou frekvenci aby nehlasil chybu.

Nebo zbyva klasike trafo, tech je na bazarech plno za par kacek. Jedou bez vetraku, nerusi, jen ta hmotnost...

Uživatelský avatar
Firuz
Příspěvky: 17
Registrován: 17 dub 2021, 02:00

#34 Příspěvek od Firuz »

U ledek to tak trochu beru. Oni vlastně (asi?) všichni prodejci přeprodávají čínské pásky.

Zdroj jsem zvažoval. Docela hezky vypadá právě ten čínský K3010D, který udává 0-30V/0-10A. A za tu cenu ve slevě je super. Díval jsem se na nějáké recenze. Na takové levné nenáročné domácí zkoušení vypadá dobře.
Došel jsem k tomu, že když budu někdy zatěžovat světly na 100% výkonu, tak pojedu několik hodin v kuse, kdy zdroj musí dát hodně zjednodušeně cca 220W výkonu (když připočtu účinost DC DC měniče 90%). A budu zdroji dávat dost výrazně zabrat.
Když jsem si to srovnával s tím MeanWellem, tak 24V varianta má možnost nastavení výstupu od 21.6V do 28.8V. Těch téměř 5V navíc vůči 24V by už mohlo být dobré pro funkci Step Down DC DC měniče. A tento zdroj udává výkon 24V / 14A / 336W. A z mého pohledu je u něho o kousek větší jistota, že vše zvládne v pořádku podle udávaných parametrů dle výrobce.
U čínského K3010D je to trochu větší loterie.

Dnes mi dorazily zmiňované 300W DC DC měniče, tak otestuju, jak si poradí s mou maximální 120W zátěží (na jeden měnič) při vstupním napětí třeba těch 28V.
(Tento krátký test udělám na laboratorním zdroji v práci, kde takový silnější zdroj mám)

Uživatelský avatar
Firuz
Příspěvky: 17
Registrován: 17 dub 2021, 02:00

#35 Příspěvek od Firuz »

Udělal jsem malý test DC DC měniče:
( https://www.hadex.cz/m411a-napajeci-mod ... 5-35v-20a/ )

- pro 24V na výstupu je potřeba alespoň 27V na vstupu (úbytek na měniči je 3V)
- Zatížil jsem výstup proudem 4,5A. Pro mě bylo trochu překvapivé, že při nastavení max. napětí bylo výstupní zvlnění nejmenší, cca 40-50mV Pk-Pk i v zátěži. Při menším výstupním napětí pak zvlnění šlo výš, asi na 80-100mV. Vypadalo to, že velikost zatížení v tom až nehraje ani roli.
- Větší rušení bylo ale na vstupních svorkách (sonda osciloskopu s krátkými vývody přimo na vstupní svorky měniče), kde to v zátěži šlo ve špičkách až na 1,5V Pk-Pk v zátěži.
Snímek VSTUPU i VÝSTUPU v zátěži přikládám.

Tím pádem mě to vede k tomu nějáký LC filtr přidat ještě před vstup.
- Často narážím na dvojitou cívku na společném jádře, Common mode, viz. příloha. Má někdo tip nějáké konkrétní jednoduché odrušení ať tak, nebo obyč. LC členem ?
Přílohy
Cosel - hodnoty L C_a.png
VÝSTUP.jpg
VSTUP.jpg

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#36 Příspěvek od termit256 »

Podstatne je, pozorujes to ruseni i jinak nez na osciloskopu?

Uživatelský avatar
Firuz
Příspěvky: 17
Registrován: 17 dub 2021, 02:00

#37 Příspěvek od Firuz »

termit256 píše:Podstatne je, pozorujes to ruseni i jinak nez na osciloskopu?
To udivím, až vše zkompletuju dohromady.
Se spínanýma zdrojema nemám moc zkušeností. Vůbec ne s jejich vlastnostma, jejich rušením. To až teď to postupně objevuju. A proto vlastně píšu.
Proto, abych to zapojil rozumně a neopakoval chyby, které dělali ostatní přede mnou.
To, jestli to pak něco bude dělat, sice pak uvidím, ale přijde mi moudřejší případné rizika zmenšit už během návrhu. No ne ?

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#38 Příspěvek od termit256 »

S 99% pravdepodobnosti to jsou vyhozene prachy a zbytecna prace.
Nevim proc ses upnul zrovna na tohle. Spinane zdroje jsou uplne ve vsem a zadna katastrofa se nekona.
I blbej mobil ti "rusi" o nekolik radu vic nez ty zdroje. Ten kondik tam muzes pridat kdykoliv

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#39 Příspěvek od Habesan »

Dá se na tom Banggoodu poznat, jestli je z toho zaplacené DPH, nebo jestli se ten sklad bere jako "území mimo EU" ???
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Uživatelský avatar
Firuz
Příspěvky: 17
Registrován: 17 dub 2021, 02:00

#40 Příspěvek od Firuz »

termit256 píše:Nevim proc ses upnul zrovna na tohle
- Když něco stavím, tak nechci naslepo něco koput, složit dohromady, a pak teprve zjišťovat, že se to tak nedělá, že to má důsledky...
- Většina lidí si něco kupuje, staví, ale neřeší věci, které zrovna já ano
- Nemůžu si dovolit žádné interference, rezonance, pískání, bzučení.
- Nemůžu si dovolit i blikání pro oko neviditelné, protože pro čip to viditelné být může.
- Nemůžu si dovolit ani rušení mikrofonů, které používám blízko tohoto zdroje.
- Protože se všude píše a mluví o tom, jak různé filtry snižují rušení
- Protože jsem hledal něco konkrétního, co by mi pomohlo, ale moc jsem toho nenašel a tak to zkoušel tady.
Přílohy
Schéma.png

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#41 Příspěvek od termit256 »

Jako ze urcite tim nic nezkazis, muzes si koupit treba tohle :-)
https://www.hifistore.cz/sitove-pracky- ... de638.html

Ale ve vysledku to nejspis bude mit na zvuk a blikani stejny vliv - tedy zadny.

Uživatelský avatar
vav
Příspěvky: 107
Registrován: 14 kvě 2006, 02:00
Bydliště: SK/MA/

#42 Příspěvek od vav »

Habesan píše:
Dá se na tom Banggoodu poznat, jestli je z toho zaplacené DPH, nebo jestli se ten sklad bere jako "území mimo EU" ???
Je to koncová cena pre kupujúceho. Sklad je na území EU, žiadne DPH . V novembri som kúpil dva z Ali, zo španielskeho skladu.

Uživatelský avatar
Habesan
Příspěvky: 6924
Registrován: 12 led 2009, 01:00
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

#43 Příspěvek od Habesan »

Díky.
(Přecejenom existujou taky celní sklady do kterých si dovozci ukládají dovezené zboží ještě před jeho proclením.)
Firuz píše:trochu překvapivé, že při nastavení max. napětí bylo výstupní zvlnění nejmenší
Protože jsou tranzistory otevřené po nejdelší dobu (z periody) a tak se jen po nejkratší dobu spotřebovává náboj z výstupních kondenzátorů (a napětí na nich nejméně stíhá poklesnout).
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“