Termostat pro krystal - zapojení regulátoru

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#31 Příspěvek od PavelFF »

Má proudové omezení. Proud nebude větší než 2A. A má hlídání teploty. On to není tranzistor ale opravdu IC. Neshoří.

Uživatelský avatar
Bernard
Příspěvky: 3614
Registrován: 27 kvě 2005, 02:00

#32 Příspěvek od Bernard »

Výstupní veličinou je v tomto případě teplo. A tranzistor má v pouzdru i další ochranné obvody, je prý ultra-spolehlivý a nehořlavý. :wink:

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#33 Příspěvek od Cust »

A jo, to je topení, to mi uniklo... Bral jsem to, že to má topení řídit...

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#34 Příspěvek od Cust »

Takže ss složka na U1 se nastaví tak aby odpovídala stejnému napětí na IC3 při požadované teplotě. A pak už to řídí jen derivace odchylek teploty. Ty kráso, to musí být citlivé i na špatný pohled. :lol:

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#35 Příspěvek od Milan »

To Barnodaj : samozřejmě, že tepelný model nesestavím , rád bych se pokusil alespoň zjednodušeně rozpoznat vliv jednotlivých kondenzátorů ve zpětné vazbě na funkci .
Odhadl jsem dobu ustálení celku 3 τ= 30 minut , tj. τ= 600s. Předpokládám , že je soustava ustálená tak , že jak referenční napětí, tak
napětí tep. čidla jsou stejné. Do série se signálem jsem dal sinus generátor
0,2mV / 1,7miliHerz . Průběh je na obrázku . Zelená je ten signál generátoru,
bílá proud topným tranzistorem ( max.hodnota proudu je libovolná, jen aby
operák vybudil tranzistor a bylo něco vidět).
Asi první třetina bílé křivky, tj. sepnutí tranzistoru, je ze zapojení ,kdy jsou
oba kondy v obvodu. Asi druhá třetina je bez kondu 150u a poslední je
i bez kondu 100 n . Pokud nemám někde hrubku, řekl bych, že oba kondy jsou tam celkem na prdlajs (možná tak těch 100n zamezí rozkmitání vlastního operáku ) a jak píšu někde nahoře, na výstupu operáku to lítá prakticky jen mezi H a L a zpět.
A teď mě teoretici můžete kamenovat :) .
Přílohy
Simulace regulátor 1.jpg

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#36 Příspěvek od barnodaj »

Celá funkce bude vidět až s tou tepelnou vazbou, je to poměrně složitý orloj a nejsem si jist že s jednoduše sehnatelnými součástkami.
V prvním kole bych zkusil něco jednoduchého. Je to z AR 10/82. Trimrem 3M3 se dá docela dobře nastavit hystereze, pro větší citlivost (rozlišení) jde napětí z termistoru zesílit třeba OZ a 723 může přímo spínat proud topným tělesem kolem 100mA.
V prvním kole bych šel spíše touto cestou.
Přílohy
term.png

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#37 Příspěvek od Milan »

Díky za schemátko, již jsem na něj někde narazil. Zkusím v prvním kole
to schema k ohřevu oscilátoru 130 MHz , mám na to součástky v šuplíku.

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#38 Příspěvek od Milan »

Tak abychom jen neteoretizovali, dal jsem na destičku 35x55 mm oscilátor
přeladitelný varikapy v rozsahu cca 9-21 MHz s odděl. stupněm. Oscilátor je plánován do generátoru s násobičkou ics501 s fm a am modulací v rozsahu
cca 10 - 160MHz (násobení 2x,4x,8x) . Nebylo mým cílem zabývat se spektrální čistotou signálu , neboť jeho užití bude výhradně pro seřizování
fm dílů starých rádiích. Z toho důvodu není ani žádný extrémní požadavek na stabilitu, nějaký ujetý kHz ničemu nevadí. Ovšem teplotní stabilita problém je , bez "termostatu" oscilátor ujížděl zejména díky + TK cívky
nepřijatelně, běžné ferity z Prametu jsou nepoužitelné kvůli TK , nakonec je cívka na plastovém kroužku jako toroid. Destička oscilátoru (oboustranná folie) je sešroubována s 35x55 mm odřezkem žebrového chladiče s žebry zkrácenými na cca 3 mm , uprostřed ze strany folie je topný tranzistor TIP3055 a v jeho bočním zahloubení je epoxidem zalepen malinký termistor 10 k. Regulátor je mimo termostat , jednak jeho teplo zhoršuje regulaci, jednak přes měření Ube topného tranzistoru lze přibližně měřit oteplení čipu .
Na první fotce je měření oscilátoru v polystyrenu s regulátorem ještě
bez jeho stínící krabice. V bedně je zdroj s filtry , jejichž hlavním úkolem je zamezit průniku vf do. sítě , neboť to silně vadí při slaďování rádií. Dále pak stabilizátory 14V (topení) 9V ( displej, řízení topení a následně ještě vf zesilovače) a 5V (oscilátor, ics501) . Ladící napětí 28V je z TL431 se zdrojem proudu cca 3,5mA , byl jsem překvapen teplotní stabilitou , možná je to klika. Po zapnutí bere topení cca 180mA /14V . Doba ustálení je cca 8 minut , ke konci klesne topný proud na asi 70mA a jsou vidět krásně na odběru asi tři až čtyři dokmity regulace PI s periodou cca 2 s .Oscilátor je vyhříván na cca 48 °C, víc jsem nechtěl kvůli izolacím a polystyrénu dávat.
Výsledkem jsem byl docela překvapen , na 20 MHz max. +-200 Hz , na 10 MHz těch šest čísel drží . Napětí Ube topného tranzistoru ( při stejném Ib )
drží na 1 mV , přesněji to nemám čím změřit.
No budu pokračovat násobičkou atd. , nejhorší bude asi mechanicky(stínění) útlumový článek na výstupu .
Schema regulátoru je na obrázku stejně jako měření v polystyrenu a upevnění stínící krabice s oscilátorem ve skříni .

Možná se bude více kolegů bude ptát, proč v době PPL generátorů a řízení procesory stavím takový orloj - inu proto, že je třeba i v pokročilém věku se něčím zvláště v covidové době zabavit :) .
Přílohy
P5170710.JPG
P5180711.JPG
Regulátor topení oscilátoru schema.jpg
Naposledy upravil(a) Milan dne 21 kvě 2021, 07:48, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
makak
Příspěvky: 455
Registrován: 28 črc 2019, 02:00

#39 Příspěvek od makak »

K čemu slouží druhý operační zesilovač ? Takhle to na první pohled vypadá, že je tam navíc a šlo by propojit výstup prvního operáku rovnou s tou LED.
EDIT: co to vlastně má být, LM368 vůbec není operák ?

Uživatelský avatar
Milan
Příspěvky: 1283
Registrován: 02 dub 2012, 02:00
Bydliště: Vysočina

#40 Příspěvek od Milan »

No jo, no . původně jsem ho z toho pouzdra chtěl pilkou vyříznout a použít jej v jiné konstrukci, ale pak jsem to nechal vcelku a zapojil jej tak, aby neškodil :D . Pravdu máš v z tom , že ve schematu je překlep , patří tam ..358.

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“