Přepínání KV pásem diodami

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

Přepínání KV pásem diodami

#1 Příspěvek od vaclavpe »

Zdravím, vracím se opět k poslechu KV pásem a bastlení (hlavně kvůli zájmu dětí) a přemýšlím nad nějakým začítečnickým KV přijámačem s A244D a LM386, který bude mít přepínaných 5 pásem.

Ani nevím, který přepínač bych sehnal, takže přemýšlím nad diodovým přepínáním. Nechci přijít o symetrický vstup A244D a ani tam nedávat symetrizační tranzistor, takže mne napadlo řešení viz obrázek (Vband1, Vband2 atd je např 12V). Anténa zůstane připojená na všechny vstupní cívky, v jednotlivých laděných obvodech budou varikapy, které budou nepřepínané, takže se přepíná jen výstup pásmových propustí a oscilátor.

Máte někdo nějaký komentář k tomuto přístupu ? Je vhodný, nebo zcela mimo ?

Díky za diskusi.
Přílohy
Přepínání pásem diodami
Přepínání pásem diodami

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#2 Příspěvek od RadekB »

Kdysi v 90letech vyšla v modrém AR konstrukce autorádií, kde byly právě AM rozsahy přepínané diodami. Takže uplně mimo ta myšlenka určitě není.
Zkus pohledat pro inspiraci

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#3 Příspěvek od renda15 »

Mělo by to chodit, akorát mi přijde, že R2 a R3 popřípadě další jsou vlastně pro střídavý signál paraleně takže bych viděl jako minimum 10k.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#4 Příspěvek od Ivan_Ryger »

kedysi boli na toto urcene diody ka136, pre prepinanie UHF pasiem v kanalovych volicoch, lepsie su PIN diody, vnasaju mensie intermodulacne skreslenie. Dostojne funguju bezne diody Tesla rady KA... a aj 1N4148

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#5 Příspěvek od FERYACT »

Upřesňuji M-amaro z 1989/4 , str 138, má přepínání rozsahů diodami KA136.

Uživatelský avatar
vaclavpe
Příspěvky: 50
Registrován: 16 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Rožnov p.R.

#6 Příspěvek od vaclavpe »

FERYACT píše:Upřesňuji M-amaro z 1989/4 , str 138, má přepínání rozsahů diodami KA136.
Díky, to modré amaro je kompletní řešení, jak vidím. Mimochodem, na straně 134 tabulka 8 znamená, že A244D je nejcitlivější tedy nejvhodnější z těch uváděných čipů, nebo mi něco uniká ?

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#7 Příspěvek od FERYACT »

Já bych dal typ na A4100.Sháním někoho kdo by udělal tišťák. Ruce se třepou a je pro mne problém vůbec něco zapájet.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“