NEčínské LED

Vše o nekvalitním materiálu, výrobcích, zboží. Vyslovení vlastního názoru na cokoliv a v mezích slušnosti není nijak v rozporu se zákony této země ani Pravidly EB. Vše ostatní jde automaticky směr koš.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

NEčínské LED

#1 Příspěvek od GeXeS »

Asi si jdu pro nějaký šťavnatý komentář od termita, sinclaira nebo Celerona, ale stejně se zeptám :D - dělá dnes ještě vůbec nějaká firma LED komponenty mimo Čínu? Předpokládám, že když si koupím LED žárovku Philips, dostanu do ruky něco, co se v Nizozemsku objevilo maximálně jako účetní položka a fyzicky to bylo vyrobeno i smontováno v PRC (to vám je tak krásná zkratka; myslím, že až se soudruzi dozvědí, co to v ČR znamená, tak se speciálně pro náš trh vrátí k Made in China :P).
Jednoduše tedy - jaké žárovky a LEDpásky mám kupovat, abych nepodporoval Čínu? A jde to vůbec?

Uživatelský avatar
barnodaj
Příspěvky: 665
Registrován: 16 dub 2011, 02:00
Bydliště: Vodňansko

#2 Příspěvek od barnodaj »

Zkus smolné louče z borového dřeva, které ukradneš (borovici) ve státním lese. Jinak LED žárovky jenom Čína :(
Číňan umí dobře i z vlastního pajcu udělat další pajc. Koupil jsem před časem na zkoušku v HADEXu 10 SMD LED diod 5050 warm, svítivosti mě zklamaly (na kusu plošňáku jsem stvořil svítidlo) při zhruba 40 voltech 60mA. Tak to šlo do šuplíku, mělo odsvíceno max. 5 minut, po asi 8 létech jsem na něj narazil, zkusil ho než půjde do koše a pro rozsvícení těch deset LEDek potřebovalo přes 65 voltů.
K jaké degradaci v nich mohlo dojít?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Kupsi ziarivku Philips - tie sa vyrabaju v Polsku.
Ale usporky su uz cinske. Mam jednu historicku, kde je "Made in Holland".
Naposledy upravil(a) rnbw dne 28 dub 2021, 19:32, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Ondra2
Příspěvky: 530
Registrován: 19 bře 2014, 01:00

#4 Příspěvek od Ondra2 »

Ledky do žárovek a led pásů se dělají v Číně všechny. Samozřejmě existují led, které se vyrábějí v Malajsii, Japonsku, Korei atd, ale nezaplatíš je. Např. Seoul semi, Nichia, Osram, Philips mají výrobni závody i mimo Čínu, ale ledky do nejsprostsi spotrebky se v nich nedělají.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#5 Příspěvek od termit256 »

Proc ocekavas "stavnaty komentar"?
Je spousta firem ktere delaji ledky mimo cinu
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_s ... ion_plants

Urcite nekupuj tohle https://zarovky.heureka.cz/led21-led-za ... epla-bila/
Je to vyrobce Optonica, odeslo mi vsech 10ks co jsem koupil do 3 mesicu.

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#6 Příspěvek od GeXeS »

Aha, takže Osram nebo Nichia, případně Epistar (ale Tchaj-wan už asi Čína tak či onak sežere). A jinak vlastně jen Cree. Drsné.

Šťavnatý komentář jsem očekával z té krátké zkušenosti, co jsem tu zatím udělal :) každopádně díky. A zrovna ta Optonica vypadá fakt dobře... asi až moc dobře. :roll:

Uživatelský avatar
jardafiala
Příspěvky: 1414
Registrován: 20 čer 2010, 02:00
Bydliště: Česká Lípa

#7 Příspěvek od jardafiala »

Neblbněte, najděte si datashit od použitého komponentu, tady LEDky a počítejte... J je ůplně 1 kdo to vyrobí nebo kompletuje.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#8 Příspěvek od Celeron »

GeXeS píše:Asi si jdu pro nějaký šťavnatý komentář od termita, sinclaira nebo Celerona,
Co je špatnýho na tom nemít rád čínský bolševiky? :roll:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
lopez
Příspěvky: 868
Registrován: 17 pro 2011, 01:00

#9 Příspěvek od lopez »

Nichia je Japan ale kde sa čo vyrába? (kompletuje)? - to nikto nevie.
To je jak Slovenská klobása... mäso z Poľska, paprika z Madarska, cesnak z Cíny... :D
No čo už? - takto to funguje dnes.

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

Osobne nemam vubec nic proti tomu, kdyz nekdo nechce nakupovat z Ciny, jak si zjevne mnozi mysli :-)
Nechodim do kebabaren, protoze arabace zde namam rad, nekupuji Polske dobroty, protoze naopak mam rad sebe, nekupuju ruske vyrobky (respektive bych nekupoval, kdyby nejake byli schopni vyrobit)...

Ja jen kritizuju jedince, kteri bezhlave broji proti cinskym vyrobkum, ale doporucuji kupovat to same od mistnich prekupniku za nekolikanasobnou cenu s tim, ze je to neco jineho :-)
Levna cina nekde sve misto ma, jinde se ji vyhnu obrovskym obloukem. To ale zaslepenci nikdy nepochopi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

CREE má nějakou továrnu i v USA

Uživatelský avatar
GeXeS
Příspěvky: 246
Registrován: 09 črc 2020, 02:00
Bydliště: jižní Morava

#12 Příspěvek od GeXeS »

Jo, já chápu, že z objektivního hlediska je lepší vynechat překupníka, pokud to stejně nakonec bude zboží vyrobené v Číně. Právě proto mě zajímalo, jestli je vůbec nějaká jiná možnost pro zachování čistého svědomí. Nečekal jsem, že je to skutečně až tak špatné... Tohle je prostě technologicky, ekonomicky, geopoliticky i ekologicky neudržitelné.

(A ten šťavnatý komentář jsem, Celerone, neočekával kvůli samotné myšlence, ale kvůli své naivitě. Když člověk přijde na EB, tak po první otázce zpravidla dostane pecku jak blondýna v kovomatu :P)

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#13 Příspěvek od Celeron »

Pecku musíš snýst, horší je, když na dotaz nedostaneš žádnou odpověď. A ještě horší je, když odpověd dostaneš ale je to hned od pohledu kravina na entou. :wink:
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#14 Příspěvek od PeteBurns »

Pre mňa je na tejto otázke skutočne komické to, ako si dotyčný myslí, že kúpou nie čínskych LED ich nejako potrestá alebo oslabí alebo čo :lol:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#15 Příspěvek od sinclair »

Myslím, že autor otázky měl tím nečínským původem spíš na srdci spolehlivost i účinnost, než cokoli jiného.

To mám ostatně na srdci i já, když píšu o jakékoli čínské sviňárně.
Sviňárny totiž nikdy dlouho nevydrží - páč už jsou navrhovaný a konstruovaný se špatným úmyslem...
Na obvyklou námitku čínských kolaborantů typu: "Ale on číňan umí i vysokou kvalitu, stačí zaplatit" obvykle odpovídám: "Tak jo - a kde tu kvalitu na krámě dostanu?"
Už je to skoro přesně opačně, než například v devadesátkách. Tenkrát ptáčka chytali, takže když někdo chtěl laciný šmejd na 2 roky, musel ho docela pracně shánět.
Dneska musíte, úplně přesně stejně, jako za těch předchozích komunistů, kvalitu shánět a často ani neseženete.

Pokud se už v tomto směru něco změnilo, tak prosím link na ONSemi MPSA56/MPSA06/MPSA18, které má firma na webovkách stále jako active, ale nikde nejsou k mání.
Pět tisíc v pásu či krabici, si umím na IČO a v Rystonu objednat taky.
Já ale potřebuju padesát kusů od typu, jsem ochoten za 1ks zaplatit i 10Kč. ONS nejsou, noname šrotu 3 prdele.
:twisted:

Odpovědět

Zpět na „"Čínský" a jiný šmejd“