Mikrovlnka-hlasitější bzučení při chodu magnetronu

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zarozak
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2021, 02:00

Mikrovlnka-hlasitější bzučení při chodu magnetronu

#1 Příspěvek od zarozak »

Zdravím
Mám mikrovlnku Daewoo KOC 960p, kterou mi věnoval kamarád a které bych se jen velmi nerad zbavil, protože je to skvělá velká trouba se spoustou funkcí a elektronikou ještě ze staré školy. Na této troubě byl vadný modul, který se projevoval pouze tím, že skoro nebyly vidět čísla na displeji, jinak vše fungovalo. Modul jsem opravil, byl tam vadný jeden odpor a dvě zenerky a trouba je tak plně funkční.
Co mě ale zaráží je poměrně vysoká hlučnost při spuštění magnetronu, takový elektrický, hlasitý brum-asi 2-3x hlasitější než běžná mikrovlnka. Troubu jsem měl skoro celou rozebranou a důkladně ji čistil už při opravě modulu-neměl jsem nikdy venku magnetron samotný, takže nevím jak vypadá jeho čepička, ale vlnovod dovnitř je čistý. Určitě to není ventilátor, motor talíře ani rezonance plechů okolo trafa. Bude to dělat něco z VN obvodu. Může takové bzučení způsobovat vadná VN dioda nebo když s ní něco je, trouba prostě vždy neohřívá?? Má to smysl vůbec preventivně řešit, když vše funguje dobře??

Takže shrnutí: Trouba je plně funkční, nic při ohřívání nejiskří ani se nepálí, jen silně bzučí při spuštění magnetronu-opravdu silně, přehluší to i zprávy na střední hlasitost. Trouba je naprosto čistá, má jen napálenou slídovou přepážku, která se mi při čištění pak ještě lehce propadla-tu vyměním. Vlnovod za ní je čistý a nenapálený. Mám kompletní servisní elektroschéma k této troubě, kdyby bylo potřeba

A nakonec ještě dotaz laika.....jakto, že troubě nevadí to, že je skoro celý vnitřek z holé nerezi vč. vlnovodu a přitom co čtu, tak se nesmí používat kovové nádobí?? Vždyť nerez je přece taky vodivý kov ne?

Díky moc za pomoc

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Nevrci nahodou trafo?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#3 Příspěvek od EKKAR »

zarozak píše:...
A nakonec ještě dotaz laika.....jakto, že troubě nevadí to, že je skoro celý vnitřek z holé nerezi vč. vlnovodu a přitom co čtu, tak se nesmí používat kovové nádobí?? Vždyť nerez je přece taky vodivý kov ne?

Díky moc za pomoc
Kovový nádobí není zakázaný, jenom se nedoporučuje. Všecko souvisí s vodivostí materiálu uvnitř trouby. Mikrovlnka se chová v podstatě jako transformátor s vf přenosem energie - proud ze sítě se přetransformuje na zhruba 2kV (podle typu magnetronu), usměrní a "nakrmí" se jím oscilační obvod, ve kterým slouží jako zdroj kmitů i zesilovací prvek magnetron. Ten nepotřebuje vakuum, ale generuje vf energii v "paprsku", nasměrovaným vlnovodem do prostoru, obklopeným UZEMNĚNÝM kovem. Ty stěny se pak chovají jako zrcadlo. V tom vnitřním prostoru vznikne stojatý vlnění, známý z akustiky - prostě vinou odrážení tý vf energie od stěn tam vzniknou minima a maxima rozkmitu, proto se ohřívanej předmět musí točit, aby se lokálně neohříval jen někde. Samotnej ohřev se realizuje Jouleovým teplem, vytvářeným Foucaultovýma proudama = v podstatě jde o naindukovaný vf napětí uvnitř ohřívanýho předmětu, který se zkratuje do okolní hmoty a tím se předmět ohřívá. Vodivější předmět se ohřívá víc, míň vodivej se ohřívá míň. Kdyby se používalo kovový nádobí, kov zkratuje vf energii v sobě a nebude se ohřívat jídlo - ale nádoba se rozpálí. Hezky vidět je to na "zlatejch" proužkách na kraji porcelánovýho nádobí - v mikrovlnce to jiskří. Stejně jiskří zmačkanej Alobal - v něm přeskakujou jiskry z naindukovaný vf energie mezi okrajema, mezi kterýma není dokonalej zkrat. Samotná kovová lžička v hrnku nevadí, magnetron ji snese - ale tobě pak bude ouvej, až zkusíš rozpálenou lžičkou zamíchat studenej obsah hrnečku ...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#4 Příspěvek od ok1hga »

rnbw píše:Nevrci nahodou trafo?
taky může vrčet celý plechový kryt trouby vlivem nedokonalosti jádra transformátoru, kdy magnetické pole vystupuje ven z trafa a "klepe" s okolním plechem.
Při zapnutí mikrovlnky teče obrovský proud žhavením magnetronu a trafo je hodně namáhané. Žhavící proud studeného magnetronu se může pohybovat kolem několika desitek, možná i do sto ampér.
Po nažhavení se odpor žhavení zvětší a proud klesne.
Záleží na typu magnetronu kolik to skutečně je.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

...taky může vrčet celý plechový kryt trouby vlivem nedokonalosti jádra transformátoru, kdy magnetické pole vystupuje ven z trafa a "klepe" s okolním plechem.. A tak to taky bude. Nejčastější příčina zvýšené hlučnosti. Pokud by se ve výkonové části VN zdroje a magnetronu objevila jakákoli závada, neprodleně by se to projevilo přetížením obvodu a přepálením pojistky a nebo by magnetron přestal emitovat vlny. A žhavení magnetronu je 4V 8-12A.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
ok1hga
Příspěvky: 11485
Registrován: 28 lis 2006, 01:00
Bydliště: Česká Třebová

#6 Příspěvek od ok1hga »

mi-ro píše:A žhavení magnetronu je 4V 8-12A.
když už je žhavení nahřáté, ale za "studena" je to víc . . .

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#7 Příspěvek od termit256 »

Tohle mi dela mikrovlnka taky. Po zapnuti jede tise, ale po par minutach se hlucnost zacne zvysovat. Pocitove mi to prijde jako nejake rozvibrovane plechy nebo neco podobneho, proc to ale dela az po chvili provozu netusim. Jinak mikrovlnka jede pekne, takze se nemuzu dokopat k tomu abych to resil.

Pro anticinske stouraly, je to vestavna mikrovlnka vyrobena ve Francii a stala kolem 30k, takze levnym cinskym smejdem bych ji urcite nenazval.

Uživatelský avatar
keemo
Příspěvky: 4996
Registrován: 10 zář 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava, Bratislava

#8 Příspěvek od keemo »

Mam v praci moulinexku a ta po cca pul-minute taky vrci trochu hlasiteji. Nejspis jak se tam zahreje trafo nebo neco.. Neresim, nema vliv na funkci.

Uživatelský avatar
kovka
Příspěvky: 541
Registrován: 26 lis 2006, 01:00
Bydliště: Brumovice

#9 Příspěvek od kovka »

V MW troubách Whirlpool, brandovaných jako Ignis nebo Bauknecht, byl na straně trafa, co je nejblíže k bočnímu plechu, nalepenej na trafo kus měkkého materiálu viz foto, opírající se o ten boční plech,určitě to bylo kvůli vibracím, jak je zmiňováno v předchozích příspěvcích
Přílohy
email.seznam.jpg

Uživatelský avatar
zarozak
Příspěvky: 2
Registrován: 06 kvě 2021, 02:00

#10 Příspěvek od zarozak »

Trafo to po pravdě dělat může, protože když bedlivě poslouchám a jezdím uchem po plechu na straně trafa a magnetronu, zdá se mi, že to jde spíše odspodu-od trafa, které je přišroubováno k podlaze a je dost daleko od bočního plechu aby se dotýkalo......ale je taky fakt, že rezonančně se to rozléhá i v horní části, kde je magnetron. Plechy jsem samozřejmě zkoušel všerůzně mačkat k sobě, jestli nerezonují, ale bez výsledku a zvuk vrčení se tím vůbec nemění. Upevňovací šroubky trafa jsou dotaženy řádně.

V tomto článku: https://www.fix.com/repair/appliance/mi ... ual-noise/ u nějž nelze odtušit míru odbornosti, píšou v překladu toto:

Dioda vysokého napětí
Pokud vaše mikrovlnná trouba vydává neobvyklý nebo hlasitý bzučivý zvuk, můžete mít problém s vysokonapěťovou diodou. Tato součást je součástí obvodu vysokého napětí spolu s kondenzátorem a magnetronem. Přístup k diodě bude vyžadovat demontáž krytu. Odpojte napájení a vybijte vysokonapěťový kondenzátor, aby nedošlo k úrazu elektrickým proudem. Poté můžete diodu vyhledat a pomocí multimetru zkontrolovat kontinuitu. Otočte vodiče měřiče a zkontrolujte kontinuitu v opačném směru. Měla by existovat kontinuita pouze v jednom směru, a pokud ne, bude nutné ji vyměnit.

Ale vůbec netuším, jestli se jakákoliv závada na VN diodě vždy spíš projeví tak, že trouba sice hlasně bzučí, ale vůbec neohřívá, což není můž případ. Nerad bych tu troubu zkrátka jak se říká "odjebal" jen kvůli blbé chycené diůdce třeba...

Ještě bych chtěl dodat, že trouba vrčí pořád stejně a v podstatě hned jakmile sepne magnetron....prostě se rozběhne větrák s cvaknutím otevře klapka u žárovky, sepne magnetron, nějakou čtvrtsekundu za tichého brumu se nakopne ten hlasitý a ten bzučí, dokud jede magnetron.....jakmile magnetron vypne, např. když mám nastaven nižší power ohřevu, tak je poměrně klid a hučí jen ventilátor + nějaké neslyšitelné zvuky motorku talíře.....magnetron sepne a je to nanovo.....tiché zabzučení čtvrtsekundu a náběh hlasitého kraválu

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#11 Příspěvek od mi-ro »

Odbornost z výše uvedeného článku fakt přímo srší. VN diodu z MWT opravdu běžným diodovým testerem nezměříš. Zjistil by jsi pouze její zkrat ale to by jsi zjistil dávno předem i bez multimetru.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Omrkni trafo, vypadá to jako by na něm nebo v bezprostředním okolí bylo něco, co se rozdrnčí větším rozptylovým polem při zatížení magnetronem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#13 Příspěvek od konosuke »

podle mýho jsi při opravě a následný montáži něco nedotáh, stará ojetina
auta taky drnční plechama, jinak se přikláním k názoru Keemo
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

EKKAR píše:Vodivější předmět se ohřívá víc, míň vodivej se ohřívá míň. ... Samotná kovová lžička v hrnku nevadí, magnetron ji snese - ale tobě pak bude ouvej, až zkusíš rozpálenou lžičkou zamíchat studenej obsah hrnečku ...
Hlásáš bludy, zkus si to.

P.S. Zkusmo jsem dal ohřát sklenici vody a vedle 3 lžičky. Nejmíň se ohřála hliníková (= ta nejvodivější), nejvíc nerezová (ta nejmíň vodivá), alpaková o něco míň. Oproti vodě ale všechny 3 byly studené.
Zkus zapřemýšlet, čím to asi bude.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Zkus ty postavit ty žlyčki do sklenice s vodou a pak spustit ohřev .... :mrgreen:
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“